Najnowsze badania wskazują, że pieśni wielorybów rozbrzmiewają nie tylko w wąskim gronie najbliższych krewnych. Zaobserwowany na południowym Pacyfiku trend rozprzestrzeniania się zaśpiewów z zachodu na wschód wskazuje, że zwierzęta te potrafią bardzo szybko zmienić styl swojej pieśni, jeśli usłyszą inną.
Pieśni towarzyszyły ludziom od zawsze, wpływając na kształtowanie się przynależności społecznej oraz kultury. Zdolność do komunikacji poprzez "śpiew" nie jest jednak tylko cechą człowieka - potrafi to również wiele gatunków zwierząt. Wśród nich są humbaki, których pieśni stanowią kluczowy element rytuałów godowych. Zwierzęta te potrafią uczyć się pieśni innych populacji, a niektóre z nich cieszą się szczególną popularnością.
"Rewolucja" w muzyce
Naukowcy z Wielkiej Brytanii, Ekwadoru i Polinezji Francuskiej przyjrzeli się ewolucji zaśpiewów humbaków zamieszkujących południowy Pacyfik. Przedmiotem ich analizy, której wyniki opublikowano w środę w czasopiśmie "Royal Society Open Science", stały się nagrania wielorybich pieśni zarejestrowanych w okolicy wyspy Moorea w Polinezji Francuskiej oraz w północnym Ekwadorze niedaleko miasta Esmeraldas. Nagrania pochodziły z lat 2016-2018.
Analiza danych wskazała, że pieśni z Polinezji Francuskiej, po raz pierwszy zarejestrowane w 2016 roku, w 2018 były śpiewane przez wieloryby z oddalonego o prawie osiem tysięcy kilometrów Ekwadoru. Poprzednio zwierzęta należące do południowoamerykańskiej populacji wydawały z siebie zupełnie inny zestaw dźwięków. Co prawda zaśpiewy ulegały powolnym, niewielkim zmianom w obrębie poszczególnych populacji, jednak ich podstawy pozostały takie same.
Kultura wokalna rywalizująca z ludzką
Jak wskazują badacze, dotychczasowe badania nad humbakami wykazały, że zwierzęta z Nowej Kaledonii, Tonga, Wysp Cooka i innych archipelagów na południowym Pacyfiku potrafią przejmować zaśpiewy od populacji z okolic Australii. Może to oznaczać, że pieśni wielorybów potrafią pokonać przynajmniej 14 tysięcy kilometrów przez pacyficzne fale, jednak tylko w jednym kierunku, z zachodu na wschód.
Naukowcy sugerują również, że migracja pieśni nie jest raczej unikalna dla humbaków - prawdopodobnie zdarza się ona również u wielu innych gatunków. Jak piszą, "wskazuje to na potencjał kulturowej transmisji piosenki i kultury wokalnej rywalizującej w swoim zakresie tylko z naszą własną".
Źródło: Phys.org, Schulze et al. (2022)
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock