Najnowsze

Najnowsze

Koniec albatrosów? Ptaki morskie giną

Spada liczebność prawie połowy populacji ptaków morskich - wynika z najnowszych badań, opublikowanych w kwartalniku "Bird Conservation International". Najbardziej zagrożoną rodziną są albatrosy.

Wyjątkowej urody galaktyka spiralna z poprzeczką

Należący do NASA Teleskop Kosmiczny Hubble'a uchwycił ten zapierający dech w piersiach obraz galaktyki NGC 1483 należącej do grupy tzw. galaktyk spiralnych z poprzeczką. Skąd ta intrygująca "poprzeczka" w nazwie?

Niedziela z opadami i przejaśnieniami

Niedziela będzie mokra w większości polskich województw, jednak nie zabraknie i przejasnień. Opady ominą jedynie krańce zachodnie. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 9 st. Celsjusza w pasie od Szczecina po Zieloną Górę.

Chiny będą wysyłać w świat więcej ogniw słonecznych

Chiny, największy producent ogniw słonecznych, planują zwiększenie eksportu. Rząd obiecuje pomoc przy opracowywaniu nowych technologii pozyskiwania energii słonecznej. W odpowiedzi na cła antydumpingowe, Chińczycy wstrzymują eksport fotoogniw do USA.

14:46 - cesarz ukłonił się ofiarom

Minuta głębokiej ciszy o 14.46 czasu japońskiego (6.46 czasu polskiego) zaległa we wszystkich częściach Kraju Kwitnącej Wiśni. Hołd ofiarom tragicznego trzęsienia ziemi i tsunami z 11 marca 2011 oddała m.in. cesarska para.

Tsunami nieodwracalnie zmieniło krajobraz Japonii

Trzęsienie ziemi o sile 9 st. w skali Richtera, które 11 marca 2011 roku nawiedziło Japonię, spowodowało gigantyczną falę tsunami, która dosłownie "zmyła" północno-wschodnie wybrzeże Japonii. Zobaczcie na zdjęciach ujścia rzeki Kitakama w zatoce Oppa, jak okolica zmieniła się w ciągu zaledwie roku.

Włączcie wycieraczki

Pogoda nie będzie dawać się jakoś szczególnie we znaki kierowcom poruszającym się po drogach zachodu i północy. Zmotoryzowani ze wschodu natomiast w niedzielę powinni zachować szczególną ostrożność. Tam drogi będą śliskie od deszczu i deszczu ze śniegiem.

Najwięcej wielorybów szarych od 1996. "Efekt 20 lat polityki"

W meksykańskiej części Oceanu Spokojnego rodzi się coraz więcej wielorybów szarych. Specjaliści z ministerstwa środowiska naliczyli w tym roku 1198 młodych zwierząt. To dla nich powód do radości, bo od 20 lat pracują nad stworzeniem warunków dla przywrócenia populacji tych ssaków u wybrzeży Meksyku.

Na stokach popada, ale słońce też wyjrzy

W niedzielę w polskich górach przeważą opady. Najczęściej będzie padać deszcz ze śniegiem, w niektórych miejscach poprószy śnieg. Narciarze będą jednak mogli liczyć na rozpogodzenia, zwłaszcza na zachodzie.

Zima trzyma. Owce zdezorientowane

Północno-zachodnie Chiny przysypane i sparaliżowane śniegiem, którego duże opady trwają tam od kilku dni. Cierpią zwłaszcza hodowcy i ich dobytek.

Kolorowa zabawa na wietrze

Niebo nad tajlandzkim kurortem Cha-am wypełniły kolorowe latawce. Można było wśród nich podziwiać bardzo różne wzory - od pingwina do Supermena. Trzydniowy doroczny festiwal Kite Fest to zawody drużyn przygotowujących i puszczających latawce, ale też okazja do poznania związanej z nimi lokalnej tradycji.

