Świat

Świat

Wielka choinka rozbłysła na Manhattanie

Jak co roku, już po raz 79, zapalono lampki na słynnej choince w Rockefeller Center w Nowym Jorku. Do jej rozświetlenia wykorzystano osiem kilometrów przewodów elektrycznych. Najsłynniejsze polskie bożonarodzeniowe drzewko rozbłyśnie 3 grudnia w Warszawie.

Tych ryb nie jedz na obiad

Łosoś bałtycki, halibut atlantycki, sola, węgorz, karmazyn oraz tuńczyk błękitnopłetwy to gatunki ryb zagrożone wyginięciem, dlatego trafiły na czerwoną listę poradnika dla konsumentów "Jaka ryba na obiad?" międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF.

Zrujnowane miasto znowu się trzęsie

W środę nad ranem mieszkańcy wschodniej prowincji Turcji znów poczuli silne wstrząsy. Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się 9 km od prawie doszczętnie zniszczonego poprzednim kataklizmem miasta Wan. Nie ma doniesień o ofiarach, ale niektóre domy uległy dalszemu uszkodzeniu.

Nie uwolnią orki, bo jest zbyt cenna

Holenderscy ekolodzy przegrali batalię o uwolnienie orki o imieniu Morgan. Zwierzę we wtorek wieczorem trafiło do hiszpańskiego parku rozrywki. Jest zbyt cenne, by puszczać go wolno.

Wielkie fale na Jeziorze Michigan

Wichury w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. W Chicago w wyniku silnego wiatru na Jeziorze Michigan utworzyły się zagrażające życiu mieszkańców wysokie fale.

Śnieg niszczy plony kapusty pekińskiej

To na co Europa czeka z utęsknieniem, Chiny mają pod dostatkiem. Zima od poniedziałku prowadzi zmasowany atak na północno-wschodnie prowincje państwa. Warstwa świeżego białego puchu sięga tam pół metra.

Koniec listopada, a lasy płoną. Winna susza

- Wielkie pożary szaleją w lasach na górzystych terenach w południowej i środkowej Bułgarii; ogień rozprzestrzenia się niebezpiecznie szybko - podał szef bułgarskiej straży pożarnej Nikołaj Nikołow. Przyczyny to nietypowo wysokie temperatury i trwająca od wiosny susza.

19 cyklonów w 4,5 minuty

Amerykańska agencja pogodowa NOAA opublikowała statystyki podsumowujące sezon huraganowy w 2011 roku w basenie Oceanu Atlantyckiego. Okazuje się, że lista cyklonów tropikalnych jest dłuższa, niż się wszystkim wydawało.

Tungurahua pluje na 2 kilometry

Po raz kolejny w tym roku wzmogła się aktywność ekwadorskiego wulkanu Tungurahua. Materiał piroklastyczny jest wyrzucany na odległość dwóch kilometrów. Nad kraterem unosi się gruba warstwa czarno-szarego pyłu.

"Na ulice spadł deszcz szkła i gruzu"

Wiatr, wiejący niekiedy z siłą huraganu, szalał w niedzielę nad kanadyjską prowincją Alberta. Powalił drzewa, uszkodził wiele budynków, pomógł rozprzestrzenić się co najmniej jednemu wielkiemu pożarowi, a także sprawił, że w powietrzu unosiło się szkło i gruz.

Powódź w Australii. 7-latek porwany przez wodę

Alarm powodziowy w północno-zachodniej Australii. Pod wodą znalazło się kilka miejscowości położonych w Nowej Południowej Walii. Powódź zniszczyła setki lokalnych dróg i domów. 2 tysiące osób zostało ewakuowanych.

Wichura w Skandynawii. Dwie osoby nie żyją

Dwie osoby zginęły, a dwie uznano za zaginione w Skandynawii z powodu utrzymujących się tam od niedzieli silnych wiatrów. W południowej Szwecji na skutek wichur około 80 tysięcy domów zostało odciętych od prądu.

Sztorm przewrócił statek. Książę William ratował załogę

W niedzielę na północy od wybrzeży Wielkiej Brytanii szalała potężna burza. Ogromnych rozmiarów fale na Morzu Irlandzkim wywróciły statek "Swanland" miażdżąc jego kadłub. W akcji ratunkowej wziął udział Książę William. Uratował dwie osoby.Na odnalezienie 5 pozostałych stracono nadzieję, jedna nie żyje.

