Świat

Świat

Na wschodzie pożary, na zachodzie cyklon

U wybrzeży zachodniej Australii pojawił się pierwszy cyklon tropikalny w tym sezonie. Blake, bo tak nazwano żywioł, przeszedł przez półwysep Dampier, a teraz przesuwa się na południowy zachód wzdłuż wybrzeża. W mieście Broome porywy wiatru osiągały prędkość do 100 kilometrów na godzinę.

Australia płonie. Dym z pożarów widoczny z kosmosu

Dym unoszący się z pożarów w Australii dotarł nawet do Ameryki Południowej. Od października ogień strawił obszar o powierzchni ponad 10 milionów hektarów. Szacuje się, że w całym kraju zniszczonych zostało prawie dwa tysiące domów. Strażacy ze Stanów Zjednoczonych pomagają w gaszeniu ognia, wspomóc mają ich również Kanadyjczycy.

Do 60 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych w Indonezji

W wyniku powodzi w Indonezji, do której doprowadziły największe od ponad 100 lat opady deszczu, zginęło 60 osób. Ekolodzy wiążą ekstremalne opady ze zmianami klimatycznymi na świecie. Uważają, że powódź powinna być sygnałem dla władz kraju do podjęcia działań w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

53 ofiary śmiertelne powodzi w Indonezji, ale najgorsze może dopiero nadejść

W wyniku powodzi, która we wtorek poczyniła spustoszenie w Indonezji, zginęły już 53 osoby. W stolicy kraju - Dżakarcie - nie działa kolej miejska, a mieszkańcy nie mają prądu. W poważnie dotkniętym katastrofą kraju sytuacja może się jeszcze pogorszyć, ponieważ najbardziej obfite opady prognozowane są na połowę stycznia.

"Jedne z najbardziej ekstremalnych opadów" zabiły ponad 40 osób

Od czwartku dwukrotnie wzrosła liczba osób, które zginęły w wyniku powodzi w Indonezji. Tak obfitych opadów deszczu nie odnotowano w tym kraju od ponad 130 lat. Kilka samolotów ma zostać wykorzystanych do rozproszenia chmur deszczowych w najbliższych dniach.

Książę William zapowiedział nagrodę Earthshot. Ma pomóc "naprawić Ziemię"

Książę William ogłosił, że chce rozpocząć "dekadę działań, które naprawią Ziemię". Jak? W mediach społecznościowych przedstawił inicjatywę Earthshot Prize, która ma pomóc odnaleźć skuteczne rozwiązania w walce z katastrofą klimatyczną. Co roku przez najbliższe 10 lat wyłanianych będzie pięciu zwycięzców, którzy otrzymają prestiżową nagrodę.

Poparzone kangury, koale i wombaty. "Odbudowanie populacji może trwać lata"

Nawet miliony zwierząt giną w pożarach australijskiego buszu. Wolontariusze próbują ratować zwierzęta, ale w związku z szybko rozprzestrzeniającym się ogniem, do niektórych nie są w stanie zdążyć z pomocą. Organizacje charytatywne pokazują zdjęcia poparzonych kangurów, oposów i wombatów. Są odwodnione i głodne.