Warszawa Gdańska - ruch pociągów Intercity, połączenia z dzielnicami Warszawy

Autor:
red.//mm
Źródło:
tvn24.pl, wtp.waw.pl, skm.warszawa.pl, plk-sa.pl

Warszawa Gdańska to stacja kolejowa na granicy Śródmieścia i Żoliborza. Zatrzymują się tu pociągi Kolei Mazowieckich, Szybkiej Kolei Miejskiej oraz PKP Intercity. Z okolic dworca Warszawa Gdańska można też metrem, autobusem lub tramwajem dojechać do innych dzielnic Warszawy. Sprawdź, jak podróżować ze stacji Warszawa Gdańska.

Stacja Warszawa Gdańska po przebudowie
Stacja Warszawa Gdańska po przebudowieMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

● Warszawa Gdańska to dworzec kolejowy w centrum Warszawy na granicy Śródmieścia i Żoliborza. ● Z Warszawy Gdańskiej kursują pociągi Kolei Mazowieckich i Szybkiej Kolei Miejskiej. ● Na czas remontu linii średnicowej na stacji Warszawa Gdańska zatrzymują się też pociągi PKP Intercity. ● Dworzec Warszawa Gdańska jest połączony przejściem podziemnym ze stacją metra linii M1.

Warszawa Gdańska to stacja kolejowa przy ul. Słomińskiego 6 w Warszawie na granicy Śródmieścia i Żoliborza. Zgodnie z klasyfikacją PKP jest to dworzec aglomeracyjny, czyli obsługujący codzienny ruch lokalny w promieniu ok. 50 kilometrów od centrum miasta.

Rozkład PKP

Dworzec Warszawa Gdańska jest wygodnym punktem przesiadkowym dla podróżujących do lub z innych miast Mazowsza. Stacja łączy Warszawę z m.in. Radzyminem, Mławą, Ciechanowem, Legionowem, Nasielskiem, Nieporętem, Działdowem, Pomiechowem i Modlinem. 

Zatrzymują się tu pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej linii S3 kursujące na trasie Warszawa Zachodnia - Radzymin - Warszawa Zachodnia. Okresowo zatrzymywały się również pociągi SKM linii S9 i S90.

Ze stacji Warszawa Gdańska korzystają też składy Kolei Mazowieckich linii R90 i RE90 kursujące na trasie Warszawa Zachodnia - Działdowo.

PKP Intercity

W 2021 roku w związku z przebudową linii średnicowej stacja Warszawa Gdańska przejęła ponadto część ruchu pociągów dalekobieżnych. Zatrzymuje się tam kilkadziesiąt pociągów PKP Intercity, które wcześniej kursowały przez stację Warszawa Zachodnia. Są to m.in. składy IC jadące do:

● Łodzi Fabrycznej (IC, „Łodzianin”, IC „Boryna”, IC „Telimena”, IC „Rubinstein”, IC „Łęcka” i IC „Tuwim”),  ● Zielonej Góry (IC „Zamenhof”), ● Chełma (IC „Lubuszanin”), ● Piły (IC „Noteć”), ● Poznania Głównego (IC „Warta”), ● Bielska-Białej (IC „Daszyński”, IC „Skarbek”) ● Kołobrzegu (TLK „Parsęta”),  ● Białegostoku (IC „Pilecki”), ● Pragi w Czechach (IC “Silesia”), ● Wrocławia Głównego (IC “Nałkowska”), ● Bydgoszczy Głównej (IC “Brda”).

Węzeł komunikacyjny Warszawy

Warszawa Gdańska jest popularnym warszawskim węzłem komunikacyjnym połączonym ze stacją metra Dworzec Gdański (linia M1) oraz przystankami autobusowymi i tramwajowymi (Dw. Gdański).

W pobliżu dworca zatrzymują się tramwaje linii 1, 4, 6, 15, 18, 28 i 41 oraz autobusy linii 116, 157, 409, 500, 518. Zatrzymują się tutaj również dwie linie autobusów nocnych: N12 i N62. W ten sposób komunikacją miejską sprzed dworca Warszawa Gdańska dojechać można do takich części Warszawy jak m.in. Bielany, Centrum, Wola, Ochota, Bródno, Ursus, Natolin, Kabaty.

Do innych dzielnic Warszawy ze stacji Warszawa Gdańska można dostać się także pociągami KM i SKM. Linia KM R90 oraz linia SKM S3 kursują z kilkoma przystankami w Warszawie, m.in. na Pradze i Żeraniu.

Na ulicy Słomińskiego znajdują się ponadto 2 miejsca krótkiego postoju Kiss and Ride, a pod wiaduktem są miejsca parkingowe w strefie płatnego parkowania. 