Szwecja: ekstremalna pogoda zagraża ludziom

Silny wiatr spowodował w niedzielę zamknięcie mostu nad cieśniną Sund, łączącego Szwecję i Danię. Przewoźnicy promowi opóźnili lub odwołali rejsy na Morzu Bałtyckim, w tym między Szwecją a Polską. Utrudnienia mogą utrzymać się do poniedziałku.

U wybrzeży Indii rozwija się cyklon

Na południowy zachód od Przylądka Komoryn w Indiach powstał cyklon tropikalny, któremu specjaliści nadali imię 05A. W tej chwili przesuwa się nad Morzem Arabskim w kierunku północno-zachodnim.

Europa Północna - wiatr przesuwał domy

W Europie Północnej wieje od kilku dni. Szkoci zmagają się z podmuchami rzędu 154 km/h i deszczem, które powodują liczne utrudnienia w komunikacji. Berit, głęboki niż, któremu towarzyszy wiatr o sile huraganu, szaleje na Morzu Północnym. W Norwegii, w nocy z piątku na sobotę, spowodował wiele zniszczeń.

Australia: 2 tys. ludzi odciętych od świata

Powódź, która miała miejsce w mieście Moree w australijskiej Nowej Południowej Walii, zalała lokalne drogi i odcięła od świata ponad 2 tys. ludzi. Pozbawieni m.in. dostaw żywności Australijczycy czekają na dyspozycje władz.

3 dni, 780 wstrząsów. Salwador drży

Ponad 700 wstrząsów, z najwyższym o sile 4,6 stopni w skali Richtera, nawiedziło wschód Salwadoru w ciągu ostatnich kilku dni. Kilkadziesiąt budynków zostało zniszczonych, nikt nie został ranny.

Burza zatopiła łódź z imigrantami u wybrzeży Włoch

Łódź przewożąca około 60-70 imigrantów z Pakistanu przewróciła się u wybrzeży prowincji Brindisi we Włoszech. Jednostka nie wytrzymała naporu silnych fal wzburzonych przez szalejącą na morzu burzę. Łódź roztrzaskała się o skały.

Potężne wichury także nad USA

Duża różnica ciśnienia powietrza nad USA wywoła wichury wiejące od Teksasu do Kanady. W sobotę rano porywy wiatru z Południowej Dakoty do Nebraski i dalej na północy osiągały prędkość nawet 96 km/h.

Tak źle nie było od 1,5 tys. lat. Arktyczny lód topnieje

- Pokrywa lodowa w Arktyce jest najmniejsza od 1450 lat - twierdzą kanadyjscy badacze w swojej pracy opublikowanej w prestiżowym czasopiśmie "Nature". Mamy powody do niepokoju, ponieważ to właśnie lód odbija promieniowanie słoneczne, ograniczając wzrost temperatur.

Berit atakuje z siłą huraganu

Nad Morzem Północnym szaleje głeboki niż Berit. Towarzyszący mu wiatr ma siłę huraganu i powoduje zniszczenia w Norwegii, Danii i na Wyspach Owczych - zrywa dachy, przewraca łodzie i wymusza ewakuację.

W każdej chwili może dojść do erupcji

Kolumbijski wulkan Galeras był wyjątkowo aktywny w ciągu ostatnich 48 godzin. Według badaczy grozi wybuchem. Dlatego instytut geologii Ingeominas zalecił w piątek wieczorem ewakuację około 8 tys. ludzi żyjących w jego pobliżu.

700 wstrząsów w dobę. Dziesiątki domów zniszczonych

Do wstrząsów doszło w okolicach miejscowości El Carmen w Salwadorze. Przed dobę rejon nawiedziło ok. 700 wstrząsów o sile od 1,8 do 4,6 w skali Richtera. Dziesiątki domów jest zniszczonych, nie ucierpiał żaden człowiek.

Alpy: na stokach zamiast śniegu bujna zieleń

Brak śniegu na stokach zmusza popularne austriackie kurorty do późniejszego rozpoczęcia sezonu. Właściciele wyciągów już liczą straty. Wydają krocie na sztuczne ośnieżanie. Tak ciepłego listopada nie było od 1920 roku.

Skandynawia cierpi na brak śniegu

Skandynawowie, przyzwyczajeni do wczesnej zimy, wyczekują jej z niecierpliwością. Temperatury są nietypowo wysokie, jak na koniec listopada. Wiele ośrodków narciarskich nie może otworzyć sezonu.