Najnowsze

Najnowsze

Sezon żeglarski dobiega końca

Deszcze, burze, silny wiatr - aura pogodowa ani nad Bałtykiem, ani nad jeziorami nie zachęci żeglarzy do opuszczenia portów w sobotę. Również warunki do pływania po wodach Grecji i Chorwacji nie będą najlepsze.

Benedykt XVI poparł "Mazury Cud Natury"

Benedykt XVI poparł akcję "Mazury Cud Natury". - Papież otacza modlitwą wszystkich, którym leży na sercu dobro, piękno i sława Mazur - poinformowano na konferencji prasowej w siedzibie Episkopatu Polski. Ogólnoświatowy plebiscyt na siedem Nowych Cudów Natury rozstrzygnie się 11 listopada.

Do środy będzie padał deszcz

Przed nami pięć deszczowych dni - od soboty do środy nie będzie w kraju miejsca zupełnie wolnego od deszczu. Spodziewać się należy również stosunkowo niskich temperatur i wietrznej aury.

Portugalia zmaga się z gigantycznym pożarem

Pożar w portugalskim rejonie Castanheira de Pera wybuchł 5 października. Do jego gaszenia zaangażowanych jest 382 strażaków, 95 wozów gaśniczych i 4 helikoptery. Walka z żywiołem trwa.

W 2017 wyślą sondę na Słońce

We wtorek 4 października Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zaakceptowała projekt misji Solar Orbiter, podczas której w kosmos wyleci wehikuł przeznaczony do badań nad potęgą najbliższej Ziemi gwiazdy - Słońca.

W Alpach śnieg będzie padał do niedzieli

Austriackie, szwajcarskie i niemieckie rejony Alp są obecnie zasypywane przez śnieg. Jest go tam obecnie od 30 do 90 cm na wysokości do ok. 1500 m.n.p.m. Intensywnych opadów należy spodziewać się aż do niedzieli - podaje portal accuweather.com

Fala zimna idzie znad Skandynawii

W ciągu najbliższej doby niż znad Zatoki Botnickiej przemieści się nad Morze Barentsa. Polska pozostanie pod wpływem zatoki związanej z tym niżem.

Tajlandia: takiej powodzi nie było od pół wieku

Tajlandię nawiedziła największa od 50 lat powódź. Zalanych jest 58 z 77 prowincji kraju. Żywioł pochłonął już 200 ofiar. Pod wodą może znaleźć się m.in. centrum starożytnego tajskiego miasta Ayutthaya.

Październik w Tatrach zaczął się pięknie

Piękna październikowa pogoda ma się już ku końcowi, ale do nas wciąż napływają zdjęcia użytkowników, pokazujące ciepłe oblicze jesieni. Tym razem przedstawiamy Wam te zrobione w Tatrach.

W górach będzie mocno padać

W piątek wieczorem i w nocy deszcz może bardzo obficie padać w górach. Synoptycy prognozują, że może spać nawet 40 litrów wody na metr kw. Natomiast w sobotę nad Bałtykiem może zagrzmieć.

Piątek senny i nieprzyjemny

Europę północną i centralną obejmuje potężny niż z centrum nad Zatoką Botnicką. Pozostałą część kontynentu zalegają wyże. Polska jest pod wpływem niżu.

Pogoda wpływa na wyniki wyborów

Czy aura ma wpływ na frekwencję i wyniki wyborów? Jeśli tak, to w jakim stopniu? Od pół wieku związki pogody z polityką badają amerykańscy politolodzy. W tym odcinku "Encyklopedii Pogody" przedstawimy, do jakich odpowiedzi i wniosków doszli.

W piątek na drogach ślisko

W piątek przechodzący przez Polskę front atmosferyczny przyniesie deszcz i silny wiatr. Suche jezdnie będą tylko na północnym zachodzie.

11 stopni Celsjusza, silny wiatr i deszcz

Ledwo 11 st. C pokażą w piątek termometry w północno-zachodniej Polsce. Temperatura odczuwalna będzie o wiele niższa na skutek silnego wiatru, dochodzącego do 70 km/h. Na pozostałym obszarze też będzie zimno, a na dodatek mokro.

Na wakacje już tylko do Turcji

Październik za pasem - jego początek był wyjątkowo słoneczny. Jednak w piątek w polskich kurortach będzie deszczowo, a w pozostałych częściach Europy termometry zaczną pokazywać coraz mniej. Ale w Turcji wakacje trwają nadal. Tam ciągle można opalać się na plaży.

W Alpach spadnie do 100 cm śniegu. To początek sezonu?

Świeża porcja śniegu spadnie w Alpach w najbliższy piątek. Szacuje się, że może spaść od 30 do 100 cm świeżej warstwy białego puchu. Razem z opadami nad Alpy nasunie się front atmosferyczny, który przyniesie ochłodzenie. Oznacza to zarówno utrudnione warunki na drogach, jak i prawdopodobne rozpoczęcie sezonu narciarskiego.

Argentyna się zatrzęsła. 6.2 w skali Richtera

Ziemia w północnej prowincji Argentyny, Jujuly, zatrzęsła się w czwartek o 08:12 czasu lokalnego. Trzęsienie miało siłę 6.2 st. w skali Richtera. Do tej pory nie odnotowano żadnych poważnych strat.

Wrzesień uratował tegoroczny sezon żeglugi

90 tys. osób skorzystało w tym roku z rejsów statkami Żeglugi Augustowskiej. To zdecydowanie mniej niż w ostatnich latach. Tylko dzięki pięknej pogodzie we wrześniu wynik będzie lepszy niż się spodziewano.

Smoczy park cudem świata?

Komodo, Indonezyjski Park Narodowy, zamieszkały głównie przez wymierający gatunek waranów, jest pretendentem do tytułu nowego cudu świata. Położony w centrum archipelagu indonezyjskiego, składa się z trzech głównych wysp - Komodo, Rinca i Padar. Wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. By zdobyć zacny tytuł musi pokonać 26 innych finalistów.

Chińczycy oszaleli na punkcie małych pand

Aż 12 pand urodziło się w tym roku w Ośrodku Rozrodczym Pandy Wielkiej w Chinach. Na początku października wreszcie mogli zobaczyć je zwiedzający. Już pierwszego dnia na miejsce przybyły dziesiątki tysięcy ludzi.

10 tysięcy żurawi u ujścia Warty

Na początku października przyrodnicy doliczyli się ponad 10 tysięcy żurawi na terenie Parku Narodowego Ujście Warty. To dziesięciokrotnie więcej niż podczas jesiennych liczeń z minionych lat.

Złota polska jesień odchodzi

Wrzesień i początek października rozpieszczały nas ciepłem i słońcem. Dzięki korzystnej aurze mogliśmy cieszyć się złotą polską jesienią. Niestety od północy nadciąga do nas front atmosferyczny, który zakończy bezdeszczowy okres.

Globalne ocieplenie zagraża czekoladzie

Naukowcy podali do wiadomości bardzo niepokojącą informację: ocieplający się klimat może bardzo zaszkodzić uprawom kakaowca, a tym samym czekoladzie. W 2050 roku może się ona stać towarem luksusowym.

Woda na Ziemi może pochodzić z komet

Pierwszy raz w historii na komecie wykryto wodę o składzie podobnym do wody oceanicznej. Odkrycie potwierdza teorię, że to właśnie komety dostarczyły znaczącą ilość wody do ziemskich oceanów. Te z kolei ukształtowały się około 8 mln lat po powstaniu planety.