Smog

Smog

"Wraca smog. Statystyki są przerażające"

By dusił smog, nie potrzeba wiele, wystarczy mróz, brak wiatru i powszechne ogrzewanie węglem lub drewnem w piecach zwanych "kopciuchami". Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego mówił na antenie TVN24, że z 3,5 miliona szkodliwych kotłów, działających w Polsce, przez ostatnie lata udało się wymienić tylko około 200 tysięcy. - Jeśli o kilka procent zmniejszyliśmy ilość dymu, którą wytwarzamy, to nie oczekujmy, że powietrze nam się jakoś fundamentalnie poprawi – zauważył.

Warszawa chwalona za ekologiczny transport

Pandemia sprawia, że bardzo łatwo zapomnieć o innych problemach. A jednym z takich zabójczych problemów, zwłaszcza w sezonie zimowym, pozostaje smog. Jednak z frontu ochrony środowiska płyną też dobre wieści. Warszawa znalazła się na czwartym miejscu w Europie, jeśli chodzi o najbardziej ekologiczne rozwiązania w transporcie miejskim. Sylwia Piestrzyńska.

Przyszło ochłodzenie, wrócił problem. Kraków dusił się smogiem

Zrobiło się chłodniej, co w wielu miejscach oznacza powrót smogu. "Winne" są oczywiście nie same niskie temperatury, lecz sprzyjające zanieczyszczeniu powietrza sposoby ogrzewania pomieszczeń, w tym gospodarstw domowych. Są miejsca, gdzie powietrze ma złą lub niezdrową jakość. Do nich co roku zalicza się Kraków.

"Pojawienie się smogu może pogarszać przejście COVID-19"

Czy zanieczyszczone smogiem powietrze wpływa na cięższy przebieg COVID-19 i zwiększa śmiertelność tej choroby? Na to i inne pytania dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Polsce odpowiadał profesor Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Koronawirus a smog

Wydawać się może, że mniejszy ruch na ulicach to mniej spalin i mniejszy smog. Niestety mniejszy ruch to więcej ludzi w domach i więcej kopciuchów w użyciu. Naukowcy podkreślają, że jakość powierza w czasie pandemii ma ogromne znaczenie. Łukasz Wieczorek.