Linie metra w Warszawie - stacje, kursowanie, udogodnienia dla pasażerów

Źródło:
tvn24.pl
Stacja metra Ulrychów już otwarta
Stacja metra Ulrychów już otwartaMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/5
Stacja metra Ulrychów już otwartaMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Metro jest jednym z najpopularniejszych środków komunikacji publicznej w Warszawie. W mieście działają obecnie dwie linie metra biegnące z północy na południe oraz ze wschodu na zachód. W planach jest budowa kolejnych stacji, a także kolejnych linii metra. Jak kursuje warszawskie metro i gdzie są jego stacje? Jakie udogodnienia dla pasażerów się w nim znajdują?

● W Warszawie działają dwie linie metra łączące południe z północą oraz zachód ze wschodem. ● Aby podróżować pociągiem metra wystarczy mieć ważny bilet komunikacji miejskiej. ● Linie metra w Warszawie kursują codziennie od 5.00 do ok. 00.30, a w piątki i soboty dłużej.W planach jest budowa kolejnych stacji oraz kolejnych linii warszawskiego metra.

W Warszawie działają dwie linie metra: linia M1 prowadząca z południa na północ i łącząca Młociny z Kabatami, oraz linia M2 prowadząca ze wschodu na zachód i łącząca Bródno z Bemowem.

Schemat warszawskich linii metra i przystanków można sprawdzić na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego.

Linia metra M1 - stacje 

Pierwsza linia metra w Warszawie (M1) działa od 1995 roku. Łączy północ Warszawy (Młociny) z południem (Kabaty). Na pierwszej linii metra jest 21 stacji:

● Młociny ● Wawrzyszew ● Stare Bielany ● Słodowiec ● Marymont ● Plac Wilsona ● Dworzec Gdański ● Ratusz Arsenał ● Świętokrzyska - punkt przesiadkowy na II linię metra (M2) ● Centrum ● Politechnika ● Pole Mokotowskie ● Racławicka ● Wierzbno ● Wilanowska ● Służew ● Ursynów ● Stokłosy ● Imielin ● Natolin ● Kabaty

Linia metra M2 - stacje

Druga linia metra w Warszawie (M2) działa od 2015 roku. Obecnie obsługuje 15 stacji i jest nadal rozbudowana. Aktualnie na drugiej linii metra działają następujące stacje: 

● Trocka ● Targówek Mieszkaniowy ● Szwedzka ● Dworzec Wileński ● Stadion Narodowy - w przyszłości ma być punktem przesiadkowym na III linię metra ● Centrum Nauki Kopernik ● Nowy Świat-Uniwersytet ● Świętokrzyska - punkt przesiadkowy na M1 ● Rondo ONZ ● Rondo Daszyńskiego ● Płocka ● Młynów ● Księcia Janusza ● Ulrychów ● Bemowo

Pasażerom jeszcze w 2022 roku mają zostać oddane trzy kolejne stacje na wschodnim krańcu linii: Zacisze, Kondratowicza oraz Bródno. Rok później planowane jest oddanie z kolei trzech kolejnych stacji na zachodnim krańcu: Lazurowa, Chrzanów i Karolin, a także Stacji Techniczno-Postojowej Karolin.

ZOBACZ TEŻ: Jest pozwolenie na budowę nowej stacji metra. Ale osiem innych wniosków wciąż u wojewody

Trzecia linia metra - kiedy?

W 2021 roku zatwierdzono także wybudowanie trzeciej linii metra - M3. Jej pierwszy etap połączy Gocław na Pradze Południe ze stacją Stadion Narodowy na Pradze Północ, a docelowo linia ta ma dotrzeć także na Dworzec Zachodni. Stadion Narodowy ma być punktem przesiadkowym do drugiej linii metra, tramwajów, autobusów i pociągów. 

W pierwszym etapie ma powstać sześć stacji: Dworzec Wschodni, Mińska, Rondo Wiatraczna, Ostrobramska, Jana Nowaka Jeziorańskiego i Gocław oraz odgałęzienie prowadzące do stacji techniczno-postojowej na Koziej Górce. Linia będzie miała długość 8,1 kilometra. Budowa linii M3 w Warszawie nie rozpoczęła się jeszcze - zakończenie prac projektowych przewidywane jest na 2023 rok, a oddanie pierwszego odcinka trasy na przełom 2028/2029 roku.

ZOBACZ TEŻ: Dodatkowe stacje metra w centrum: wydali 7 milionów, żeby stwierdzić, że na budowę nie ma pieniędzy

Godziny kursowania metra

Pierwsza linia metra warszawskiego działa od niedzieli do czwartku w godzinach od ok. 5:00 do ok. 0:12. W piątki i soboty godziny kursowania są wydłużone i pociągi linii M1 jeżdżą od 5:00 do 1:57.

Druga linia metra działa od niedzieli do czwartku w godzinach od ok. 5:00 do ok. 0:26, a w piątki i soboty od 5:00 do 2:00. Dokładne godziny pierwszego i ostatniego kursu na obu liniach metra są inne na poszczególnych stacjach.

Pociągi metra w dni powszednie w godzinach szczytu kursują co ok. 2-3 minuty. W weekendy i poza godzinami szczytu rzadziej, nawet co ok. 15-20 minut.

Metro w Warszawie

W warszawskim metrze obowiązują zwykłe bilety komunikacji miejskiej. Oznacza to, że do skorzystania z metra w Warszawie wystarczy bilety komunikacji miejskiej (ZTM): honorowane są bilety jednorazowe, czasowe, jak i długookresowe.

Inaczej niż w większości środków komunikacji zbiorowej wygląda jednak wchodzenie do metra. Przed wejściami na perony znajdują się bowiem bramki biletowe, w których należy skasować bilet, odbić kartę miejską lub zeskanować kod z aplikacji biletowej w telefonie (czytniki kodów QR znajdują się przy szerokich bramkach bagażowych). Dopiero po otwarciu się bramki możliwe jest wejście bezpośrednio na perony stacji.

Tak samo jak w tramwajach i autobusach, również w metrze przeprowadzane są wyrywkowe kontrole biletów. Najczęściej mają one miejsce nie w wagonach kolejki, ale na stacjach.

Metro - udogodnienia dla pasażerów

Stacje warszawskiego metra są w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zapewniają udogodnienia dla pasażerów o ograniczonej mobilności (windy), a także dla osób niewidomych (na peronach są tablice tyflograficzne z planem każdej stacji). 

Wszystkie linie metra posiadają poza tym biletomaty, w których można zakupić bilety lub doładować kartę miejską, bankomaty oraz punkty usługowe, np. kioski z prasą, napojami, drobna gastronomia). Na większych stacjach zlokalizowane są ponadto Punkty Obsługi Pasażerów, w których można m.in. wyrobić Kartę Miejską lub zwrócić niewykorzystany bilet kartonikowy.

ZOBACZ TEŻ: Pierwsi pasażerowie dojechali na Bemowo. Dwie nowe stacje metra już otwarte

Autorka/Autor:red.//mm

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl