Najnowsze

Najnowsze

Podają bakteriom żelazo, a one produkują magnesy

Specjalny rodzaj bakterii może już niedługo posłużyć do produkcji mikroskopijnej wielkości dysków twardych i przewodów elektrycznych. Nowa technologia została opracowana przez naukowców z Leeds i Tokio.

Wydzielały gazy, aż się zadusiły?

Krowy zagrażają naszemu klimatowi, bo efektem końcowym ich procesu trawienia jest metan. Brytyjscy naukowcy uważają, że to samo dotyczyło dinozaurów. Za czasów swojej świetności miały emitować 250 milionów ton tego gazu rocznie. Ilość ta zdecydowanie mogła doprowadzić do globalnego ocieplenia - jednej z prawdopodobnych przyczyn wyginięcia wielkich gadów.

Rosną milimetr rocznie i widać to z orbity

Leżące na pograniczu stanów Kalifornia i Nevada pasmo górskie Sierra Nevada z roku na rok się podnosi - wynika z długoletnich obserwacji naukowców. Góry rosną o ok. 1-2 mm rocznie. Choć laikom taki wynik może się wydać niezbyt imponujący, geolodzy twierdzą że to dynamiczny proces, na dodatek dostrzegalny z kosmosu.

Lepiej od nas wie, gdzie jest huragan

Aqua – jeden z trzech najważniejszych dla świata nauki satelitów - obchodzi właśnie dziesięciolecie działalności na orbicie naszej planety. Od 2002 roku bada on cyrkulację wody i wszystko, co z kosmosu da się w tej sprawie wypatrzeć. Zawdzięczamy mu wiele – od pięknych zdjęć po niespodziewane odkrycia.

Mógł bez trudu połknąć człowieka

Mierzyły ponad osiem metrów długości i mogły z łatwością połknąć człowieka. Ślady tych przedstawicieli nieznanego dotąd gatunku prehistorycznych gadów odkrył naukowiec Iowa University, analizując zbiory paleontologiczne kenijskiego Muzeum Narodowego.

Słońce wyjrzy, ale grzać jeszcze nie będzie

W ciągu następnej doby wyż znad Morza Północnego przemieści się nad Bałtyk, a później nad Zatokę Fińską; Polska znajdzie się pod jego wpływem. Opady odejdą nad Ukrainę i wyjrzy słońce.

Milion drzew dla Patagonii. Ratują rezerwat w Chile

W Chile ogłoszono program "Milion drzew dla Patagonii" - zalesienia jednego z największych na świecie parków narodowych, Torres del Paine w Patagonii. Ten górski rezerwat ucierpiał poważnie na początku tego roku w gigantycznym pożarze, który strawił 17 tys. ha lasów. Ogień wybuchł przez nieuwagę izraelskiego turysty.

Przykry koniec majówki. Dom zawisł na krawędzi

Przymusową ewakuacją zakończył się długi weekend dla pewnego londyńczyka. Jego nadmorska posiadłość w Devon w Wielkiej Brytanii częściowo runęła z klifem do morza. Dom wygląda tak, jakby zaraz też miał osunąć się w przepaść.

Zamiast Bruce'a Willisa rój mikrosatelitów

Choć na razie nic nie zapowiada, żeby w najbliższej przyszłości naszej planecie miało zagrozić niszczące zderzenie z asteroidą, naukowcy nie przestają szukać sposobu obrony przed takim zagrożeniem. Nowy pomysł mają młodzi brytyjscy inżynierowie. Ewentualną asteroidę, która znalazłaby się na kursie kolizyjnym z Ziemią, chcą zbombardować rojem satelitów wielkości paznokcia.

Burze dały się we znaki na Podkarpaciu

Zalane piwnice, posesje i drogi, uderzenia piorunów, osuwająca się ziemia - gwałtowne burze przysporzyły podkarpackim strażakom dużo pracy. Od niedzielnego wieczoru wyjeżdżali oni do wezwań w sumie 25 razy. Najwięcej interwencji było w powiatach jasielskim, krośnieńskim i strzyżowskim.

Widzicie strusia? Skrył się w chmurach

Zwykle kojarzą się z barankami, ewentualnie ze statkami, o czym śpiewał na początku lat 90 Andrzej Krzywy z De Mono. Strusia jak z kreskówki nie spodziewaliśmy się. Zdjęcia takiej właśnie chmury przesłał na Kontakt Meteo Reporter 24. Zobaczcie sami!

Spustoszenie po tornado w Japonii

Nawet pół tysiąca domów mogło zostać uszkodzonych po przejściu tornado i gwałtownych nawałnic we wschodniej Japonii. Ten rzadki w Kraju Kwitnącej Wiśni kataklizm zabił 14-letniego chłopca i ranił kilkadziesiąt osób. Trzy osoby zostały prawdopodobnie rażone piorunem. Władze samorządowe poprosiły o pomoc obronę cywilną.

