Świat

Świat

Gigantyczna góra lodowa na zdjęciach RAF. Zmierza w kierunku wyspy na Atlantyku

Potężna góra lodowa o powierzchni 4200 kilometrów kwadratowych, nazwana A68a, zmierza w kierunku mniejszej od siebie - mierzącej około 3500 kilometrów kwadratowych - wyspy Georgia Południowa na Atlantyku. Na zdjęciach widać, że choć od lodowego bloku odpadają małe fragmenty, jego masa nie zmniejsza się na tyle, by przestał stanowić zagrożenie. Dla naukowców to zaskoczenie.

Bomba cyklonowa zagraża Stanom Zjednoczonym

Północno-wschodnim wybrzeżom Stanów Zjednoczonych zagrażają niebezpieczne warunki pogodowe. System niskiego ciśnienia może przekształcić się w tak zwaną bombę cyklonową. Meteorolodzy ostrzegli mieszkańców przed porywistym wiatrem, intensywnymi opadami deszczu i ciężkiego śniegu.

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Turcji

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,5 nawiedziło w sobotę wybrzeże Turcji w rejonie zatoki Antalya na południowym zachodzie kraju - ogłosiło tureckie Obserwatorium Kandilli.

Lodowe rzeźby w litewskim kurorcie

Połączenie mrozu i wody stworzyło zapierające dech w piersiach widoki w litewskim kurorcie Nida. Lodowe rzeźby wydawały się bardzo kruche.

WHO: szczepionki nie oznaczają zero COVID-19

Szczepionka jest główną bronią w walce z pandemią COVID-19, ale zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie wyeliminuje całkowicie wirusa. - Przed nami jeszcze długa droga do końca pandemii - powiedział Tedros Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

"Niezwykle głośny hałas", po nim nocna burza śnieżna i wiele utrudnień

Mieszkańców Edynburga w Szkocji ostatniej nocy obudziły odgłosy, które przypominały - jak opisywali - zawalenie się budynku lub wybuch bomby. W rzeczywistości były to grzmoty połączone z błyskawicami. Tak rozpoczęła się burza śnieżna, która za dnia zakończyła się poważnymi utrudnieniami. Biało zrobiło się także w innych regionach Wielkiej Brytanii.

Dlaczego grypa bywa śmiertelna? Szwedzcy naukowcy wyjaśniają

Niektóre infekcje grypowe prowadzą do bakteryjnego zapalenia płuc, które co roku zabija wiele osób. Naukowcy z Karolinska Institutet w Szwecji wyjaśniają, czemu tak się dzieje, opisali też mechanizm prowadzący do tak zwanych nadkażeń pneumokokowych płuc. Odkrycie to być może da się przełożyć na sytuację z COVID-19.

WHO opublikowała nowe zalecenia dotyczące maseczek

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w środę zaktualizowała wytyczne dotyczące noszenia maseczek. Osoby mieszkające na obszarach, na których rozprzestrzenia się koronawirus SARS-CoV-2, powinny nosić maski w sklepach, miejscach pracy i szkołach, jeśli nie można zapewnić odpowiedniej wentylacji - przekazali eksperci.

Puszcza Amazońska ginie. W ciągu roku zniknął las o powierzchni Jamajki

Wylesianie w brazylijskim lesie deszczowym Amazonii osiągnęło skalę najwyższą od 12 lat. Dzięki zdjęciom satelitarnym stwierdzono, że zniszczony teren zwiększył się o 9,5 procent względem roku poprzedniego. Postępująca deforestacja wywołuje krytykę pod adresem rządu prezydenta Jaira Bolsonaro ze strony ekologów i społeczności międzynarodowej.

O psie, który jeździ taksówką. I pomaga innym zwierzakom

Jeszcze kilka miesięcy temu ten pies żył na ulicy. Pewnego dnia wskoczył do taksówki i jego los się odmienił. Dzisiaj Cano i jego ludzki przyjaciel, taksówkarz Santos Quispe, razem przemierzają ulice boliwijskiego miasta El Alto i pomagają bezpańskim zwierzętom.

"Sezon huraganów pobił wszystkie rekordy"

Zakończył się rekordowy w historii prowadzenia pomiarów sezon huraganów na Atlantyku. Ponieważ zabrakło przewidzianych na ten rok nazw, konieczne było wykorzystanie alfabetu greckiego. Mimo oficjalnego finiszu sezonu nie można wykluczyć, że tych niebezpiecznych zjawisk jeszcze przybędzie.

Za naszą granicą padł jesienny rekord ciepła

Stolica Niemiec pobiła jesienią rekord temperatury. Średnia w okresie od września do listopada była o około dwa stopnie wyższa od długoterminowej wartości porównawczej - przekazała Niemiecka Służba Meteorologiczna.

Moderna zakończyła trzecią fazę badań nad szczepionką

Koncern farmaceutyczny Moderna poinformował w poniedziałek, że jego szczepionka na COVID-19 zakończyła właśnie trzecią fazę badań klinicznych i jest skuteczna w 94,1 procenta. - Oczekujemy, że odegramy główną rolę w odwróceniu tej pandemii - przekazał główny oficer medyczny Moderny doktor Tal Zaks.