Czytaj więcej: Z Intercity do tramwaju lub metra na jednym bilecie

Warszawa Gdańska - historia

Pierwszy, drewniany dworzec w tym miejscu powstał w latach 1878-1880 pod nazwą Dworzec Nadwiślański. Po jego spaleniu w tym samym miejscu w czasie pierwszej wojny światowej powstała kolejna stacja już pod nazwą Dworzec Gdański. Mieszcząca się w niedużych, drewnianych zabudowaniach stacja została spalona pod koniec drugiej wojny światowej przez wycofujących się z Warszawy Niemców.

Po wojnie dworzec mieścił się w prowizorycznym baraku. Murowany i nowoczesny obiekt powstał w tym miejscu ostatecznie w latach 1958-1959, a Dworzec Gdański zyskał wówczas nazwę Warszawa Gdańska. Był wtedy pierwszym stałym budynkiem dworcowym w powojennej Warszawie i obsługiwał również ruch dalekobieżny.

Spadek znaczenia stacji Warszawa Gdańska nastąpił po 1975 roku gdy do użytku oddano stację Warszawa Centralna. Warszawa Gdańska zaczęła wówczas obsługiwać przede wszystkim ruch podmiejski. Budynek dworca spłonął w pożarze w 1984 roku, podczas odbudowy powiększono go o jedno piętro.

Przebudowa stacji

Warszawę Gdańską kilkakrotnie przebudowano w ostatnich latach, likwidując nieużywane tory, modernizując perony, dodając ruchome schody, zbudowano też przejście podziemne, które łączy perony dworca i prowadzi do stacji metra. Można też z niego wejść do budynku dworca Warszawa Gdańska, gdzie znajdują się kasy biletowe. 

Na budynku dworca Warszawa Gdańska znajduje się tablica upamiętniająca wydarzenia z marca 1968 roku. To właśnie z Dworca Gdańskiego tysiące obywateli polskich żydowskiego pochodzenia przymusowo opuszczało wtedy Polskę. Na tablicy umieszczono cytat Henryka Grynberga: "Tu więcej zostawili po sobie niż mieli".

Autor:red.//mm

Źródło: tvn24.pl, wtp.waw.pl, skm.warszawa.pl, plk-sa.pl

Źródło zdjęcia głównego: PKP PLK

Pozostałe wiadomości

Na drodze wojewódzkiej numer 571 kierowca cysterny zjechał do rowu. Kierowca został ewakuowany z kabiny auta przez strażaków. Trafił do karetki. Na miejscu pracują służby.

Cysterna z mlekiem zjechała do rowu. Strażacy ewakuowali kierowcę

Cysterna z mlekiem zjechała do rowu. Strażacy ewakuowali kierowcę

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nową trasą w ciągu ulicy Kasprzaka na Woli tramwaje pojadą w styczniu 2024 roku - zadeklarował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Na Wolskiej prace potrwają dwa miesiące dłużej.

Tramwaje pojadą nowymi torami na Kasprzaka. Prezydent Warszawy podał datę

Tramwaje pojadą nowymi torami na Kasprzaka. Prezydent Warszawy podał datę

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Na stacji benzynowej we Włochach kierowca samochodu osobowego wjechał w słupek. Uderzył w przeszkodę tak nieszczęśliwie, że auto zawisło. Skończyło się mandatem.

Taksówkarz wjechał w słupek. Auto zawisło

Taksówkarz wjechał w słupek. Auto zawisło

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uprawomocnił się wyrok na rektora uczeni medycznej, który odpowiadał przed sądem za zniszczenie zabytku. Mirosław C. został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniu. Zasądzono też karę finansową.

Rektor uczelni medycznej skazany za zniszczenie zabytku

Rektor uczelni medycznej skazany za zniszczenie zabytku

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca samochodu osobowego uderzył w słup przy wyjeździe z giełdy rolnej w Broniszach. Wcześniej zjechał na przeciwległy pas ruchu. Mężczyzna trafił pod opiekę zespołu ratownictwa medycznego.

Wyjeżdżał z giełdy. "Zjechał na przeciwległy pas i uderzył w słup"

Wyjeżdżał z giełdy. "Zjechał na przeciwległy pas i uderzył w słup"

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy stacji Legionowo Piaski pociąg Szybkiej Kolei Miejskiej potrącił chłopaka, który prowadził rower przez przejazd kolejowy. Były utrudnienia w kursowaniu pociągów na odcinku Legionowo - Wieliszew.