"W ogóle nie było widać nic, tylko sam grad"

Nawet 20 litrów wody na metr kwadratowy spadło w niedzielę w niektórych miejscach Polski. Przechodzący przez Polskę front atmosferyczny przyniósł burze i ulewne, przelotne deszcze m. in. w Ełku, Tarnowie, Jaśle i Warszawie. Deszczowi towarzyszył porywisty wiatr, a miejscami także grad. Gwałtowne zjawiska zarejestrowali Reporterzy 24.

Połowa Polski nie sprzyja kierowcom

W poniedziałek pogoda sprawi, że dwie części kraju będą się różniły pod względem warunków drogowych. Dobre czekają kierowców na zachodnich trasach. Natomiast podróżujących po wschodnich rejonach czekają mokre od deszczu nawierzchnie, a na południowym wschodzie burze.

Niżowy poniedziałek. Będzie się chmurzyć i padać

W poniedziałek dobrze mieć pod ręką parasole i ożywiającą kawę. W większości kraju dzień upłynie pod znakiem chmur i przelotnych opadów, a nawet burz. Na dodatek spadające ciśnienie może pogarszać samopoczucie. Temperatury też nie będą nas rozpieszczać i nawet na najcieplejszym południu nie sięgną 20 stopni.

Nawet w Chorwacji pogoda potrafi zaskoczyć

Pogoda potrafi zaskoczyć nawet w Chorwacji. Dziś zarówno w naszym kraju, jak i w kraju lawendy, im dalej na północ tym było chłodniej. Wczoraj wieczorem, kiedy dotarliśmy do miasta Poreć zaczęło padać.

"Nie chodźcie na plaże!"

Peruwiańskie władze zaapelowały do mieszkańców i turystów o unikanie plaż w północnej części kraju, gdzie znaleziono setki martwych pelikanów i delfinów. Nie wiadomo dotychczas, co spowodowało śmierć zwierząt.

Teraz dąb pyli najmocniej

Największym wrogiem alergików jest obecnie dąb. Pyli najmocniej i to na terenie całego kraju. Na drugim miejscu są zarodniki grzybów, zwłaszcza Caldosporium. A o trawach i brzozach zakatarzeni z powodu ich alergenów mogą już zapomnieć.

Burze odpuściły. Grzmi jeszcze nad Małopolską

Po burzowej drugiej połowie dnia wreszcie się uspokoiło. Wieczorem niegroźne burze pojawiały się jeszcze nad Małopolską, ale według zapowiedzi synoptyków do godz. 20 wygasną. Wcześniej grzmiało również m.in. nad Podkarpaciem, na Mazurach i Suwalszczyźnie, a także na Lubelszczyźnie.

Zeżarły mieszkanie w kilka godzin

Kolonia termitów przypuściła zmasowany atak na mieszkanie w chińskiej metropolii Chongqing. Owady w ciągu zaledwie kilku godzin zżarły dosłownie wszystko: framugi drzwi, ramy łóżek, boazerię, a nawet firanki. Eksperci twierdzą, że uaktywniły się na skutek wysokiej temperatury.

Szlaki żeglowne na ulicach Gostynia

Od kilku dni nad Polską grzmi - i to coraz intensywniej. Burzom towarzyszą gradobicia i ulewne deszcze, które zmieniają ulice w rwące rzeki. Ostatniej doby wyładowań atmosferycznych najsilniej doświadczyła Wielkopolska, co na zdjęciach i filmach utrwalili Reporterzy 24.

Szybka jazda bez trzymanki dookoła świata

Pasy zapięte, czas start! Zapraszamy na podróż w czasie dookoła świata. Zobaczycie, jak po względem rozwoju technologicznego i przemysłowego zmieniała się nasza planeta na przestrzeni ostatnich lat.

Super Księżyc obudził zombies w Czechach?

Niektórzy naukowcy wiążą zbliżenie Księżyca do Ziemi z powstawaniem niezwykłych zjawisk. Księżyc w perygeum zbiegł się wczoraj z pojawieniem się hordy zombies na Moście Karola w czeskiej Pradze.

Cały świat na tropie Super Księżyca

Minionej nocy mogliśmy oglądać Super Księżyc. Optycznie był 14 procent większy i 30 procent jaśniejszy. Z zapartym tchem przyglądał mu się cały świat. Zobacz, jak wyglądał na różnych szerokościach geograficznych.

Burza gradowa w Kościanie

W sobotę w woj. wielkopolskim w miejscowości Kościan spadł grad. Wielka chmura gradowa pokryła cała miejscowość, a lodowe kulki zaczęły sypać się z nieba. Zdarzenie zarejestrowali czujni Reporterzy 24.