Świat

Świat

Rammasun przetacza się przez Chiny. A na Filipiny już sunie kolejny tajfun

Nawet do 200 km/h dochodziła prędkość wiatru podczas uderzenia supertajfunu Rammasun w południową część chińskiego wybrzeża. Żywioł wyrządził liczne szkody i zabił co najmniej 17 osób. Z jeszcze poważniejszymi jego skutkami zmagają się zaatakowane kilka dni wcześniej Filipiny, którym zagraża już kolejny tajfun.

Rammasun uderzył w ląd. Prędkość wiatru przekracza 170 km/h

Tajfun Rammasun w sobotę rano uderzył w pobliże granicy chińsko-wietnamskiej. Cyklon sprowadził wichury i ulewy. Władze ostrzegają przed lawinami błota. Mieszkańcy od dawna przygotowywali sie na nadejście żywiołu. Stosowali się do instrukcji wydawanych przed wojsko i policję. - Mój dom jest bezpieczny - mówił jeden z mieszkańców.

"W tym przypadku Matka Natura z nami wygrała"

Pożary trawią amerykański stan Waszyngton. Półtora tysiąca osób musiało opuścić swoje domy. Wielu z nich nie ma się gdzie podziać. Strażacy nie mają jednak dobrych wieści, pogoda im nie sprzyja, płomienie uda się ugasić dopiero za kilka dni.

To najsilniejszy tajfun od 40 lat. Rammasun uderzył w wyspę Hajnan

Nawet 300 l deszczu może spaść miejscami na południowym wybrzeżu Chin podczas ulew, jakie towarzyszą tajfunowi Rammasun. Żywioł, który przetoczył się już przez Filipiny, osiągnął kategorię supertajfunu i w piątek dotarł do terytorium Chin. W pierwszej kolejności uderzył w wyspiarską prowincję Hajnan, a potem w wybrzeże prowincji Guangdong.

Pierwszy w tym sezonie sztorm tropikalny narodził się na Oceanie Spokojnym

Pierwszy cyklon tropikalny w tym sezonie utworzył się na Oceanie Spokojnym. Należący do NASA satelita Terra uchwycił narodziny tego żywiołu. Sztorm tropikalny powstał na południowy wschód od Hawajów i powoli się zbliża do Big Hawaii. Zostało wysłane ostrzeżenie przed podtopieniami do wszystkich wysp na trasie cyklonu.

Piorun wzniecił ogień, który prędko "zapukał do drzwi"

Mieszkańcy na przedmieściach Carson City w Nevadzie nie mieli okazji się porządnie wyspać. Podczas burzy ze środy na czwartek błyskawica uderzyła w pole, zaprószając ogień. Płomienie szybko znalazły się niebezpiecznie blisko zabudowań, wymuszając ewakuację lokalnej ludności.

W Europie miejscami "cieplej niż na Barbados"

Nawet 40 st. C wskażą w najbliższych dniach termometry we Francji. Wysokie temperatury nękają bądź będą nękać również mieszkańców Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Eksperci radzą, by pozostawać w domach oraz by nie lekceważyć prognoz i alertów pogodowych.

Nowy Jork, New Jersey po załamaniu pogody. Niebawem kolejne burze

Amerykanie nie mogą narzekać na brak pogodowych wrażeń, i nie chodzi tu tylko o to, że zapewniają je im tornada. W ostatnim czasie intensywne, bo burzowe opady, dokuczały mieszkańcom stanów Nowy Jork i New Jersey. Transport drogowy został sparaliżowany. W wielu miejscach ulice zostały całkowicie zalane.