Przechodził z rowerem przez tory, nie zauważył pociągu

Przechodził z rowerem przez tory, nie zauważył pociągu

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedno z najniebezpieczniejszych przejść dla pieszych w Warszawie czekają zmiany. Na ulicy Stawki drogowcy planują doświetlić pasy oraz wprowadzić przed nimi azyle. Kierowcy będą jeździć po dwóch pasach, zamiast obecnych czterech.

Tu bezpieczeństwo ocenili na zero. Będą zmiany na groźnym przejściu

Tu bezpieczeństwo ocenili na zero. Będą zmiany na groźnym przejściu

Autor:
b/ral
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z drogówki na jednej z ulic w Mińsku Mazowieckim zatrzymali do kontroli subaru. Okazało się, że kierowca był pijany. Badanie alkomatem wykazało prawie dwa promile. W foteliku z tyłu samochodu siedziało 4-letnie dziecko.

Miał dwa promile. Zabrał 4-letniego syna "na przejażdżkę"

Miał dwa promile. Zabrał 4-letniego syna "na przejażdżkę"

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W łazience na drugim piętrze szpitala położniczego przy Inflanckiej wybuchł pożar. Prawdopodobną przyczyny było zwarcie instalacji elektrycznej.

Pożar w szpitalu położniczym. "Ewakuowano dziewięć mam z noworodkami i dwóch ojców"

Pożar w szpitalu położniczym. "Ewakuowano dziewięć mam z noworodkami i dwóch ojców"

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP

We wtorek rano na skrzyżowaniu Wołoskiej i Domaniewskiej doszło do kolizji. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Zderzenie na Wołoskiej. Jedna osoba w szpitalu

Zderzenie na Wołoskiej. Jedna osoba w szpitalu

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Coraz głośniej wybrzmiewają apele przeciwników zakazu wjazdu do miast najstarszych samochodów. Planowanym wprowadzeniem ekostrefy od 1 lipca w Krakowie zajmie się sąd, po skardze między innymi wojewody. W czwartek przeciwnicy wyrzucania trujących aut ze stolicy protestować chcą na sesji rady miasta. Radni zdecydują czy i kto za nieco pół roku nie wjedzie do centralnych dzielnic Warszawy. Materiał Łukasza Wieczorka.

Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Autor:
Łukasz
Wieczorek,
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W okolicy Nasielska (Mazowieckie) policjanci zauważyli samochód jadący "wężykiem". Jak podają, kierowca mercedesa wydmuchał 2,5 promila. - Swoje lekkomyślne zachowanie tłumaczył tym, że skończyła mu się kawa - przekazała podkomisarz Joanna Wielocha z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim.

Kompletnie pijany jechał do sklepu. "Tłumaczył, że skończyła mu się kawa"

Kompletnie pijany jechał do sklepu. "Tłumaczył, że skończyła mu się kawa"

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Paliła się hala z tekstyliami w Woli Rębkowskiej w powiecie garwolińskim (Mazowieckie). Działania prowadziło 20 zastępów straży pożarnej. Strażacy usuwali materiały z wnętrza budynku. Działania zakończyli we wtorek w nocy. Nie ma osób poszkodowanych.

Pożar hali z używaną odzieżą. Kilkugodzinna akcja strażaków

Pożar hali z używaną odzieżą. Kilkugodzinna akcja strażaków

Aktualizacja:
Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar wybuchł w budynku mieszkalnym pod Otwockiem (Mazowieckie). Jedna osoba trafiła do szpitala. Pracę rozpoczęła policja. Z jej ustaleń wynika, że to 28-latka zaprószyła ogień.

Za spowodowanie pożaru odpowie przed sądem

Za spowodowanie pożaru odpowie przed sądem

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wołanie dziecka usłyszeli policjant po służbie i pracownik pobliskiej restauracji. Siedmioletni chłopiec wzywał pomocy dla swojej mamy, która padła ofiarą przemocy. Napastnika udało się zatrzymać w trakcie ucieczki.

Siedmiolatek biegł ulicą i wzywał pomocy

Siedmiolatek biegł ulicą i wzywał pomocy

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Psy pogryzły samicę łabędzia oraz jej młode. Rannymi ptakami zaopiekowali się ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Warszawy.

Wolno puszczone psy zaatakowały łabędzicę i jej młode. Pomogli ratownicy WOPR

Wolno puszczone psy zaatakowały łabędzicę i jej młode. Pomogli ratownicy WOPR

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy wyłowili z jednego ze stawów w Łazienkach Królewskich ciało mężczyzny. Sprawę bada prokuratura, zlecono sekcję zwłok.

Ze stawu w Łazienkach Królewskich wyłowiono ciało. Jest prokuratorskie śledztwo

Ze stawu w Łazienkach Królewskich wyłowiono ciało. Jest prokuratorskie śledztwo

Aktualizacja:
Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia