Świat

Świat

Tak wygląda Ren. Statki czekają

Postępujący spadek poziomu wody w Renie utrudnia poruszanie się po rzece statkom towarowym. - Wiele z nich pływa, będąc zapełnionymi tylko w połowie - poinformowali w środę niemieccy przedsiębiorcy. Synoptycy nie przewidują opadów deszczu, dzięki którym poziom wody w rzece mógłby się podnieść.

Tykająca bomba przykryta lodowcem

Dym spowijający ten islandzki wulkan odkrywa chyba każdy odcień szarości. Kłęby pary i pyłu unoszą się wysoko, bo ogromna temperatura wewnątrz góry topi przykrywające ją zwały lodowca.

Jezioro lawy na zdjęciu z orbity

Kongijski wulkan Nyamuragira przyzwyczaił nas już do niezwykłych zdjęć jego erupcji. Takiego jednak jeszcze nie widzieliśmy. Przedstawia bowiem potężne jezioro lawy u stóp góry.

Wody głębinowe wstrząsają Alpami

Od początku 2011 roku w małej wiosce Fadalto położonej w Alpach Weneckich co jakiś czas dochodziło do niezwykłego zjawiska, które niepokoiło miejscową ludność. Po wielkim huku, ziemia zaczynała się trząść.

Tornada zabijają Amerykanów

Co najmniej cztery ofiary śmiertelne, kilkunastu rannych, setki zniszczonych budynków i powalonych drzew. Tak przedstawia się bilans nawałnic, które w środę przeszły nad południowym wschodem Stanów Zjednoczonych.

Najaktywniejszy wulkan w Afryce wybucha

Trwa, być może największa od 100 lat, erupcja najaktywniejszego wulkanu w Afryce, Nyamuragira. Władze kongijskiego parku narodowego, na terenie którego znajduje się wulkan, zamierzają na niej zarabiać.

Mgła i potężny smog paraliżują Czechy

Gęste mgły oraz smog, unoszące się nad Czechami od początku tygodnia z powodu inwersji atmosferycznej, wywołują poważne utrudnienia w transporcie i produkcji przemysłowej. W środę policja poinformowała o nowych wypadkach drogowych. Dzień wcześniej praskie lotnisko zmuszone było odwołać kilkanaście lotów.

Sojuz zacumował. Astronauci wejdą na ISS

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz z rosyjsko-amerykańską załogą zacumował w środę do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - poinformowało rosyjskie Centrum Kontroli Lotów.

Trzęsienie ziemi w Papui. 5,8 st. w skali Richtera

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w środę prowincję Papua, na wschodzie Indonezji - poinformowały amerykańskie i indonezyjskie służby geologiczne. Mieszkańcy w panice wybiegali z domów. Nie ma informacji o zniszczeniach ani ofiarach.

Gwałtowna ulewa zalała Hiszpanię

Nagłe i obfite opady deszczu w ostatnich dniach wywołały zalania w Hiszpanii. Najbardziej ucierpiała katalońska miejscowość La Canonja, gdzie służby ratunkowe wypompowują wodę z ulic.

Śnieg blokuje drogi w Portugalii

Portugalia jest od kilku dni terenem rzadkich w tej części świata zjawisk atmosferycznych. Po opadach gradu wielkości piłek tenisowych i po huraganowych wiatrach wyrywających dęby we wtorek śnieg paraliżował kilka dróg w pobliżu granicy z Hiszpanią.

Gruzję przysypał biały puch

Zima już drugi raz w tym sezonie wkroczyła na terytorium Gruzji. Pod śniegiem znalazła się większość regionów kraju. Padało przez całą dobę.

Kolejne trzesięnie ziemi w prowincji Wan

Wschodnią Turcję nawiedziło w nocy z poniedziałku na wtorek kolejne trzęsienie ziemi. Jak poinformowały tureckie media, wstrząsy miały siłę 5,2 w skali Richtera. Na razie nie ma doniesień o ofiarach i zniszczeniach.

Kolumbia: powódź zabiła prawie 100 osób

95 osób nie żyje, 66 jest rannych a sześć poszukiwanych. To bilans tegorocznej pory deszczowej w Kolumbii, która trwa już miesiąc. W wyniku ulewnych deszczy, osiem prowincji kraju znajduje się w stanie podwyższonej gotowości.

Ren wysycha, ceny szybują

Sucha jesień w Niemczech sprawiła, że poziom Renu opadł do poziomu, który nie pozwala na swobodną żeglugę. Jak oceniają eksperci, ta sytuacja przyczyniła się do wzrostu cen ropy w Europie, które są najwyższe od 2009 roku.

Mgła, śnieg i lód tuż za polską granicą

Co najmniej dziewięć osób zostało rannych w wypadkach, do których przyczyniły się gęste mgły, oblodzenie i śnieg, jakie w nocy z niedzieli na poniedziałek wystąpiły na drogach Czech. W zderzeniach uczestniczyło kilkadziesiąt aut.

Skrawek suchej ziemi musi wystarczyć tajlandzkim słoniom

Ofiarami powodzi nie tylko są ludzie, ale i zwierzęta. W Tajlandii stado liczące 80 słoni przez wysoką wodę musiało opuścić swój wygodny dom w Kraal i przenieść się na niewielki skrawek suchej ziemi. Okazuje się jednak, że miłość wolontariuszy i opiekunów przynosi im ulgę.

Bangkok niemal całkowicie odcięty od świata

Centrum handlowe stolicy Bangkoku jest prawie całkowicie odcięte od świata. Woda zalega na drogach wiodących w każdym kierunku, oprócz południowego. Na skutek powodzi trwającej w Tajlandii od lipca, pod wodą znalazła się jedna trzecia kraju.

McDonald's i YumYum zagrożone przez powódź

Pracownicy fabryki Bang w dzielnicy przemysłowej Chan we wschodnim Bangkoku wciąż walczą z powodzią. Pompują wodę dzień i noc. Układają stosy z worków z piaskiem. A wszystko po to, by ich miejsce pracy przetrwało. Takich jak oni są setki.

Francuskie krowy zaopiekowały się jelonkiem

Niewielka miejscowość Foissiat we wschodniej Francji ma powód do dumy. Stado krów i jego właściciel przygarnęły jelonka. Maluch poczuł się już prawie, jak czystej krwi cielątko.

Oto siedem Nowych Cudów Natury

Amazonka, zatoka Halong, wodospady Iguazu, wyspa Jeju, park narodowy Komodo, podziemna rzeka Puerto Princessa i góra Stołowa. To nowe siedem cudów natury wybrane przez ludzi z całego świata. Zobacz i zdecyduj, czy miejsca te rzeczywiście zasłużyły na honorowy tytuł "cudu świata".

Turcja: 37 osób nie żyje. 1400 wstrząsów wtórnych

Do 37 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło w środę prowincję Wan na wschodzie Turcji - podały w sobotę wieczorem tureckie media. Z ruin wydobyto od środy 30 osób, które ocalały.

Śnieżyca w Moskwie. Spadły 2 cm białego puchu

Wystarczyło zaledwie 15 minut, aby na ulicach, chodnikach i trawnikach pojawiła się gruba warstwa śniegu. Mieszkańcy sądzili, że zacznie szybko się topić. Synoptycy zapowiadają jednak, że śnieg zostanie, a w przyszłym tygodniu będzie go jeszcze więcej.

Radioaktywna chmura nad Pragą

Nad Pragą zawisła chmura, która ma obecnie najwyższe stężenie radioaktywne w Europie. Nie stanowi ona jednak zagrożenia dla zdrowia ludzi.