Ric O'Barry, zwany delfinim adwokatem, nagrał film z tegorocznego połowu tych zwierząt w Japonii. Na filmie widać, jak przerażona samica delfina miota się, próbując uniknąć śmierci, a po chwili zdycha w męczarniach.
To zdjęcie mówi więcej na temat zmiany klimatu niż niejedna praca naukowa poważnej instytucji badawczej. Ze względu na globalne ocieplenie zaczyna brakować pożywienia dla niedźwiedzi polarnych - zwierzęta dosłownie zdychają z głodu.
W środkowej i północnej Kalifornii rozszalały się trzy potężne pożary: Valley Fire, Butte Fire i Rough Fire. Z żywiołem walczą zastępy strażaków. Jedna osoba nie żyje, ewakuowano tysiące mieszkańców. - Czuliśmy, jakby świat zmierzał ku końcowi - powiedział mieszkaniec Middletown.
W sobotę przez południową Francję przetoczyły się silne burze. Ulice Marsylii pokryła warstwa wody. Bez prądu zostało dwa tysiące osób. Niewykluczone, że w poniedziałek także pojawią się potężne nawałnice.
Ponad trzy tysiące strażaków walczy z pożarem w Kalifornii. Żywioł strawił już 26 hektarów lasów. Tysiące ludzi znajduje się w niebezpieczeństwie. W hrabstwach Amador i Calaveras wprowadzono stan wyjątkowy.
Minione lato w środkowej Europie zapisało się jako gorące i suche. Takie warunki pogodowe doprowadziły do tego, że rejon ten objęła największa od 12 lat susza. Miejscami plony spadły o blisko 30 procent.
Już po raz czwarty w tym roku przebudził się meksykański wulkan Colima. Wyrzucił w powietrze pióropusze dymu i popiołu. Okoliczne wioski zostały ewakuowane.
Przez Japonię przetacza się fala ulewnych deszczy. Na skutek opadów wiele rzek wystąpiło z brzegów, zalewając miasta i pola ryżowe. Uważa się, że jest to najgorsza od 60 lat powódź.
Naukowcy z Uniwersytetu w Johannesburgu odkryli nowy gatunek człowieka - Homo naledi. Szczątki odnaleziono głęboko w komorze jaskini w Republice Południowej Afryki. - Chcemy wiedzieć wszystko o tym gatunku - poinformował Lee Berger, główny prowadzący badania.
Ulewne deszcze, związane z burzą tropikalną Etau, przechodzą od środy nad wschodnią Japonią. Rzeki występują z brzegów, dochodzi do podtopień i osunięć ziemi. Władze poinformowały w czwartek o jednej osobie uznanej za zaginioną na północ od Tokio, a setki tysięcy należy ewakuować.
Ulewy w południowej Hiszpanii przyczyniły się do śmierci czterech osób. Ogromne ilości wody płyną w przepełnionych korytach rzek, a także po ulicach miast. Film mówi sam za siebie.
Ten obraz nie jest dziełem utalentowanego malarza. Nie zobaczymy go również w żadnej galerii sztuki. Autorem tego zdjęcia jest satelita Planck, należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej, który wychwytuje fale z wszechświata i przetwarza je w obraz w podczerwieni. W świecie optycznym nie możemy ich zobaczyć.
Konsekwencją fali brzydkiej pogody są nawałnice na wschodzie Sycylii. Liczne wiadomości i filmy z podtopionymi ulicami docierają od zaniepokojonych mieszkańców miast, na które od północy (z wtorku na środę) spadło już 100 l/mkw., a miejscami nawet 120 l/mkw.
Huragan Linda, zaklasyfikowany do 3. kategorii w skali Saffira-Simpsona, szaleje na Pacyfiku. Daje się już odczuć na Półwyspie Kalifornijskim. Woda zalała m.in. ulice miasta Cabo San Lucas.
Zabici, ranni oraz sparaliżowane lotniska - to skutki potężnej burzy piaskowej, która nawiedziła część krajów Bliskiego Wschodu. - Pojawiła się nagle i była bardzo intensywna. Zamknięto lotnisko - relacjonował Marcin, autor nagrania z Dżuddy w Arabii Saudyjskiej.
Potężna burza piaskowa przeszła we wtorek nad niektórym krajami Bliskiego Wschodu. W Libanie zginęły dwie osoby, a kilkaset trafiło do szpitali. W chmurach pyłu pogrążone są też Izrael, Jordania i Cypr.
Wystarczy zaledwie chwila, żeby krajobraz zmienił się nie do poznania. Ulewy w Hiszpanii podtopiły niektóre miasta. Samochody nie jeździły, a pływały po ulicach. Żywioł pozbawił życia mężczyznę.
Taflę wody Zatoki Neapolitańskiej wzburzyło ogromne gradobicie. Lodowe kule wielkości pomarańczy spadały z nieba z prędkością dochodzącą do 120 km/h. Zobacz niesamowity film.
Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) przestrzega, że aktualnie występujące zjawisko El Niño może okazać się jednym z najsilniejszych w historii. Jego apogeum przypadnie na okres od października do stycznia. Destrukcyjna siła tegorocznego El Niño może być tak wielka, że została nazwana przez naukowców z NASA Godzillą.
To było wyjątkowe lato dla Brytyjczyków. Zamiast fali upałów, temperatura powietrza okazała się być poniżej normy. Za tym wszystkim stoją niże, które często psuły pogodę na Wyspach Brytyjskich.
Nasza planeta się ogrzewa i ma to wpływ na nasze życie. Naukowcy od dawna wiedzą, jak poważne skutki ma globalne ocieplenie. Są to między innymi zwiększona częstotliwość pojawiania się niszczycielskich huraganów i pożarów oraz podwyższenie się poziomu morza.
Ulewne deszcze, silne wiatry i burze piaskowe - tak wygląda lato w Arizonie. Burza monsunowa - niesamowite zjawisko atmosferyczne, latem będące dla mieszkańców miasta Phoenix niemal codziennością - została uchwycone na filmie.
Badacze z rosyjskiej stacji meteorologicznej żyją w ogromnym strachu. Przed ich budynkiem krąży pięć dorosłych niedźwiedzi polarnych, których nie da się niczym spłoszyć.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama zaapelował w poniedziałek do światowych przywódców o wyrażenie zgody podczas grudniowego szczytu klimatycznego w Paryżu na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Ostrzegł, że klimat coraz szybciej się zmienia.
Potężna nawałnica, która przeszła przez południowo-zachodnią Francję zabiła jedną osobę. Burza zniszczyła również domy i sparaliżowała komunikację. 70 tys. odbiorców zostało bez prądu. Straż pożarna miała pełne ręce roboty.