Powodzie w Bułgarii. Popularne wśród turystów Primorsko zalane

Środowe obfite opady deszczu w południowo-wschodniej części Bułgarii zalały wiele budynków i hoteli. Najbardziej ucierpiała popularna miejscowość turystyczna Primorsko. Niektórzy turyści mieli spędzić noc ze środy na czwartek w samochodach, gdyż drogi były nieprzejezdne. Setki ludzi zostały pozbawione prądu i wody pitnej

Pekin ostrzelany przez grad, na południu Chin zabijały pioruny

Jak donoszą lokalne media, w wyniku środowych burz i obfitych opadów w Chinach życie straciło 18 osób. Tysiące mieszkańców zostało ewakuowanych. Deszcz sparaliżował komunikację i zalał wiele domostw. Miejscami spadł grad wielkości piłek golfowych. Meteorolodzy zachęcają mieszkańców do sprawdzania prognoz, by w przyszłości uniknąć podobnej tragedii.

Katastrofalna susza wyniszcza Kalifornię

Przez trwającą suszę w Kalifornii przewiduje się, że straty wyniosą 2,2 miliardy dolarów. 17 tys. osób straciło prace w rolnictwie (najwięcej w mieście San Joaquin Valley) z powodu zniszczenia upraw. Te informacje zostały zawarte we wtorkowym raporcie sporządzonym przez Uniwersytet Kalifornijski.

Ramassun już za Filipinami. Są ofiary śmiertelne

Dziesięć ofiar śmiertelnych, setki tysięcy ewakuowanych osób, sparaliżowana administracja oraz transport na terenie wyspy Luzon. To skutki przejścia przez Filipiny pierwszego tajfunu w tym sezonie - Rammasuna.

"Tato, pomóż!". Lawina porwała dzieci, które ojciec zabrał na Mont Blanc

9-letni chłopiec i 11-letnia dziewczynkia mieli zostać najmłodszymi osobami, które zdobyły najwyższy szczyt zachodniej Europy, Mont Blanc. Do tego wyczynu dzieci przygotowywały się długimi miesiącami. Plany pokrzyżowało im jednak zejście lawiny, która porwała dwoje najmłodszych uczestników wyprawy.

Wirus się rozprzestrzenia. W tydzień Ebola zabiła prawie 70 osób

Wirus Ebola zbiera śmiertelne żniwo wśród ludności Czarnego Lądu - na terenie Sierra Leone, Liberii i Gwinei lista chorych, którym lekarze nie zdołali pomóc, obejmuje kilkaset nazwisk. Wolontariusze medyczni alarmują o rozprzestrzenianiu się wirusa - odkryto ponad 80 nowych przypadków zachorowań.

Rammasun nad Filipinami. 1300 miejscowości zagrożonych powodziami

Tysiące ludzi żyjących na przybrzeżnych obszarach Filipin zostało ewakuowanych z powodu zagrożenia, jakie niesie tajfun Rammasun. Meteorolodzy przewidują, że dzisiaj dotrze on do Manili, stolicy archipelagu, którą zamieszkuje dwanaście milionów ludzi. Obecnie żywioł znajduje się na wschodnich krańcach Filipin. Wiatr osiąga tam prędkość 145 km/h.

Lodowe bombardowanie na plaży. "Całe plecy poranione"

Lecące z nieba kule lodu wielkości piłek golfowych zupełnie zaskoczyły plażowiczów w Nowosybirsku. Zaskoczeni byli także rosyjscy meteorolodzy zapowiadający na ten dzień słońce i wartości bliskie 40 st. C. - Można to porównać do bycia ostrzelanym - stwierdziła jedna z osób, która w chwili przejścia nawałnicy była na plaży.

Mózgożerna ameba zabiła 9-latkę

Hally Yust miała 9 lat i energię, którą mogłaby obdarować co najmniej kilka osób. "Kochała życie i uwielbiała spędzać czas w wodzie" - napisała w oświadczeniu pogrążona w żałobie rodzina dziewczynki, którą w zeszłym tygodniu przegrała walkę o życie z mózgożerną amebą Naegleria fowleri.

Globalne ocieplenie wysusza Australię

Naukowcy z NOAA przedstawili nowy model klimatu. Pokazuje on, że w Australii południowo-zachodniej odnotowano spadek opadów, który spowodowany jest ociepleniem. Dzięki modelowi naukowcy będą mogli opracować plan uzupełnienia zasobów wodnych. Badacze przewidują, że do końca wieku susze będą się pojawiać częściej.