Świat

Świat

Potężne trzęsienia i katastrofalne erupcje wulkanów. To w Indonezji "codzienność"

Tsunami, które w sobotę nawiedziło Indonezję, to jedna z wielu katastrof, do których doszło w historii kraju. Państwo leży w rejonie bardzo aktywnym sejsmicznie, wobec czego trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów oraz tsunami nie należą tu do rzadkości. Oto kilka przykładów śmiercionośnych i niszczycielskich zjawisk, które dotknęły kraj w przeszłości.

Co najmniej 373 ofiary śmiertelne, setki rannych. Rośnie tragiczny bilans tsunami

W wyniku uderzenia fal tsunami w indonezyjskie wyspy Jawa i Sumatra zginęły co najmniej 373 osoby. Nadal istnieje ryzyko kolejnej erupcji wulkanu, a co za tym idzie - pojawienia się kolejnej fali. - Ostrzegamy ludzi, aby zachowali ostrożność - alarmuje Rzecznik Narodowej Agencji ds. Łagodzenia Skutków Katastrof, Sutopo Purwo Nugroho.

Silne trzęsienie ziemi w Rosji

Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.4 odnotowano w czwartek u wybrzeży Kamczatki - poinformowały amerykańskie służby geologiczne (USGS). Początkowo wydano ostrzeżenie przed tsunami.

Archeolodzy odkryli grobowiec liczący 4400 lat

W starożytnej nekropolii w egipskiej Sakkarze odkryto grobowiec liczący 4400 lat. Jego ściany ozdobione są hieroglifami. Grobowiec może skrywać kilka tajemnic, które badacze mają zamiar odkryć w ciągu kilku miesięcy.