Smog

Smog

Nieleczona alergia na smog może prowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej

Krakowskim specjalistom udało się udowodnić istnienie alergii na smog. W badaniach wykorzystano próbki krwi pacjentów, które wyeksponowano na krakowski smog. - Okazało się, że pobrane komórki krwi reagowały alergicznie – mówiła profesor Ewa Czarnobilska z Katedry Toksykologii i Chorób Środowiskowych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Krakowscy lekarze udowodnili istnienie alergii na smog

Naukowcy z Krakowa przez trzy lata badali wpływ smogu na stan zdrowia alergików i osób zdrowych. Sprawdzili jak zanieczyszczenia powietrza mogą wpłynąć próbki krwi ochotników. Okazało się, że smog uczulił większość pacjentów.

Smog unosi się nad Śląskiem. Jakość powietrza jest fatalna

Ujemna temperatura i brak wiatru to w sezonie grzewczym przepis na smog. Tak jest we wtorek na Śląsku, gdzie od rana godzinne wskazania stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu utrzymują się powyżej norm dobowych. W niektórych miastach sytuację określa się jako fatalną.

"Smog polski". Powstaje zimą przy mroźnej pogodzie wyżowej

"Polski smog" różni się składem chemicznym i warunkami pogodowymi, w jakich powstaje, od smogu londyńskiego czy kalifornijskiego. - Źródłem zanieczyszczeń w polskich miastach jest przede wszystkim spalanie węgla i paliw stałych w piecach węglowych - mówił Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej,

Badania: mniejsze zanieczyszczenie powietrza w Europie zapobiegłoby 51 tysiącom śmierci rocznie

Według badań Institute for Global Health w Barcelonie (ISGlobal) ograniczenie zanieczyszczenia powietrza do poziomów zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pozwoliłoby zapobiec rocznie ponad 51 tysiącom śmierci w Europie. Z analizy dla czasopisma "Lancet Planetary Health" wynika też, że trzy obszary w Polsce znalazły się w pierwszej dziesiątce miejsc na kontynencie z najwyższą śmiertelnością z powodu pyłu PM2,5.

Obywatel Bangladeszu z azylem klimatycznym

Takiego wyroku jeszcze nie było. Francuski sąd apelacyjny nie zgodził się, by 40-letni mężczyzna z Bangladeszu cierpiący na astmę został odesłany do swojego kraju, bo zanieczyszczenie powietrza jest tam tak ogromne, że rocznie z tego powodu umiera ponad 400 tysięcy ludzi. Azyl klimatyczny to jeszcze nowość, ale naukowcy podkreślają, że zanieczyszczenie w wielu miejscach jest tak duże, że ludzie będą szukali nowego miejsca do życia. Materiał Marii Mikołajewskiej.

"Wraca smog. Statystyki są przerażające"

By dusił smog, nie potrzeba wiele, wystarczy mróz, brak wiatru i powszechne ogrzewanie węglem lub drewnem w piecach zwanych "kopciuchami". Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego mówił na antenie TVN24, że z 3,5 miliona szkodliwych kotłów, działających w Polsce, przez ostatnie lata udało się wymienić tylko około 200 tysięcy. - Jeśli o kilka procent zmniejszyliśmy ilość dymu, którą wytwarzamy, to nie oczekujmy, że powietrze nam się jakoś fundamentalnie poprawi – zauważył.