Najnowsze

Najnowsze

W środę Dzień Zapobiegania Klęskom Żywiołowym

13 października przypada ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Klęskom Żywiołowym. Obchodzony jest on nieprzerwanie od 1990 roku w drugą środę października. Po co? Aby pokazać jak wiele wysiłku wkładają tysiące ludzi w ograniczenie klęsk żywiołowych – w zapobieganie, łagodzenie ich katastrofalnych skutków oraz w przygotowanie do ich odparcia.

Ślisko na północy i południu

W środę warunki w większości Polski będą dobre. Na północy i południu można jednak spodziewać się przelotnego deszczu. To spowoduje, że jezdnie będą śliskie, a tym samym niebezpieczne.

Kanary zagrożone. Obudziły się podwodne wulkany

600 mieszkańców miasteczka La Restinga na wyspie Hierro należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich zostało ewakuowanych w związku z aktywnością wulkaniczną w tym rejonie - podały lokalne władze.

Jak życie przetrwało epokę lodowcową?

Globalne zlodowacenie unicestwiło życie na Ziemi setki milionów lat temu, ale nowe badania wykazują, że proste glony, mogły przetrwać w wodach o cechach podobnych do dzisiejszego Morza Czerwonego.

Peruwiański grill: świnka morska, wino i budyń

Pachamanca to prawdziwy klejnot w tradycyjnej kuchni peruwiańskiej. Potrawa zdobyła popularność w krajach andyjskich nie tylko przez niezwykły smak, ale i niecodzienne przygotowanie. Oto, jak przyrządza się południowoamerykańskiego grilla.

Głuchy telefon

Kiedyś bardzo popularna była zabawa w „głuchy telefon”. Elementem rozrywkowym była zniekształcanie wiadomości podczas przekazywania z ust do ust a właściwie z „ust do uch”.

Pająk-gigant zapobiegnie powodziom na Śląsku?

Waży 17 ton i ma ponad 11 metrów długości. Kształtem i kolorem przypomina ogromnych wielkości pajęczaka. Pogłębiarka o nazwie "Watermaster" - nowy nabytek Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, ma pomóc w walce z wiosennymi powodziami.

Nissan stworzył dom na koniec świata

Nissan, marka znana głównie z projektowania samochodów, przedstawiła na targach w Japonii projekt domu odpornego na klęski żywiołowe. NSH-2012 będzie całkowicie samowystarczalny, bo zasilany energią słoneczną.

NASA sama tworzy kręgi w zbożu

Z okazji 50 rocznicy pierwszego lotu załogowego w kosmos, NASA stworzyła kręgi na polach kukurydzy. Nawiązując do słynnych figur w zbożu, które mają być dziełem pozaziemskich cywilizacji, agencja przekornie narysowała historię astronomii.

Jova coraz bliżej. Dzisiaj ma uderzyć w Meksyk

Potężny huragan Jova, który utworzył się i rósł w siłę nad wschodnim Pacyfikiem, nieco osłabł. Wciąż jednak ma duże szanse na to, żeby stać się najpotężniejszym huraganem w Meksyku od 40 lat. Władze przygotowują się na jego uderzenie, do którego ma dojść we wtorek - zamykają porty, otwierają schroniska i liczą pieniądze na pomoc ofiarom.

"Rewolta przeciwko autokarom" w Rzymie

Tysiące mieszkańców Rzymu, władze kilku dzielnic i organizacje obrony środowiska protestują przeciwko inwazji autokarów na Wieczne Miasto, która ich zdaniem jest groźna dla zdrowia i blokuje ruch. Domagają się natychmiastowego ograniczenia wjazdu turystycznych pojazdów do stolicy.

Drzewo wstydu ma odstraszać śmieciarzy

W Nadleśnictwie Czarna Białostocka, na "drzewie wstydu", powieszono w sobotę śmieci pozostawione przez ludzi spacerujących po lesie. Na gałęziach, w ramach sprzeciwu przeciwko zaśmiecaniu lasów, zawisły m.in. butelki, zużyte opony i stare ubrania.

Dynia-gigant waży 773 kilogramy

W Half Moon Bay w amerykańskim stanie Kalifornia od 38 lat odbywają się nietypowe zawody. W szranki stają hodowcy dyń, którzy chcą pochwalić się swoimi olbrzymimi okazami. W tym roku laureatem został właściciel dyni ważącej aż 773 kg.

Tak powstają młode gwiazdy

Chandra i Spitzer, dwa należące do NASA teleskopy, gromadzą dane, dzięki którym powstają grafiki pozwalające badaczom na dokonywanie coraz to nowych odkryć w dziedzinie młodych gwiazd. Takich jak na przykład to, w jaki sposób powstały te wypełniające obłok molekularny Cepheus B.

350 ton oleju w Zatoce Obfitości

Wyciekło aż 350 ton ciężkiego oleju opałowego z kontenerowca Ren, który w ubiegłym tygodniu osiadł na mieliźnie ok. 20 km od nowozelandzkiego portu Tauranga w Zatoce Obfitości. - To największa katastrofa ekologiczna na morzu w historii kraju - stwierdził we wtorek minister środowiska Nowej Zelandii Nick Smith.

Trochę kanadyjskiej jesieni w Polsce

Patrząc na zdjęcia Reporterka 24 można odnieść wrażenie, że to nie Kanada, a Polska jest krajem klonowych liści. Spacerując po rogowskim arboretum, kolekcjonującym różne gatunki tego drzewa, można poczuć się jak postać zagubiona w kolorowej, jesiennej bajce.

Śliskie drogi i silny wiatr

Kierowcy wybierający się w długie trasy powinni przygotować się na kiepskie warunki drogowe. Jazdę utrudniać będą deszcz i silny wiatr. Dodatkowo biomet będzie niekorzystny, więc będziemy czuć senność i rozdrażnienie.

7 st. Beauforta i czarne chmury nad Bałtykiem

We wtorek na polskie wody spadnie sporo deszczu, będzie także wietrznie, przez co żeglujący po rodzimych wodach nie będą mieli powodów do zadowolenia. Tego dnia najlepszych warunków mogą się spodziewać pływający w Chorwacji.

"Jesień w Gotham City"

Do Nowego Jorku wróciło lato. W weekend na błękitnym niebie nie było żadnej chmurki, temperatura wyniosła powyżej 25 stopni stopni, a nowojorczycy chodzili w klapkach i krótkich spodenkach. Wielu wybrało się wygrzewać na słońcu na High Lane, pisze Reporterka 24, kasiewusa.

Czekał 7 lat na wakacje w kosmosie

Jest pierwsza reklamacja turystycznego lotu w kosmos. Wystosował ją 75-letni Amerykanin, któremu naprzykrzyło się oczekiwanie na start w pozaziemskie przestworza. Jego zdaniem firma Virgin Galactic za długo konstruuje statek kosmiczny, którym ma transportować ludzi poza planetę. W tym wieku nie ma się już czasu na oczekiwania - twierdzi emeryt.

Były huragan Philippe sunie na Europę

Były huragan Philippe, w tym tygodniu, jako tropikalna burza, skieruje się w kierunku północnym, przynosząc ze sobą wichury i intensywne opady deszczu na Islandii, Grenlandii, a także w Wielkiej Brytanii.

Rumunia: jednego dnia lato, drugiego pół metra śniegu

W Rumunii, niespodziewanie, podczas soboty i niedzieli, doszło do znacznego ochłodzenia. Doprowadziło ono do pojawienia się pierwszych, obfitych opadów śniegu. Wcześniej październikowe temperatury można było nazwać letnimi.