Niemcy

Niemcy

Wielki sukces partii Merkel

Chadecka partia CDU okazała się bezsprzecznym zwycięzcą niedzielnych wyborów do regionalnego parlamentu w kraju związkowym Saara, na zachodzie Niemiec. Chadecy zdobyli 40,7 proc. głosów. Tak wynika z ogłoszonych wieczorem oficjalnych wstępnych wyników.

Szef MSZ Niemiec: Europa musi sama rozwiązywać konflikty

Szef niemieckiej dyplomacji apeluje do Europy o większą niezależność od USA. "Unia Europejska musi być zdolna do samodzielnego przezwyciężania konfliktów w swym sąsiedztwie" - napisał Sigmar Gabriel w czwartkowym wydaniu dziennika "Rheinische Post".

Niemcy odmówili eksportu broni do Turcji

Od początku 2016 roku rząd Niemiec 11 razy nie zezwolił na eksport broni do Turcji, mimo że oba kraje należą do NATO - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung", powołując się na odpowiedź ministerstwa gospodarki na poselską interpelację.

Partia Merkel rośnie w sondażach

Na pół roku przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech poparcie dla partii CDU kanclerz Angeli Merkel wzrosło w ostatnim czasie o punkt procentowy do 34 proc.. Tym samym chadecy zwiększyli przewagę nad socjaldemokratami z SPD - wynika z nowego sondażu.

Wiosna zawitała do Europy

Wiosna w pełni. Od wtorku mamy ją już w kalendarzu. Pogoda w wielu regionach Europy dopisuje. W Hiszpanii temperatura dochodzi do 27 stopni.

"Kiedy nazywa się ich nazistami, robią się nerwowi". Berlin: granica została przekroczona

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ponownie oskarżył Niemcy i niemiecką kanclerz Angelę Merkel o "nazistowskie praktyki". Powodem do tego oskarżenia stał się wydany przez niemieckie władze zakaz organizowania w Niemczech wieców politycznych przed tureckim referendum konstytucyjnym. Odpowiadając na zarzuty tureckiego przywódcy, szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel stwierdził, że "przekroczona została granica".

Szef niemieckiego wywiadu: Erdogan wykorzystał pucz jako pretekst

Szef niemieckiej Federalnej Służby Wywiadowczej, Bruno Kahl, oświadczył, że próba puczu w Turcji, do której doszło w lipcu 2016 roku, była dla tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana tylko dogodnym pretekstem do masowych czystek w aparacie państwowym.

Pierwsze spotkanie w cztery oczy już za nimi. "Produktywne rozmowy"

Prezydent USA Donald Trump przyjął kanclerz Niemiec Angelę Merkel w Białym Domu. Na wspólnej konferencji prasowej Trump stwierdził, że spotkanie było "produktywne", a rozmowy dotyczyły między innymi wydatków na NATO. Merkel po spotkaniu stwierdziła, że liczy na to, iż UE i Stany Zjednoczone wznowią zamrożone obecnie negocjacje w sprawie porozumienia o wspólnej strefie wolnego handlu.