Brazylia

Brazylia

Pierwszy raz w historii kobieta ma szansę zostać prezydentem Brazylii. W niedzielę - oprócz parlamentarzystów i władz stanowych - Brazylijczycy wybiorą też następcę prezydenta Luiza da Silvy. Sondaże największe szanse dają Dilmie Rousseff, która ma szansę wygrać już w pierwszej turze.

Ponad 69 miliardów dolarów - tyle jest warta największa emisja akcji w historii światowych giełd. Brazylijska spółka paliwowa Petrobras zakończyła budowanie księgi popytu na swoje nowe akcje.

W Brazylii zatwierdzono kontrowersyjny projekt budowy wielkiej tamy na dopływie Amazonki. Prezydent Luiz Inacio Lula da Silva złożył swój podpis pod dokumentem o budowę zapory Belo Monte na rzece Xingu.

Ogniowe tornado czyli wznosząca się kilka metrów nad ziemią spirala ognia przetoczyła się przez gminę Arakatuba w Brazylii. Wir przetoczył się nad płonącymi łąkami i zniknął tak samo szybko, jak się pojawił.

Brazylijscy satyrycy nie mają łatwego życia. Państwo oficjalnie zakazało im żartowania z polityków podczas kampanii wyborczej. W niedzielę kilkaset osób protestowało przeciwko nowemu prawu.

10 napastników, 35 zakładników i dwie godziny niepewności. Uzbrojeni bandyci właśnie przez taki właśnie czas przetrzymywali ludzi w luksusowym hotelu w Sao Conrado - jednej z najbogatszych dzielnic Rio de Janeiro. Policja aresztowały wszystkich napastników.

Największy katolicki kraj świata w październikowych wyborach prezydenckich postawi na lewicę i na kobietę - wynika z ostatnich sondaży. Dilma Rousseff może liczyć na głosy prawie połowy Brazylijczyków, podczas gdy jej główny rywal - na jedną trzecią. Pierwszą trójkę kandydatów zamyka również kobieta.

Olbrzymia plama ropy tym razem nie w Zatoce Meksykańskiej, lecz u wybrzeży Rio de Janeiro. Na plaży leżą martwe ptaki, a turyści uciekają w obawie przed infekcjami. Władze prowadzą śledztwo w sprawie przyczyn powstania wycieku.

Włamał się - okazało się, że dom był całkowicie pusty. Wychodził - przytrzasnęła go żelazna rama okienna. Włamywacza znaleziono martwego po czterech dniach.

Prezydent Brazylii nie mógł powstrzymać wzruszenia przed kamerami. Luiz Inacio Lula da Silva mimo ogromnej popularności, jaką cieszy się w kraju, w tym roku żegna się z urzędem. W październiku odbędą się nowe wybory, zaś 1 stycznia 2011 roku przekazanie władzy następcy.

Co najmniej 44 osoby zginęły w wyniku powodzi w północno-wschodnich rejonach Brazylii. Rio Largo, największe miasto w stanie Algoas, zostało prawie zmiecione z powierzchni ziemi po pęknięciu lokalnej zapory - poinformowały w czwartek władze.

Brazylijska policja zatrzymała 54-letniego mężczyznę, który przez 12 lat więził swoją córkę i miał z nią siedmioro dzieci. Według funkcjonariuszy, jedno z nich także było wykorzystywane seksualnie.

Rząd Brazylii ogłosił trzydniową oficjalną żałobę z powodu tragicznej śmierci prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i towarzyszących mu osób w katastrofie pod Smoleńskiem.

Liczba ofiar osunięć ziemi spowodowanych ulewami, które w ostatnich dniach nawiedzają Brazylię, wzrosła do 200. Ratownicy przeszukujący gruzowiska prognozują, że może ona gwałtownie wzrosnąć.

Co najmniej 81 osób zginęło w wyniku potężnych opadów deszczu, które nawiedziły brazylijski stan Rio de Janeiro. To najgorsze ulewy w Rio w ostatnich 30 latach. Prezydent kraju Luiz Inacio Lula da Silva powiedział, że prosi Boga, by przestało padać.

62-letnia Dilma Rousseff, ekonomistka i była członkini partyzantki, została kandydatką na prezydenta Brazylii wytypowaną przez rządzącą Partię Pracujących (PT) prezydenta Luiza Inacio "Luli" da Silvy. Wybory w tym 190-milionowym kraju odbędą się w październiku.

Siedmioletnia tancerka królową karnawału. Takie plany mieli organizatorzy parady w Rio de Janeiro. Sęk w tym, że brazylijski tańce mają w sobie wiele erotyzmu - tancerki tańczą w samej błyszczącej bieliźnie, kręcą biodrami i trzęsą biustem. Siedmoletniej dziewczynce trochę... nie wypada. o tym, czy wystąpi na czele parady, zdecyduje sąd.

Siedmioletnia Julia ma stanąć na czele parady podczas brazyliskiego karnawału. W tej roli obsadzana jest zazwyczaj dorosła kobieta. Już podniosły się głosy oburzenia. Miejscowy sędzia zapowiedział, że w razie konieczności użyje siły, by powstrzymać organizatorów imprezy.