"Po tamtych wydarzeniach zmieniła się cała Japonia"

Rok temu, 11 marca o godzinie 6.46 czasu polskiego wschodnim wybrzeżem Japonii wstrząsnęło potężne trzęsienie ziemi. Wywołało ono ogromne i niszczycielskie tsunami. Zginęło ponad 15,5 tys. ludzi. Ponad 5 tys. nadal uznaje się za zaginione. Pół miliona straciło dach nad głową, a 400 tys. ewakuowano. To była największa katastrofa naturalna w Japonii od 140 lat.

Wybuch na słońcu, eksplozje barw na północnym niebie

Burza magnetyczna po wyjątkowo silnym wybuchu na Słońcu, do którego doszło 6 marca, nie spowodowała większych zakłóceń i problemów na Ziemi. W niektórych rejonach dostarczyła za to spektakularnych widoków. Zorze polarne można było podziwiać w krajach skandynawskich i północnych stanach USA.

Tankowiec wpadł na skały. Nawałnice i wiatr do 100 km/h

Prawdopodobnie pogoda przyczyniła się do tego, że ważący 11 tys. ton tankowiec uderzył w skały w okolicach Santa Panagia na południu Sycylii. Załogę ewakuowano. Na morzu szaleje sztorm, a prędkość wiatru ma osiągnąć nawet 100 km/h. Włoskie służby meteorologiczne ogłosiły alarm pogodowy dla wschodniej i południowej części Sycylii. Nad wyspę nadciąga niż z centrum nad północną Afryką.

W Hiszpanii już lato: 27 st. C

Kiedy w Polsce z niecierpliwością czekamy na wiosnę, Hiszpanie mogą już prawie mówić o lecie. Po wyjątkowo chłodnym lutym nad Półwysep Iberyjski napłynęło ciepłe powietrze. Temperatura sięgnęła nawet 27 st. C.

Amerykanie poprawiają skalę huraganów

Amerykańskie centrum monitorujące aktywność cyklonów zmienia skalę siły huraganów. Poprawki wydają się niewielkie, ale zmiany granicznych danych mają ogromne znaczenie dla precyzji w określaniu tych gwałtownych zjawisk. Mają wyeliminować rozbieżności w określaniu zagrożenia.

Polskie weto ws. dwutlenku węgla. Meteorolog: To dobra decyzja

Po wielogodzinnych rozmowach ministrów środowiska Unii Europejskiej Polska zawetowała propozycję ws. obniżania emisji dwutlenku węgla do 2050 r. Tomasz Wasilewski z TVN Meteo uważa, że to dobra decyzja, bo choć polska gospodarka produkuje dużo CO2, to jego wpływ na klimat jest niewielki.

Płock już bezpieczny. Lodołamacze w odstawkę

Sześć lodołamaczy, które od początku grudnia zajmowały się kruszeniem lodu na Zalewie Włocławskim, zakończyło pracę. Lód, jaki pozostał jeszcze w części akwenu, zdaniem specjalistów nie powinien powodować zatorów.

Kanary przykrył saharyjski piach

Silne podmuchy wiatru znad Sahary Zachodniej naniosły sporą warstwę piachu nad Wyspy Kanaryjskie. Doszło do tego 8 marca, a zarejestrował zdarzenie spektroradiometr na satelicie Terra, należącym do NASA.

Wielkie karczowanie pod Narodowym. Ekolodzy straszą Komisją Europejską

Z prawego brzegu Wisły, w miejscu gdzie stanął Stadion Narodowy, warszawskie władze wycięły ponad 4 tys. drzew i krzewów. Ekolodzy alarmują, że złamano w ten sposób przepisy unijne i miasto może dostać surową karę z Komisji Europejskiej. Sprawę opisują reporterzy programu "Polska i Świat" w TVN24.

Deszcz i wiatr - złe warunki na drogach

Warunki drogowe w sobotę w przeważającej części kraju będą utrudnione. Kierowcy powinni uważać na przelotne opady deszczu, mgły i silny wiatr. Dobrze będzie się jeździć jedynie na południowym wschodzie.