Smog

Smog

"Smog polski". Powstaje zimą przy mroźnej pogodzie wyżowej

"Polski smog" różni się składem chemicznym i warunkami pogodowymi, w jakich powstaje, od smogu londyńskiego czy kalifornijskiego. - Źródłem zanieczyszczeń w polskich miastach jest przede wszystkim spalanie węgla i paliw stałych w piecach węglowych - mówił Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej,

Badania: mniejsze zanieczyszczenie powietrza w Europie zapobiegłoby 51 tysiącom śmierci rocznie

Według badań Institute for Global Health w Barcelonie (ISGlobal) ograniczenie zanieczyszczenia powietrza do poziomów zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pozwoliłoby zapobiec rocznie ponad 51 tysiącom śmierci w Europie. Z analizy dla czasopisma "Lancet Planetary Health" wynika też, że trzy obszary w Polsce znalazły się w pierwszej dziesiątce miejsc na kontynencie z najwyższą śmiertelnością z powodu pyłu PM2,5.

Obywatel Bangladeszu z azylem klimatycznym

Takiego wyroku jeszcze nie było. Francuski sąd apelacyjny nie zgodził się, by 40-letni mężczyzna z Bangladeszu cierpiący na astmę został odesłany do swojego kraju, bo zanieczyszczenie powietrza jest tam tak ogromne, że rocznie z tego powodu umiera ponad 400 tysięcy ludzi. Azyl klimatyczny to jeszcze nowość, ale naukowcy podkreślają, że zanieczyszczenie w wielu miejscach jest tak duże, że ludzie będą szukali nowego miejsca do życia. Materiał Marii Mikołajewskiej.

"Wraca smog. Statystyki są przerażające"

By dusił smog, nie potrzeba wiele, wystarczy mróz, brak wiatru i powszechne ogrzewanie węglem lub drewnem w piecach zwanych "kopciuchami". Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego mówił na antenie TVN24, że z 3,5 miliona szkodliwych kotłów, działających w Polsce, przez ostatnie lata udało się wymienić tylko około 200 tysięcy. - Jeśli o kilka procent zmniejszyliśmy ilość dymu, którą wytwarzamy, to nie oczekujmy, że powietrze nam się jakoś fundamentalnie poprawi – zauważył.

Warszawa chwalona za ekologiczny transport

Pandemia sprawia, że bardzo łatwo zapomnieć o innych problemach. A jednym z takich zabójczych problemów, zwłaszcza w sezonie zimowym, pozostaje smog. Jednak z frontu ochrony środowiska płyną też dobre wieści. Warszawa znalazła się na czwartym miejscu w Europie, jeśli chodzi o najbardziej ekologiczne rozwiązania w transporcie miejskim. Sylwia Piestrzyńska.

Badania: gorsza jakość powietrza to większe ryzyko tragicznego końca ciąży

Według najnowszych badań, mieszkające w Azji Południowej ciężarne kobiety są narażone na zwiększone ryzyko poronienia i urodzenia martwych dzieci. Przyczyną komplikacji jest fatalna jakość powietrza. Autorzy publikacji twierdzą, że ich odkrycie może przyczynić się do poprawy zdrowia w biedniejszych krajach.