Najnowsze

Najnowsze

Walczą z lodem na Wiśle

W piątek rano przy tamie we Włocławku rozpoczęła się akcja kruszenia i spławiania zalegającego na Wiśle lodu. Lodołamacze przepłyną do wysokość powiatu płockiego, gdzie obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

Wzrasta poziom Odry w lubuskim

W najbliższych dniach poziom Odry w województwie lubuskim wzrośnie powyżej stanów ostrzegawczych - ostrzega IMGW. Miejscami może przekroczyć stany alarmowe. Uspokaja się za to sytuacja rzekach Dolnego Śląska. Obowiązują tam już tylko dwa alarmy powodziowe.

Góry nadal czekają na narciarzy

Mimo odwilży i ocieplenia w najbliższy weekend narciarze będą mogli jeszcze korzystać z wielu tras. Dobre warunki będą w województwach dolnośląskim i świętokrzyskim oraz na Podkarpaciu. Pogoda mniej sprzyja górskim wędrówkom. Ze względu na ocieplenie i opady w Karkonoszach, Bieszczadach i w rejonie Babiej Góry utrzymuje się zagrożenie lawinowe.

Grad wielkości piłek golfowych. Po nim tornada?

Trudne warunki pogodowe, które mogą zwiastować niszczycielskie tornada, od piątkowego poranka dają się we znaki mieszkańcom południa Missouri i doliny rzeki Tennessee. Spadł tam m.in. grad wielkości piłek golfowych.

Zagadka tajemniczych kul światła częściowo rozwiązana

Od dziesięcioleci astronomowie próbują rozwikłać zagadkę tajemniczych świetlnych kul pojawiających się na niebie w drugim miesiącu roku. "Lutowe Meteory" tym razem były dla naukowców łaskawe i pozwoliły określić m.in. swoje pochodzenie. NASA w najbliższym czasie chce dowiedzieć się o nich jeszcze więcej.

"Przeturlałem się z własnym domem". Pięć razy!

Kilkanaście ofiar śmiertelnych, kompletnie zdewastowane miasta, puste miejsca po domach - to krajobraz po niszczycielskim froncie burzowym, który przeszedł przez centralną część Stanów Zjednoczonych i Środkowy Zachód. - Mamy szczęście, że żyjemy. Wszystko działo się tak szybko - relacjonuje jeden z mieszkańców Harrisburga (Illinois).

Przodkami amerykańskich Indian jednak Europejczycy?

Pierwsi ludzie przybyli na kontynent amerykański nie z Azji, jak się powszechnie uważa, lecz z Europy. I to około siedmiu tysięcy lat wcześniej niż przypuszczano - podał w czwartek "Washington Post", powołując się na amerykańskich i brytyjskich badaczy.

Sami sprawdzimy, czym oddychamy

Jeśli w życie wejdą zmiany w ustawie o ochronie środowiska, każdy będzie mógł niedługo sam sprawdzić w internecie aktualne stężenie pyłów w swojej miejscowości. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska będzie podawać te dane na swojej stronie internetowej.

Na drogi spadnie deszcz i mżawka

W ciągu najbliższych godzin warunki drogowe będą trudne ze względu na opady deszczu i mżawki. Drogi będą śliskie, a biomet - niekorzystny, dlatego kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność.

Dziś słonecznie tylko na zachodzie

Piątek zapowiada się pogodnie jedynie na krańcach zachodnich Polski. Im dalej na wschód, tym więcej zachmurzeń i opadów. Będzie ciepło, nawet do 11 st. Celsjusza na Dolnym Śląsku.

W weekend spacer z parasolem

Przelotne opady deszczu, trochę słońca i wiatr - tak będzie wyglądała pogoda w weekend. Najładniej będzie w sobotę, najcieplej w piątek, do 11 st. C.

Kolejna fala tornad nawiedzi środkowy wschód USA

Liczne tornada nawiedzą w piątek gęsto zaludnione tereny środkowego wschodu USA od Illinois, Indiany i Ohio po Arkansas, Mississippi i Alabamę - zapowiadają synoptycy AccuWeather.com. Na tych terenach spodziewane są ulewne burze z gradem i piorunami oraz silne wiatry. Fala niszczących tornad przeszła przez te same tereny w środę.

Nie "ukłonią" się już Wenecji

Dekret zabraniający wielkim statkom wycieczkowym podpływania do włoskich wysp, terenów chronionych i atrakcji turystycznych podpisali w czwartek ministrowie ochrony środowiska i rozwoju gospodarczego. Zakaz dotyczy m.in. w tym nabrzeża w historycznym centrum Wenecji.

Hiszpanie strzelają do zimy petardami

W hiszpańskiej Walencji rozpoczęto przepędzanie zimy. Punktualnie o godzinie 14:00 wystrzelono w niebo 155 kg prochu i tym samym rozpoczęto obchody Święta Ognia, które potrwa do 19 marca. Zakończy się masowym paleniem kukieł, co można porównać do słowiańskiego świeta topienia marzanny.

Trzy minuty, żeby kupić publiczność i zostać naukowym idolem

24 naukowców zmierzy się w sobotę przed publicznością w Centrum Nauki Kopernik, prezentując zagadnienia badawcze z biologii, chemii, fizyki i innych nauk. Tak jak w popularnych "talent shows" będą musieli zdobyć przychylność jury i sympatię widzów. Każdy będzie miał na to tylko 3 minuty.

Zimowa cisza przerywana wystrzałami

Syryjska telewizja państwowa emituje zdjęcia dzielnicy oblężonego przez syryjski reżim Homs - Baba Amro, zasypanej śniegiem. Opustoszałe ulice, zrujnowane budynki, zimowa cisza i pojedyncze wystrzały tworzą razem złowrogi obraz.

150 ratowników, 2 helikoptery. Szukają narciarzy, których nie ma?

Lawina o szerokości 60 metrów zeszła niespodziewanie w szwajcarskim ośrodku narciarskim. W środę rozpoczęto akcję poszukiwawczą, podczas której nikogo nie odnaleziono. A doniesienia świadków są sprzeczne: jedni twierdzą, że widzieli jak żywioł porywa narciarzy, inni zapewniają, że nikogo na miejscu nie było.

Białystok zaoszczędził na zimie, da na kulturę

Ok. 4 mln zł oszczędności z pieniędzy zarezerwowanych na zimowe utrzymanie ulic może mieć w tym roku Białystok - szacuje prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. Dla 2,1 mln zł z tej puli radni już znaleźli przeznaczenie. Dofinansują festiwal "Białystok. Pozytywne Wibracje".

"Irina" coraz silniejsza

Nasilający się tropikalny cyklon Irina przesuwa się nad wodami Kanału Mozambickiego. W najbliższych dniach może przynieść ulewy i silne wiatry i spowodować podtopienia na południowym wybrzeżu Mozambiku

Wiosna spóźniona? Późny powrót skowronków

Pierwsze skowronki, czajki, żurawie i gęgawy zaobserwowali świętokrzyscy ornitolodzy. Ptasie przeloty zwiastują wiosnę. Ornitolodzy zwracają uwagę, że w tym roku są jednak dość późne. W niektórych latach skowronki i czajki przylatywały pod koniec stycznia.