Niemcy

Niemcy

Prokuratura: nożownik z Hamburga chciał umrzeć jak męczennik

Ahmed A., który w piątek w Hamburgu przy użyciu kuchennego noża zabił jedną osobę, a siedem innych zranił, powiedział podczas przesłuchania, że od dłuższego czasu interesował się radykalnym islamem. Dwa dni przed zamachem postanowił dopasować do tego swój styl życia. Decyzję o zamachu podjął w dniu, w którym dokonał ataku.

Nożownik z Hamburga przed atakiem był wzywany na policję

Andy Grote, szef hamburskiego MSW powiedział, że służby miały informację o radykalizacji nożownika, który zaatakował w piątek w jednym ze sklepów. Zastrzegł, że napastnik uważany był za islamistę, ale nie dżihadystę. Policja przeprowadziła z nim rozmowy ostrzegawcze, z których zdaniem władz nie wynikało, że stanowi on "bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa".

MSZ Niemiec: "nie" dla sankcji USA przeciw firmom europejskim

Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel oświadczył w wywiadzie opublikowanym w piątek w internetowym wydaniu tygodnika "Der Spiegel", że "w żadnym wypadku" nie zaakceptuje amerykańskich sankcji przeciwko europejskim firmom współpracującym z Rosją.

Największe poparcie od 2015 roku. Partia Merkel góruje w sondażach

Na niecałe dwa miesiące przed wyborami do Bundestagu przewaga Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Niemiec (CDU) Angeli Merkel nad Socjaldemokratyczną Partią Niemiec (SPD) Martina Schulza wzrosła do 17 punktów procentowych - wynika z najnowszego sondażu Deutschlandtrend dla pierwszego programu telewizji publicznej ARD.

Decydująca faza procesu neonazistki. Grozi jej dożywocie

Po ponad czterech latach proces niemieckiej neonazistki Beate Zschaepe, oskarżonej o współudział w 10 morderstwach popełnionych przez Narodowosocjalistyczne Podziemie (NSU), wszedł w decydującą fazę. We wtorek zaczęła się końcowa mowa prokuratora federalnego.

Parada równości przeszła przez Berlin

Setki tysięcy osób uczestniczyły w sobotę w paradzie równości w Berlinie, domagając się akceptacji dla osób wszystkich orientacji seksualnych. Tradycyjna manifestacja odbyła się po raz 39. w rocznicę policyjnych represji przeciw homoseksualistom w USA w 1969 roku.

"Polityka Niemiec wobec władz tureckich ulegnie zmianie"

Szef niemieckiego MSZ Sigmar Gabriel zapewnił Turków mieszkających w Niemczech, że zapowiedziana rewizja polityki Berlina wobec Turcji nie jest skierowana przeciwko nim. Szef niemieckiej dyplomacji zaznaczył, że jest ona odpowiedzią na bezpodstawne aresztowania Niemców w Turcji.

Generał Hodges wzywa Niemcy do ułatwienia tranzytu wojsk

Opierając się na wnioskach z niedawnych dużych ćwiczeń wojskowych, dowódca wojsk USA w Europie generał Ben Hodges w wywiadzie dla Reutera wezwał w piątek Niemcy do zwiększenia wydatków na wojsko, między innymi poprzez zwiększenie zdolności transportu kolejowego.

"Co dzień dociera do nas wołanie o pomoc od naszych polskich kolegów"

Polskie władze dążą do stworzenia "politycznie sterowanego wymiaru sprawiedliwości, w którym ulegli sędziowie i prokuratorzy będą tańczyć, jak im się zagra" - podkreślił w oświadczeniu przewodniczący Niemieckiego Stowarzyszenia Sędziów Jens Gnisa. Wprowadzane przez PiS zmiany w sądownictwie skrytykowali także prezesi Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego z Czech oraz Sądu Najwyższego Litwy i Rady Sędziowskiej.

Premier Turcji: nasz rząd nadal postrzega Niemcy jako strategicznego partnera

Premier Turcji Binali Yildirim opowiedział się za deeskalacją obecnego sporu politycznego z Niemcami, który zaostrzył się w następstwie aresztowania przez tureckie władze sześciu obrońców praw człowieka, w tym niemieckiego obywatela Petera Steudtnera. Wcześniej turecki minister gospodarki Nihat Zeybekci zaapelował do strony niemieckiej o powstrzymanie się od wypowiedzi mogących trwale zaszkodzić gospodarkom obu krajów.