Na całym świecie potwierdzono ponad 3,7 miliona przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, a na COVID-19 zmarło ponad 258 tysięcy osób. W Europie najwięcej ofiar śmiertelnych odnotowano w Wielkiej Brytanii.
Badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców sugeruje, że jeden z pacjentów był chory na COVID-19 już w grudniu ubiegłego roku, czyli miesiąc przed potwierdzeniem przez Francję pierwszych przypadków. Według Światowej Organizacji Zdrowia "nie jest to zaskakujące". Możliwe, że takich zachorowań było więcej.
Mają ponad pięć centymetrów długości i są największymi szerszeniami na świecie. Szerszenie azjatyckie, bo o nich mowa, nazywane są również "szerszeniami mordercami". Zostały pierwszy raz zauważone w Stanach Zjednoczonych.
Przez amerykański stan Tennessee przeszła potężna burza. Wiatr był na tyle silny, że przeniósł dużą trampolinę ogrodową, która uderzyła w jeden z domów.
Spacery po australijskim buszu mogą być niebezpieczne. Przekonał się o tym jeden z mieszkańców stanu Wiktoria, który przemierzał teren wraz ze swoim psem i pięcioma wielbłądami. Po tym jak jedno z jego zwierząt straciło równowagę, spadł ze stromego zbocza.
U wybrzeży Wysp Similan na południe od Tajlandii pojawiła się wielka grupa delfinów butlonosych. Jak relacjonowali pracownicy miejscowego Parku Narodowego, nigdy nie spotkali się z tak dużą liczbą delfinów w jednym czasie. Według naukowców, ich śmiałość to skutek nieobecności turystów, spowodowanej pandemią COVID-19.
Pandemia COVID-19, choroby wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2, nie ustępuje. Na całym świecie zachorowało ponad 3,5 miliona osób. Najwięcej z nich pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Zobacz, co jeszcze mówią statystyki.
Prawie 150 tysięcy osób odczuwa skutki trwających od połowy kwietnia ulewnych opadów deszczu i związanych z nimi powodzi błyskawicznych w Jemenie. Gwałtowna pogoda zniszczyła budynki i pozbawiła ludzi prądu.
Pierwsze z czterech piskląt bociana czarnego wykluło się w lesie Gemenc położonym w południowej części Węgier. Uchwyciła to na nagraniu kamera umieszczona w gnieździe.
Na całym świecie zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 jest ponad 3,4 miliona osób. Liczba wszystkich ofiar śmiertelnych pandemii COVID-19 przekroczyła 239 tysięcy. Sprawdź, co jeszcze mówią statystyki.
Szef Światowej Organizacji Zdrowia na konferencji prasowej wyraził zaniepokojenie potencjalnym wpływem choroby COVID-19 w krajach, gdzie opieka zdrowotna jest słabsza. Tedros Adhanom Ghebreyesus dodał, że pandemia nadal jest globalnym zagrożeniem dla zdrowia.
Naukowcy z wydziałów nauk biologicznych uniwersytetów Bond i Murdoch w Australii przeanalizowali dane dotyczące wirusów i bakterii na telefonach komórkowych. Jak stwierdzili, ponad połowa ich użytkowników nie miała nawyku dezynfekcji swoich urządzeń elektronicznych. W artykule, który w tym tygodniu ujrzał światło dzienne, określili je jako "konie trojańskie" dla rozprzestrzeniających się epidemii i pandemii.
W piątek liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 sięgnęła ponad 80 tysięcy przypadków. Tym samym całkowity bilans wzrósł do ponad 3,3 miliona chorych. Zobacz co jeszcze mówią statystyki.
W ubiegłym tygodniu przez stany Teksas, Luizjana i Oklahoma przetoczyły się silne tornada. To, jak potężny był żywioł, widać na zdjęciach satelitarnych.
W połowie kwietnia Korea Południowa donosiła o pacjentach, u których ponownie wykryto SARS-CoV-2. Eksperci odkryli jednak, że testy pokazywały fałszywie dodatni wynik na obecność koronawirusa.
W sześciu krajach na świecie odnotowano blisko 100 przypadków stanu zapalnego u dzieci nieznanego pochodzenia. Lekarze badają jego przyczynę. Twierdzą, że może mieć on związek z koronawirusem SARS-CoV-2, ale nie wykluczają pojawienia się nowego patogenu.
Mops o imieniu Winston z Karoliny Północnej uzyskał pozytywny wynik w teście na obecność koronawirusa. Jak twierdzą naukowcy z Duke University w Durham, to pierwszy wykryty przypadek koronawirusa u psa w Ameryce. Wielu specjalistów i weterynarzy przypomina jednak, że nie ma dowodów na to, że zwierzę towarzyszące może przenosić zakażenie na człowieka.
Około 15 tysięcy mieszkańców Fort McMurray w kanadyjskiej prowincji Alberta musiało opuścić swoje domy z powodu powodzi, do której doszło w wyniku 25-kilometrowego zatoru lodowego na rzekach. W niektórych miejscach poziom wody sięga dachów budynków.
Niemcy szukają sposobu na działanie przeciwko suszy. Jak mówią leśnicy, marzec i kwiecień są najtrudniejszymi miesiącami. Spalone w ubiegłorocznych pożarach tereny przeznaczono na testy najbardziej wytrzymałych na trudne warunki roślin.
W kończącym się już miesiącu liczba nowych przypadków koronawirusa nieustannie się waha. We wtorek odnotowano ponowny wzrost wśród nowych zakażeń. Zobacz, co jeszcze mówią statystyki.
Jak wykazały badania japońskich naukowców, w niedawno zakończonym sezonie grypy odnotowano dużo mniej chorych. To oznacza, że środki zastosowane przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa mogą oddziaływać także na inne schorzenia. Jednak by w pełni to potwierdzić, konieczne są dalsze obserwacje.