Zmiany klimatu

Zmiany klimatu

Średniowieczna epidemia dżumy i najważniejsze, długotrwałe wojny z późniejszych stuleci mają ze sobą coś wspólnego - przypadały w czasach ochłodzenia. Fazy oziębienia klimatu łączą się z burzliwymi okresami w historii - wynika z badań naukowców. Potwierdziły je analizy dendrochronologiczne próbek drewna ze słowackich obszarów Karpat.

Ocieplenie klimatu może być śmiertelnie niebezpieczne dla mieszkańców Wysp Brytyjskich. Jedna z agencji rządowych przedstawiła raport, z którego wynika, że już za 70 lat, wraz z wzrostem temperatury, nawet o 500 procent wzrośnie liczba zgonów powodowanych przez zmiany klimatyczne.

Francuski badacz Franck Lavigne twierdzi, że rozwiązał jedną z największych zagadek wulkanologii i zidentyfikował wulkan, którego erupcja wywołała okres globalnego ochłodzenia trwający aż do XIII wieku. Nie chce jednak podać jego nazwy przed publikacją całości swoich badań. Według naukowców, może chodzić o górę znajdującą się w Indonezji.

Rok 2011 uplasował się na 11. miejscu w rankingu najcieplejszych lat - podała Światowa Organizacja Meteorologiczna. Nie przeszkodził w tym nawet silny wpływ zjawiska La Niña, które zwykle powoduje obniżenie globalnych temperatur. Tendencja do ocieplania klimatu nie przejawia się tylko w pojedynczych rocznikach. Od 1997 roku następuje właściwie nieprzerwane pasmo coraz wyższych temperatur.

Oceany ulegają zakwaszaniu prawdopodobnie w najszybszym tempie w ciągu ostatnich 300 mln lat - alarmują naukowcy. Zmiany są bardziej gwałtowne, niż te, do których doszło podczas trwającego 5 tys. lat Paleoceńsko-Eoceńskiego Maksimum Termicznego 56 mln lat temu. Zbyt kwaśne wody to zagrożenie dla wielu morskich organizmów.

Powodzie powodowane przez huragany i sztormy tropikalne będą w niedalekiej przyszłości znacznie większe i mogą występować nawet dziesięciokrotnie częściej niż teraz - donoszą amerykańscy naukowcy. Nadmorskie, nisko położone miasta będą znacznie bardziej narażone na zniszczenia.

Systematycznie podnoszący się za sprawą zmian klimatycznych poziom wód może dosłownie zmyć z powierzchni ziemi kilka najpopularniejszych kalifornijskich plaż wraz ze znajdującymi się na nich, wartymi setki milionów dolarów posiadłościami - wynika z badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego w San Francisco.

Pierwsze dni maja zaskoczyły nas opadami śniegu. Wydawać by się więc mogło, że nie był to ciepły miesiąc. Jednak naukowcy NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) dowiedli, że był to dziesiąty najcieplejszy maj w historii pomiarów.