Świat

Świat

Ośmionożni sąsiedzi. Pająki potrzebują naszego towarzystwa

Pająki krzyżakowate, bardzo popularne w Polsce, lubią otoczenie miasta. Naukowcy zbadali wpływ urbanizacji na cechy fizyczne krzyżaków. Zwierzęta te bardzo dobrze czują się w ludzkim środowisku, rosną większe i mają zwiększoną zdolność do rozmnażania.

Ponad 40 stopni w Hiszpanii. Na plażach zrobiło się tłoczno

Upał doskwiera mieszkańcom Hiszpanii. Miejscami słupki rtęci przekroczyły 40 stopni. Meteorolodzy ostrzegają, że wysokie temperatury utrzymają się co najmniej do czwartku. Nie zniechęca to jednak spragnionych słońca turystów, którzy oblegają śródziemnomorskie plaże.

Przełom w historii Grecji? Znaleziono nowy grobowiec

Archeolodzy w Grecji odkryli największy sarkofag na terenie kraju. Wnętrze ozdobione jest wieloma freskami i dekoracjami. Mówi się, że może to być miejsce pochówku dawnego króla Macedonii, Aleksandra Wielkiego.

Pięciolatek śmiertelnie poparzony przez kubomeduzę

Zmarł pięcioletni Francuz, którego podczas kąpieli w Zatoce Tajlandzkiej poraziła kubomeduza - jedno z najbardziej jadowitych stworzeń na świecie. Lokalne władze apelują o ostrożność, bo obecnie trwa sezonowy zakwit tych zwierząt.

Kalifornia czeka na wstrząsy wtórne. "Potrzebujemy pomocy z zewnątrz"

W Kalifornii cały czas niebezpiecznie. Główny geolog USA ostrzega przed wstrząsami wtórnymi. Mieszkańcy porządkują szkody, które wywołał żywioł, przy czym często doznają urazów. Dlatego cały czas wzrasta liczba ofiar trzęsienia i jego skutków. Do szpitala zgłosiło się już 208 osób. Z kolei władze stanu apelują o wsparcie. - Potrzebujemy więcej pomocy z zewnątrz - mówią.

Kolumbijska Barranquilla zmaga się ze skutkami ulewnych deszczy

Setki mieszkańców zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu intensywnych opadów deszczu w Barranquilla w północnej Kolumbii. Jak podają lokalne media, obfity deszcz i burze zniszczyły wiele gospodarstw, a także samochody, parkingi i drzewa.

Miliard dolarów strat i ponad 150 osób rannych w Kalifornii

Około 150 osób zostało rannych w wyniku najsilniejszego od ćwierć wieku trzęsienia ziemi w Kalifornii. Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych, ale trzy osoby, w tym małe dziecko, są poważnie ranne. Dziesiątkom domów grozi zawalenie. Straty materialne szacuje się na miliard dolarów.

Serce koali stanęło. Ratownicy wykonali usta-usta

Strażacy uratowali koalę, udzielając pomocy metodą usta-usta. Torbacza, któremu przestało bić serce, najpierw ściągnięto z drzewa. Wdrapał się na nie, ponieważ został potrącony przez samochód.

Islandia zmieniła stopień alertu dla lotnictwa. W niedzielę ziemia znów się zatrzęsła

Islandia odwołała czerwony alert dla transportu lotniczego. Nie oznacza to jednak, że na wyspie jest bezpiecznie. Nadal obowiązuje tam czwarty stopień zagrożenia wybuchem. Eksperci na razie nie potrafią przewidzieć daty ewentualnej erupcji i jej skali. - Może być powtórka (z 2010 roku - red.), może być coś gorszego, a równie dobrze może nic się nie wydarzyć - stwierdził prof. Szymon P. Malinowski z Uniwersytetu Warszawskiego na antenie TVN24.

Sensacyjny pościg Rosetty. Pierwsze zdjęcia komety z bliska

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) od ponad dwóch tygodni śledzi kometę Czuriumow-Gierasimienko. Ponad dwa tygodnie temu, wysłana przez nich sonda dogoniła obiekt kosmiczny. Sonda śledzi i robi zdjęcia komecie. Niektóre są z odległości tylko 64 km. Jeszcze takiego wyczynu nikt nie dokonał.

Tęsknicie za śniegiem? Sezon na narty trwa w Australii

Choć Australia kojarzy się z piaszczystymi plażami, Wielką Rafą Koralową oraz surfowaniem, to można tam znaleźć też zimowe rozrywki. W Australii znajduje się pięć ośrodków narciarskich. W sobotę odbyły się tam zawody w narciarstwie biegowym, Kangaroo Hoppet. Ścigał się w nich również Polak.

Czerwony alert nad Islandią

Drugi co do wielkości wulkan Islandii, Bardarbunga, może niedługo zacząć wyrzucać chmury popiołu w powietrze. Islandzkie Narodowe Centrum Meteorologiczne podniosło w sobotę stopień ostrzegawczy dla lotnictwa cywilnego z pomarańczowego na czerwony, co jest równoznaczne z zakazem lotów w okolicy lodowca. Ten kolor, który jest piątym i ostatnim stopniem w skali, oznacza też, że w każdej chwili do atmosfery mogą zacząć wydobywać się kłęby popiołu i pary.

W Gwatemali nastał okres suszy. Trwa walka z niedożywieniem

Po upałach i braku deszczu w Ameryce Środkowej doszło do klęski suszy. Problem dotyka tam ponad 2 miliony ludzi. Najgorsza sytuacja jest w Gwatemali. Rolnicy obawiają się, że może nie wystarczyć jedzenia nawet dla nich samych. Rząd zapowiedział, że pomoże rodzinom, które znajdują się w najtrudniejszej sytuacji.

Robot przejechał Kanadę autostopem

W Kanadzie na poboczu drogi można było spotkać nietypowego autostopowicza. Robot o imieniu HitchBOT podróżował ze wschodu na zachód Kanady. Pokonał 6 tys. km przez trzy tygodnie.

Bardarbunga zagraża prawie całej Europie. Pył wulkaniczny dotrze do Polski?

Naukowcy ostrzegają, że w Islandii może dojść do wybuchu wulkanu Bardarbunga. Jeśli tak się stanie, skutki erupcji odczuje cała Europa, bo chmura pyłu sparaliżuje ruch lotniczy na kontynencie. Specjaliści przypominają więc mapę sprzed 4 lat, po wybuchu wulkanu Eyjafjallajokull, która pokazuje, w które rejony kontynentu dostały się wówczas produkty erupcji.

400 trzęsień ziemi tylko jednej nocy. Bardarbunga jest mocno pobudzony

Drugi co do wielkości wulkan Islandii, Bardarbunga, może niedługo zacząć wyrzucać chmury popiołu w powietrze. W okolicy dochodzi do trzęsień ziemi - w nocy z czwartku na piątek odnotowano około czterystu ruchów skorupy, w czym najsilniejsze było o sile 4,7 w skali Richtera. Istnieje ryzyko, że jeśli dojdzie do erupcji, to może powtórzyć się sytuacja z kwietnia 2010 roku. Wybuchł wtedy wulkan Eyjafjallajokull, który sparaliżował ruch lotniczy nad Europą.

Dwa miasta Majów odkryte w dżungli

Grupa archeologów odkryła w meksykańskiej dżungli dwa antyczne miasta Majów. Już w 1970 roku zostały odnalezione ślady tych osad, jednak od tamtego czasu nikt nie dotarł do tego miejsca.