W sobotę za pomocą rakiety SLS ma zostać wystrzelona w Kosmos kapsuła Orion. Tym samym rozpocznie się bezzałogowa misja Artemis I, podczas której zostanie wykorzystany do badań zestaw detektorów promieniowania jonizującego. Urządzenia te opracowano w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Wyniki pomiarów pozwolą na określenie dawek i charakteru promieniowania, na jakie narażeni będą astronauci w czasie lotu na Księżyc - poinformował Instytut.
Artemis to amerykański program lotów kosmicznych realizowany przez NASA, a także prywatne firmy. W misji biorą udział też partnerzy międzynarodowi, między innymi Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Na sobotę planowany jest pierwszy z lotów, które mają w przyszłości doprowadzić do powrotu astronautów na Księżyc, a później założenia tam stałej bazy.
Misja Artemis 1
W sobotę za pomocą rakiety SLS ma zostać wystrzelona z przylądka Canaveral na Florydzie kapsuła Orion. Dwugodzinne okno czasowe otworzy się o godzinie 20.17 polskiego czasu - podała na Twitterze NASA. Będzie to druga próba, ponieważ poniedziałkowy start odwołano z powodu usterki jednego z silników.
W czasie tego testowego lotu zostaną przeprowadzone badania mające na celu określenie narażenia astronautów na promieniowanie kosmiczne. W miejscach przeznaczonych normalnie dla załogi zostały umieszczone dwa realistyczne modele ciała ludzkiego, tak zwane fantomy (nazwane Helga i Zohar), wyposażone w znaczną liczbę różnych detektorów promieniowania jonizującego. Oprócz nich w miejscu "dowódcy" zasiądzie trzeci z manekinów o imieniu Campos. W eksperymencie o nazwie MARE, koordynowanym przez Niemieckie Centrum Badań Kosmicznych DLR, bierze udział szereg instytucji naukowych z całego świata, w tym również zespół naukowców z Zakładu Fizyki Radiacyjnej i Dozymetrii Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk.
"Zespół z IFJ PAN dostarczył zestaw opracowanych przez siebie dawkomierzy termoluminescencyjnych oraz innowacyjnych detektorów śladów cząstek jądrowych. Po powrocie kapsuły Orion na Ziemię dawkomierze te będą analizowane w laboratoriach IFJ PAN. Uzyskane wyniki pomiarów, połączone z wynikami pozostałych zespołów badawczych, pozwolą na określenie dawek i charakteru promieniowania, na jakie narażeni będą astronauci w czasie lotu na Księżyc" - informuje IFJ PAN. Eksperyment MARE to pierwsze tego typu pomiary prowadzone poza niską orbitą Ziemi.
Kolejna misja w 2024 roku
Następna misja Artemis II będzie już załogowa. Czworo astronautów obleci Księżyc na wysokości 8900 kilometrów nad powierzchnią. O ile w tym tygodniu wszystko pójdzie dobrze, to powinno to nastąpić w 2024 roku. Potem, w 2025 roku w ramach misji Artemis III, planowane jest lądowanie na powierzchni w okolicach południowego bieguna Księżyca.
Źródło: PAP, press.ifj.edu.pl