W Wiedniu rusza ostateczna runda rozmów ws. programu atomowego Iranu. Teoretycznie trwające już 20 miesięcy negocjacje powinny skończyć się 30 czerwca. Ale wiele wskazuje na to, że będziemy mieli powtórkę z Lozanny i być może nawet kilkudniowy poślizg. Terminy to jednak najmniejszy problem.
Amerykańscy negocjatorzy widzą szanse powodzenia na "dobre porozumienie" z Iranem ws. jego programu atomowego i mają nadzieję, że rozmowy skończą się tak jak planowano, czyli do 30 czerwca. Pewności jednak nie ma.
Znany z kontrowersyjnych wypowiedzi były prezydent Iranu znów dał o sobie znać. Mahmud Ahmadineżad oznajmił tym razem, że Amerykanie chcą pojmać ukrytego imama, symbol szyickiego islamu.
Zamrożenie programu atomowego na kilkanaście lat jest wykluczone, a sankcje nałożone na Iran powinny zostać zniesione natychmiast po podpisaniu porozumienia z mocarstwami - tak uważa Najwyższy Przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei. To do niego należy ostatnie zdanie w tym teokratycznym państwie i to od Chameneiego kreślającego czerwone linie dla negocjatorów zależy w największej mierze powodzenie rozmów ws. programu nuklearnego.
Zdaniem saudyjskich dyplomatów w Chartumie, w 2012 r. do Sudanu trafił z Iranu zaawansowany sprzęt potrzebny do wzbogacania uranu. Tak wynika z jednej z ponad 60 tys. saudyjskich depesz dyplomatycznych ujawnionych przez Wikileaks.
Irański parlament przegłosował ustawę zakazującą inspektorom Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej dostępu do wojskowych instalacji oraz naukowców zaangażowanych w irański program atomowy. Ustawa potencjalnie może skomplikować przebieg negocjacji Teheranu z mocarstwami, choć należy pamiętać, że w tej kwestii - jak i niemal wszystkich innych w Iranie - ostatnie słowo należy do Najwyższego Przywódcy ajatollaha Aliego Chameneiego.
Szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif ocenił w poniedziałek, że porozumienie z mocarstwami ws. programu nuklearnego Teheranu jest możliwe w wyznaczonym terminie 30 czerwca lub "kilka dni później". Biały Dom oświadczył, że termin może wymagać pewnej korekty.
Szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius ostrzegł, że nie jest oczywiste, czy do końca czerwca uda się podpisać porozumienie z Iranem ws. jego programu atomowego. W poniedziałek Francuz spotyka się z szefem irańskiej dyplomacji Mohammadem Dżawadem Zarifem.
Parlament Iranu przegłosował w niedzielę projekt ustawy zabraniającej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) dostępu do irańskich obiektów wojskowych, a także do naukowców związanych z programem atomowym. Podczas obrad niektórzy deputowani skandowali "śmierć Ameryce!".
Policja Bahrajnu poinformowała o skonfiskowaniu 6 czerwca dużej ilości materiałów wybuchowych, w tym C4, które miały być użyte do zamachów w tym kraju oraz w sąsiedniej Arabii Saudyjskiej.
Iran i światowe mocarstwa nadal nie mogą porozumieć się we wszystkich głównych punktach negocjowanego od miesięcy porozumienia atomowego - ujawniła w środę agencja AP za źródłami dyplomatycznymi, które nie wykluczają, że rozmowy trzeba będzie przedłużyć.
Szwajcarska policja przeszukała wiele budynków ws. śledztwa dotyczącego rzekomych ataków hakerskich w czasie międzynarodowych negocjacji ws. irańskiego programu nuklearnego - podał prokurator generalny Szwajcarii Michael Lauber.
W Iranie pochowano we wtorek 175 nurków wojskowych, którzy dostali się do niewoli podczas wojny z Irakiem w latach 80. Uroczystość pogrzebowa odbyła się prawie 30 lat po pojmaniu nurków przez Irakijczyków. Według władz Iranu mogli oni zostać pogrzebani żywcem.
Sekretarz stanu USA John Kerry zasugerował, że Waszyngton nie będzie się upierał, by Iran odpowiedział na pytania dotyczące jego programu atomowego w przeszłości, ponieważ Stany Zjednoczone i tak dokładnie wiedzą, co Teheran robił.
Kobiety z Iranu publikują w sieci swoje zdjęcia bez nakrycia głowy. "Moim problemem nie jest noszenie chusty na głowie. Moim problemem jest to, że nie mam wyboru" - napisała jedna z irańskich internautek.
Jeśli Iran i światowe mocarstwa dojdą do porozumienia ws. programu atomowego Teheranu, Rada Bezpieczeństwa ONZ co najmniej na miesiąc odłoży znoszenie sankcji nałożonych na irańczyków - powiedział cytowany przez agencję Reutera informator. Powodem będzie amerykański Kongres, który zarezerwował sobe prawo do przyjrzenia się ewentualnej umowie w ciągu 30 dni.
W Iranie rozpoczął działalność pierwszy oficjalny internetowy serwis matrymonialny, który ma pomóc milionom samotnych Irańczyków w znalezieniu swojej drugiej połówki. Władze zapewniają, że nie jest to portal randkowy.
Irańscy urzędnicy, którzy mają dostęp do tajnych informacji, będą mieli zakaz korzystania ze smartfonów; powodem jest obawa przed szpiegostwem ze strony Zachodu - poinformowała półoficjalna irańska agencja ISNA.
Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył, że nie pozwoli, by międzynarodowe inspekcje irańskich obiektów nuklearnych naraziły tajemnice państwowe. Dodał, że w prowadzonych ze światowymi mocarstwami rozmowach nuklearnych pozostaje "wiele rozbieżności". Stawia to pod znakiem zapytania przyszłość układu atomowego z Iranem.
Negocjacje atomowe między Iranem i sześcioma mocarstwami praktycznie utknęły w martwym punkcie, a termin ostatecznego porozumienia może zostać ponownie odroczony - donosi agencja TASS powołując się na rosyjskie źródła dyplomatyczne.