Świat

Świat

"Ofiarą tajfunu padła co dwudziesta osoba"

- Tajfun wdarł się w miejsce, gdzie mieszka 200 tys. osób. Czyli, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że około 10 tys. osób zmarło w samym mieście, ofiarą tajfunu padła co dwudziesta osoba - relacjonuje Andrzej Patyra, Polak mieszkający na Filipinach.

Nad lądem go nie ma, a już zabija

Wietnam od soboty przygotowuje się na nadejście tajfunu Hayian. Władze wprowadziły ewakuacje ponad 880 tys. osób, a mieszkańcy tworzą przydomowe schrony. Pomimo tego, że najsilniejszy atak prognozowany jest na poniedziałkowy poranek, żywioł zabił już sześć osób.

Jeden z potężniejszych tajfunów, jakie powstały na Ziemi. Tak wygląda z kosmosu

Haiyan to najpotężniejszy tajfun, jaki uformował się w tym roku. Bilans żywiołu jest tragiczny i ciągle wzrasta, obecnie mówi się, że cyklon ten zabił co najmniej 10 tys. osób, choć w sobotę podawano, że ofiar jest 1,2 tys.To zabójcze zjawisko z kosmosu wygląda niesamowicie. Sondzie kosmicznej TRMM udało się uchwycić moment, w którym Haiyan znajdował się nad wyspą Leyte (centrum Filipin).

Odra zabójcza dla delfinów

753 martwe delfiny butlonose znaleziono na atlantyckim wybrzeżu USA od lipca tego roku. Amerykańscy naukowcy podali, że liczba nieżywych zwierząt przewyższa dotychczasowy rekord sprzed 25 lat. Morskie ssaki prawdopodobnie zabija odmiana wirusa odry.

Tak tworzył się niszczycielski supertajfun

Najsilniejszy tajfun w tym roku i prawdopodobnie najpotężniejszy, jaki się kiedykolwiek utworzył, uderzył w Filipiny w piątek. Zmusił ponad milion osób do ucieczki i wyrządził gigantyczne szkody. Władze podają, że mogło zginąć co najmniej 100 osób. Amerykańskie służby oceaniczne i meteorologiczne (NOAA) opublikowały animację, która pokazuje proces formowania się supertajfunu.

Najpierw nasiąkła dżungla. A potem wylały rzeki

W północnym Peru z powodu ulewnego deszczu dochodzi do osuwisk ziemi i błotnych lawin. Dwie rzeki, przepływające przez prowincję San Martin, gwałtownie podniosły swój poziom i wystąpiły z brzegów, zalewając całą okolicę. Silny nurt zerwał trzy mosty, zalał 50 proc. okolicznych domów. Jedną osobę uznano za zaginioną.

W jednym z nich nie dożywa się 50-tki. Oto najbardziej skażone miejsca świata

Poważne skażenie kojarzy się głównie z katastrofami elektrowni atomowych. Jednak według najnowszego rankingu opublikowanego przez międzynarodową organizację Blacksmith Institute, skutki kryzysów radioaktywnych wcale nie są większym problemem niż odpady elektroniczne, wycieki ropy naftowej czy rakotwórcze ścieki odprowadzane do wody. - W krajach rozwijających się zanieczyszczenia zagrażają zdrowiu ponad 200 mln osób - alarmują autorzy raportu.

Olimpijska pochodnia już na ISS. Ale ogień nie zapłonie

Rakieta Sojuz po sześciu godzinach lotu zacumowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na jej pokładzie oprócz trzyosobowej załogi znajduje się pochodnia olimpijska. Ze względów bezpieczeństwa niezostanie co prawda zapalona, ale za to w sobotę po raz pierwszy w historii znajdzie się bezpośrednio w przestrzeni kosmicznej.

Potężny sztorm na Bałtyku odciął prąd 30 tys. domów

Wichura, a także ulewne opady deszczu spowodowały, że około 30 tysięcy fińskich gospodarstw domowych zostało bez prądu. Jak podają synoptycy, wiatr podczas sztormu osiągał prędkość 86 kilometrów na godzinę, co pozwoliło mu zrywać liczne linie energetyczne wzdłuż wybrzeża Finlandii.

W kościele schronili się przed erupcją wulkanu

Nie ustaje aktywność wulkanu Sinabung na Sumatrze. Ostatnia, wtorkowa erupcja trwała 20 minut, a chmura popiołu sięgnęła trzech tysięcy metrów. Sejsmolodzy ostrzegają, że kolejne erupcje mogą nastąpić w każdej chwili, a władze podtrzymują zakaz zbliżania się do podnóża góry.

Olbrzymie statki nie zbliżą się już do Wenecji

Od nowego roku olbrzymie wycieczkowce nie będą mogły podpływać do historycznego centrum Wenecji. Po wielu protestach mieszkańców i władz miasta rząd Enrico Letty postanowił stopniowo ograniczyć ruch statków i promów w rejonie laguny. Choć rozporządzenie uznano za ważną decyzję, są też opinie, że można było zrobić więcej.

Truskawki owocują, zakwitły bzy. W Rumunii lato zamiast jesieni

W Rumunii kolejny tydzień utrzymuje się zaskakująco ładna jak na późną jesień pogoda. Jest tak ciepło, że w niektórych częściach kraju dojrzały nowe zbiory truskawek. Na wybrzeżu z kolei wciąż nie brakuje chętnych do opalania i pływania w morzu.

Indie rozpoczęły podbój Czerwonej Planety

Indyjska sonda Mangalyaana wystartowała zgodnie z planem i o godzinie 10. (naszego czasu) wzbiła się w przestrzeń kosmiczną. Najpierw sonda pokona orbitę Ziemi, następnie po serii manewrów, wzniesie się ku orbicie Marsa. Do Czerwonej Planety dotrze we wrześniu 2014 roku.

Zima przyszła zbyt wcześnie. Do połowy grudnia Jakucja bez dostaw żywności i paliwa

W północnych rejonach Jakucji (wschodnia Syberia) temperatura spadła do -20 st. C. Rzeki zbyt wcześnie skuł lód, więc statki, które miały dostarczyć zaopatrzenie, utknęły na płytkich oblodzonych rzekach. Powoli zaczyna brakować podstawowych artykułów spożywczych. Z powodu niedoborów paliwa występują tam również przerwy w dostawach energii elektrycznej. Ale najgorsze jeszcze nastąpi, bo zima na dobre dopiero się rozpocznie.

Ogromne fale zniszczyły nadbrzeżną promenadę

Potężne fale uszkodziły nadbrzeżną promenadę w San Sebastian, w prowincji Guipuzcoa, która znajduje się w północno-wschodniej Hiszpanii. Lokalni meteorolodzy wprowadzili alarm pogodowy w obawie przed niebezpieczeństwem ze strony potężnego żywiołu.

Raport: grozi nam niedobór wina. Odbije się to na cenach

Światu grozi niedobór wina - wynika z opublikowanego w tym tygodniu raportu analityków Morgan Stanley. Według nich, zapotrzebowanie rynku na wino zdecydowanie przekracza możliwości producentów. Szczególnie trudna sytuacja panuje w Europie, gdzie - jak informują analitycy - za spadek produkcji wina odpowiada zła pogoda.