Najnowsze

Najnowsze

Wyjątkowe zjawisko na zachodnim niebie

Już dziś będziemy mieli okazję zaobserwować jedno z najbardziej niezwykłych widowisk na niebie w 2012 roku. Około godz. 23.00 Wenus zbliży się do Jowisza. Dwie najjaśniejsze planety na niebie będzie dzielił jedynie trzystopniowy kąt.

Ciepło, ale bardzo wilgotno

Front atmosferyczny zalegnie nad Polską południowo-wschodnią. Słabe opady deszczu mogą wystąpić także na Suwalszczyźnie i na Mazurach. Przejasni się na zachodzie i na północy kraju.

Góry lodowe na Południowym Atlantyku

Na półkuli południowej kończy się lato - pora, w której od lodowców na Antarktydzie odłamują się góry lodowe. Kilka takich olbrzymów wykrył satelita Terra należący do NASA.

Suche drogi niemal w całym kraju

O poranku kierowcy mogą natrafić na mgły i zamglenia w Polsce północno-wschodniej i centralnej. Potem rozpogodzi się i warunki do jazdy będą dobre. Słaby deszcz tylko na południu i południowym-zachodzie.

Wtorek słoneczny nad morzem i mokry w Bieszczadach

Dobra pogoda czeka dziś mieszkańców północy i zachodu, gdzie szykują się spore przejaśnienia. Z kolei opady deszczu szykują się na przeciwległym krańcu Polski, na południowym-wschodzie. Biomet będzie niekorzystny, ciśnienie z tendencją spadkową.

Burza piaskowa szalała nad stanem Waszyngton

Burza piaskowa rozszalała się w niedzielę nieopodal miasteczka Toppenish w amerykańskim stanie Waszyngton. Szczególnie mocno dała się we znaki kierowcom na drodze nr 97 łączącej północ z południem, gdzie na skutek ograniczonej widzialności zderzyło się ze sobą kilka samochodów osobowych.

Polskie stoki może zalać przelotny deszcz

Dobre, bardzo dobre, a nawet wspaniałe warunki panują na polskich stokach. Leży na nich sporo śniegu, temperatury są dodatnie, a widzialność miejscami wyśmienita. Miłośnikom białego szaleństwa wtorek może jednak upłynąć pod znakiem przelotnych, frontowych opadów deszczu.

Dwa trzęsienia w Kaszmirze. Wybuchła panika

W ciągu zaledwie trzech godzin indyjska Kotlina Kaszmirska zadrżała aż dwa razy. W tak krótkim odstępie czasu w poniedziałek nastąpiły po sobie dwa silne trzęsienia ziemi - pierwsze miało magnitudę 5,6, drugie było natomiast nieznacznie słabsze. Wśród mieszkańców Kotliny zapanowała panika.

Australia: na termometrach ponad 40 st. C

W zachodnioaustralijskim Perth lato sezonu 2011-2012 przejdzie do historii. - Tak ciepłego marca nie było tu od 1988 roku, a licząc od początku grudnia, letnie temperatury wynosiły dużo powyżej średniej - mówią przedstawiciele australijskiego Biura Meteorologicznego.

W dobę fala przemierza cały Pacyfik. Zobacz drogę tsunami z marca 2011

Amerykańscy badacze podejrzeli za pomocą satelitów cały cykl "życia" tsunami z marca 2011 roku. Było wyjątkowe nie tylko pod względem zniszczeń, jakich dokonało w Japonii, ale też tego, jak funkcjonowało na oceani. Czoła wygenerowanych przez trzęsienie pojedynczych fal, wędrując dalej na wschód, zetknęły się i uformowały giganty o dwa razy wyższej wysokości i większej sile.

56 osób pod śniegiem po zejściu lawiny

Lawina zasypała 56 osób w północno-wschodnim Afganistanie. Do tragedii doszło rano niedaleko miejsca, w którym tydzień temu pod zwałami śniegu zginęło niemal 50 osób.

"Uliczki" chmur nad Grenlandią

Nad Grenlandią zawisły zapierające dech w piersiach uliczki chmur. Koniecznie sprawdźcie, czym jest to zjawisko i jak pięknie potrafi się prezentować.

Meteoryt spadł do ogródka działkowego

Co w marcowe słoneczne popołudnie można znaleźć na swojej działce? Krokusy, przebiśniegi, a może pierwszą wiosenną jaskółkę? Otóż nie tylko, niektórzy natrafiają na kosmiczne cuda.

Dziś możemy drzemać w pracy

Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Drzemki w Pracy. Nie oznacza to oczywiście, że w majestacie prawa wszyscy możemy bezkarnie przespać się w biurze. Ale jeśli ktoś ma taką możliwość...

Tej nocy znów szansa na zorze

Dzisiejszej nocy może dojść do zwiększonej aktywności zórz polarnych. Zjawisko nastąpi na skutek sobotniego koronalnego wyrzutu masy w kolejnej eksplozji na powierzchni Słońca. Zorze będą słabsze niż kilka dni temu, ale równie widowiskowe.

Za 50 lat w Polsce zabraknie wody? ONZ publikuje raport w sprawie suszy

W ciągu najbliższych dekad światowe zapasy słodkiej wody będą się kurczyć, podczas gdy zapotrzebowanie na nią drastycznie wzrośnie. Stwarza to poważne zagrożenie dla ludzkości, ostrzega ONZ. Dziś w Marsylii rozpoczyna się szóste Światowe Forum Wody, na którym decydenci mają dyskutować nad tym problemem, który dotyczy także Polski.

Deszcz na zachodzie, słońce na wschodzie

Poniedziałek będzie sprzyjać kierowcom podróżującym po wschodnich województwach Polski. Tam warunki drogowe będą dobre. Natomiast na zachodzie, w centrum i na północy jazdę utrudnią opady deszczu.

-4 do 7 st. C: polskie góry w poniedziałek

W poniedziałek jedynym słonecznym kurortem narciarskim będzie Zakopane, słupki rtęci spadną poniżej 0 st. C w tylko dwóch lokalizacjach, a warunki do szusowania mimo lekkiego deszczu mają być dobre.

W Tatrach znowu rośnie zagrożenie lawinowe

Po opadach śniegu w niedzielę ratownicy TOPR zdecydowali o podwyższeniu stopnia zagrożenia lawinowego do drugiego. Na Kasprowym Wierchu leży już ponad 180 cm śniegu. Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są bardzo trudne.

To już termiczna wiosna: za chwilę 20 st. C

- Wiosna już jest w Polsce. Nie kalendarzowa, nie astronomiczna, ale termiczna - powiedział na antenie TVN24 synoptyk Tomasz Wasilewski. Nadchodzący weekend z pewnością będzie, jak dotąd, najcieplejszym w tym roku. Temperatury osiągną nawet 20 st. C. Sprawdź pogodę na najbliższych 16 dni.

Największy przypływ pół roku za wcześnie

Deszcze, które padały nieprzerwanie przez trzy miesiące, doprowadziły do anomalii. W miejscu gdzie raz na rok pojawia się największy przypływ świata zwany Srebrzystym Smokiem, kolejny przybył pół roku za wcześnie.