Świat

Świat

Nie ma turystów, więc "mogą funkcjonować bez obaw"

U wybrzeży Wysp Similan na południe od Tajlandii pojawiła się wielka grupa delfinów butlonosych. Jak relacjonowali pracownicy miejscowego Parku Narodowego, nigdy nie spotkali się z tak dużą liczbą delfinów w jednym czasie. Według naukowców, ich śmiałość to skutek nieobecności turystów, spowodowanej pandemią COVID-19.

WHO: pandemia COVID-19 nadal pozostaje globalnym zagrożeniem

Szef Światowej Organizacji Zdrowia na konferencji prasowej wyraził zaniepokojenie potencjalnym wpływem choroby COVID-19 w krajach, gdzie opieka zdrowotna jest słabsza. Tedros Adhanom Ghebreyesus dodał, że pandemia nadal jest globalnym zagrożeniem dla zdrowia.

Telefony komórkowe "końmi trojańskimi", w których kryją się wirusy i bakterie

Naukowcy z wydziałów nauk biologicznych uniwersytetów Bond i Murdoch w Australii przeanalizowali dane dotyczące wirusów i bakterii na telefonach komórkowych. Jak stwierdzili, ponad połowa ich użytkowników nie miała nawyku dezynfekcji swoich urządzeń elektronicznych. W artykule, który w tym tygodniu ujrzał światło dzienne, określili je jako "konie trojańskie" dla rozprzestrzeniających się epidemii i pandemii.

Oto Winston - pierwszy amerykański pies z pozytywnym testem na koronawirusa

Mops o imieniu Winston z Karoliny Północnej uzyskał pozytywny wynik w teście na obecność koronawirusa. Jak twierdzą naukowcy z Duke University w Durham, to pierwszy wykryty przypadek koronawirusa u psa w Ameryce. Wielu specjalistów i weterynarzy przypomina jednak, że nie ma dowodów na to, że zwierzę towarzyszące może przenosić zakażenie na człowieka.

Szukają drzewa, które poradzi sobie z suszą

Niemcy szukają sposobu na działanie przeciwko suszy. Jak mówią leśnicy, marzec i kwiecień są najtrudniejszymi miesiącami. Spalone w ubiegłorocznych pożarach tereny przeznaczono na testy najbardziej wytrzymałych na trudne warunki roślin.

Koronawirus mógł ukształtować tegoroczny sezon grypowy

Jak wykazały badania japońskich naukowców, w niedawno zakończonym sezonie grypy odnotowano dużo mniej chorych. To oznacza, że środki zastosowane przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa mogą oddziaływać także na inne schorzenia. Jednak by w pełni to potwierdzić, konieczne są dalsze obserwacje.