Hiszpania

Hiszpania

Intensywne opady deszczu i szybko rosnący poziom wody może doprowadzić do nie lada problemów. Przekonała się o tym pewna kobieta z miasta Sagunto w Hiszpanii. Gdy na miejsce przyjechali strażacy, zdesperowana kobieta stała już na dachu swojego samochodu. Reszta auta znajdowała się pod wodą. Na szczęście jej poziom nie był aż tak wysoki, jak mogłoby się wydawać. Strażacy na własnych nogach i bez użycia sprzętu dotarli do kobiety. Jeden z nich przekonał ją, by usiadła na jego ramionach. W ten sposób bezpiecznie przeniósł ją na suchą część drogi.

W wielu miejscach na świecie ludzie zebrali się przed kubańskimi ambasadami. Przychodzili zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy zmarłego Fidela Castro. W Madrycie spotkanie obu grup zakończyło się ostrą wymianą zdań, konieczna była interwencja policji.

W rocznicę śmierci gen. Francisco Franco, który zmarł w wieku 83 lat w 1975 roku, w niedzielę ulicami Madrytu przeszedł w deszczu kilkusetosobowy pochód jego zwolenników. Niesiono flagi Falangi i śpiewano pieśni wojskowe z okresu wojny domowej (1936-39).

Do rodzinnej tragedii doszło w miejscowości San Martin de la Vega pod Madrytem. W piątek 28 października w czasie halloweenowej zabawy 12-letnia dziewczynka mająca polskie obywatelstwo zasłabła i została odwieziona do szpitala. Okazało się, że wypiła dużo alkoholu. Zapadła w śpiączkę. Po czterech dobach zmarła - pisze w piątkowym wydaniu dziennik "El Pais".

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy ogłosił skład nowego rządu. W radzie ministrów pojawiło się sześcioro nowych polityków, rozszerzono również rolę dotychczasowego ministra gospodarki Luisa de Guindosa, który ma koordynować rozmowy z Brukselą ws. budżetu.

Z najnowszych badań wynika, że do 2100 roku basen Morza Śródziemnego może zmienić się bardziej niż przez ostanie 10 tysięcy lat. Krzewiaste zarośla południowej Hiszpanii i Sycylii mają stać się pustyniami i nie być tak atrakcyjne turystycznie, jak są teraz.

Pełniący obowiązki premiera Hiszpanii Mariano Rajoy z Partii Ludowej (PP) przegrał w czwartek głosowanie nad wotum zaufania dla jego mniejszościowego gabinetu. Zabrakło mu sześciu głosów. Decydujące głosowanie w tej sprawie odbędzie się w sobotę.

Rosyjska ambasada w Madrycie poinformowała nas, że wycofuje prośbę o zgodę na przyjęcie tych okrętów, w związku z czym zostało ono anulowane - poinformował hiszpański szef MSZ. W ten sposób najprawdopodobniej zakończyły się spekulacje o tym, czy rosyjskie okręty płynące do Syrii zostaną zatankowane w hiszpańskiej enklawie w Ceucie. Taka możliwość wywołała zaniepokojenie m.in. szefa NATO.

Król Hiszpanii Filip VI rozpoczął konsultacje z szefami partii politycznych. Najpewniej ich skutkiem będzie powierzenie misji tworzenia nowego rządu liderowi konserwatystów Mariano Rajoyowi, co zakończy 10-miesięczny impas polityczny w kraju.

Ciało 51-letniego Anglika znaleziono na terenie lotniska w hiszpańskiej Maladze. Policja w śledztwie nie wyklucza żadnej z hipotez, w tym zabójstwa na tle seksualnym - podaje internetowe wydanie dziennika "Sur" . Do zdarzenia doszło w nocy z czwartku na piątek, szczegóły zdarzenia do mediów dotarły w niedzielę.

Hiszpańscy socjaliści (PSOE) postanowili w niedzielę, że będą tolerować mniejszościowy rząd konserwatywnego premiera Mariano Rajoya, przywódcy Partii Ludowej (PP). Oznacza to zakończenie politycznego impasu po dziesięciu miesiącach.

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny uchylił zakaz korridy obowiązujący od 2012 roku w autonomicznym regionie Katalonii. Sędziowie ocenili, że zakaz wprowadzony przez katalońskie władze "naruszył kompetencje państwa w kwestii ochrony dziedzictwa kulturowego".