Najnowsze

Najnowsze

Mazury oznakowane. "Jesteśmy gotowi na majówkę"

Ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oznakowali niebezpieczne miejsca na Szlaku Wielkich Jezior - od Dargina po Śniardwy. Dzięki temu nawet ci żeglarze, którzy nie mają dokładnych map, będę mogli uniknąć mielizn czy kamieni.

"Majówka zapowiada się upojnie". Synoptyk komentuje prognozę

Prognoza na majówkę opracowana we wtorek 24.04, potwierdza prognozę szesnastodniową z niedzieli. Zainteresowani wiedzą, że prognoza była optymistyczna, letnia, z temperaturą od 15 do do 30 st. Modele nadal trzymają się tej wersji, synoptycy uparcie też.

Widzi to, co ukryte dla innych. Teleskop Hublle'a skończył 22 lata

Zawdzięczamy mu wiele, a w wielu aspektach wszystko. Psuł się pięć razy, a pracuje dla nas już 22 lata. Efekty jego pracy zmieniają ludzkość i dostarczają pożywki estetom. 24 kwietnia Teleskop Kosmiczny Hubble'a obchodzi rocznicę swojej działalności na orbicie ziemskiej.

"Tablet" sprzed 3100 lat

Kamienną tablicę sprzed 3100 lat, przedstawiającą postać faraona Ramzesa III, odkryli egipscy archeolodzy na stanowisku w Karnaku, informuje serwis internetowy Egypt State Information Service.

Superekologiczny budynek na Śląsku. Pierwszy taki w Polsce

Kolektory słoneczne, fotoogniwa, sondy geotermalne, specjalne okna, chłodząco-grzewcze stropy i system odzyskiwania ciepła - to wszystko w biurowcu powstającym w Katowicach. Ekobudynek zużyje do ogrzewania ośmiokrotnie mniej energii od tradycyjnych budynków.

Burze śnieżne przyszły w kwietniu! Spadło nawet 40 cm śniegu

Kiedy my czekamy na gwałtowny skok temperatury, Amerykanie z północno-wschodnich stanów doświadczają gwałtownego jej spadku. Po kilkunastu dniach prawdziwie letniej pogody, początek tygodnia przywitał ich obfitymi opadami śniegu i wartościami lekko powyżej zera.

Portugalia: wstęp do parku za 600 zł

Portugalscy urzędnicy zamiast siedzieć w biurach postanowili zarobić na parkach krajobrazowych. Każą sobie płacić 152 euro, czyli około 600 zł za wejście grupy zwiedzających. Turyści jednak nie chcą płacić.

Rysie dostały "luksusowy apartament"

We wrocławskim zoo powstały nowe wybiegi dla rysiów. Większe, lepsze i zmyślniej urządzone. Mają 1400 m kw., specjalną platformę do wylegiwania się zwierząt, a zwiedzający mogą obserwować je z wyniesionych do góry pięciu punktów obserwacyjnych. - To luksusowy apartament - żartuje dyrektor wrocławskiego zoo, Ryszard Ratajszczak

Topola, brzoza, jesion zagrożą alergikom

Wtorkowa pogoda będzie niesprzyjająca dla alergików mieszkających na północy kraju. Tam synoptycy zapowiadają słoneczną i bezdeszczową aurę, która spowoduje nagromadzenie pyłków roślin w powietrzu. Pozostała część kraju będzie mokra i burzowa, zatem alergicy odetchną pełną piersią.

Tornado nad polem uprawnym w Holandii

Tornado w Europie? To możliwe i to niekoniecznie letnią porą. Żywioł zarejestrowano 20 kwietnia na rolniczym obszarze Holandii, nieopodal niemieckiej granicy.

Niezwykłe chmury nad Wyspą Świni

Wyspa Świni znajduje się w południowej części Oceanu Indyjskiego. Do najbliższej rozbudowanej cywilizacji jest z stamtąd co najmniej 1000 km. Astronauta z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przelatując nad archipelagiem sfotografował ten ląd, a NASA opublikowała to niesamowite zdjęcie.

Narodziny bielika na żywo w sieci. Projektowi zagroziła burza

Tego jeszcze nie było. Dzięki kamerom internetowym będziemy mogli śledzić wykluwanie piskląt bielika. Ptak jest pod ścisłą ochroną, a narodziny młodych to rzadkość. Specjaliści spodziewają ich w najbliższych dniach. Lokalizacja gniazda utrzymywana jest w tajemnicy, TVN24 udało się jednak tam dotrzeć.

Wybryk natury w wodach Kamczatki

Iceberg ma około 16 lat, dwumetrowej wysokości płetwę grzbietową i jak inne zwierzęta z jego gatunku żyje w rodzinnym stadzie. Od matki i rodzeństwa odróżnia go nietypowa biała barwa. To pierwszy zaobserwowany przez naukowców przypadek białej orki, która zdołała osiągnąć dorosły wiek.

Stado bieszczadzkich żubrów do odstrzału?

Stado bieszczadzkich żubrów liczące 25 sztuk może zostać w całości odstrzelone. U kilku padłych osobników wykryto zaawansowaną gruźlicę i konieczna może się okazać eliminacja całego stada.

Od Sylwestra zagryzły 1700 reniferów

Hodowla reniferów w Jakucji to ryzykowny biznes. Rosnąca populacja wilków szarych od początku roku zagryzła tam ponad 1700 reniferów. Liczba tych drapieżników wielokrotnie przekracza optymalny poziom, powodując straty kosztujące lokalne władze miliony rubli.

Chmury nad Warszawą rozwieją się około południa

Warszawska mokrość. Z związku z licznymi zapytaniami o jednakowej treści: „jak długo będzie padać w warszawie?” informuję, że do południa. W okolicach godzin 11-13 nastąpią przejaśnienia, co jednak nie wyklucza wystąpienia po południu przelotnego deszczu.

Deszcz i burze będą utrudniać jazdę

Pogoda nie ułatwi dziś życia kierowcom. Będzie pochmurno i mokro. Lokalne burze z silniejszym deszczem i wiatrem mogą mocniej utrudnić jazdę. Od takich kłopotów będą wolni tylko kierowcy w Wielkopolsce i Dolnym Śląsku.

Zmokniemy, ale nie zmarzniemy

Większość mieszkańców kraju skorzysta dziś z parasoli. W wielu miejscach będzie się chmurzyć i padać, a na północy i południowym wschodzie może zagrzmieć. Taka pogoda nie wpłynie dobrze na nasze samopoczucie. Nie powinniśmy za to zmarznąć.

Polowali na czarownice, bo było zimno?

Salem cieszy się w świecie złą sławą z powodu procesów, w których kobiety oskarżano o uprawianie magii. Wiele z nich zostało skazanych na śmierć. Teraz naukowcy i historycy wspólnie doszli do wniosku, że jednym z powodów, dla których kobiety zostały obwinione o magię, mógł być kryzys ekonomiczny: w regionie przedłużał się okres ochłodzenia, a plony niszczały.

Kosmiczna tarantula w ziemskim zwierciadle

Zdjęcie kosmicznej tarantuli jest jednym z prezentów, jakie Kosmiczny Teleskop Hubble'a daje na swoje 22 urodziny. To dzięki niemu poznajemy Wszechświat, odkrywamy nowe galaktyki i oglądamy zjawiskowe fotografie najdalszych zakamarków kosmosu.