Najnowsze

Najnowsze

Warszawskie Włochy podtopione

Odwilż sięgnęła i Warszawy. Najlepiej widać to w mniej zurbanizowanych dzielnicach stolicy, takich jak na przykład Włochy. Im mniej asfaltu, a więcej "gołej ziemi", tym łatwiej zobaczyć, jak drastyczny był prowadzący do roztopów skok temperatur w ostatnim czasie.

Zimowi czarodzieje i magiczne kręgi

Pamiętacie tajemnicze kręgi w zbożu albo geoglify prekolumbijskiej kultury na peruwiańskim płaskowyżu Nazca? Zainspirował się nimi pewien Amerykanin, który w zaśnieżonym stanie Kolorado stworzył podobne rysunki, tyle że na śniegu.

Wystarczyła niewielka susza, by upadło imperium Majów?

Meksykańscy i brytyjscy naukowcy wspólnie ustalili, że do załamania się cywilizacji Majów doprowadziło przedłużające się zmniejszenie opadów deszczu - wystarczyło zaledwie 25-40%. Do tej pory historycy uważali, że jeśli przyczyną upadku Majów była susza, to musiała ona być bardzo poważna.

Wielka powódź na zachodzie Brazylii

W zachodnim stanie kraju, Acre w Amazonii, powódź pozbawiła dachu nad głową prawie 17 tys. osób. Na zdjęciach wykonanych z helikoptera widać zalane przez rzekę place i ulice, przygotowane do karnawałowej zabawy. Trwa walka z powodzią.

Boni uspokaja: Na razie nie ma zagrożenia powodzią

- Nie należy się obawiać wczesnowiosennej powodzi - uspokaja minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Jego zdaniem pogoda sprzyja spokojnemu rozmarzaniu rzek. Jednocześnie przyznał, że możliwe są lokalne podtopienia spowodowane przez wodę z topniejącego śniegu.

NIK: Urzędnicy opóźniali wypłaty dla powodzian

Urzędnicy zbyt wolno wypłacali zapomogi dla powodzian z 2010 roku, a w 30 proc. skontrolowanych przypadków przekroczyli ustawowo wyznaczony termin - poinformowała Najwyższa Izba Kontroli. Jednocześnie kontrolerzy podkreślają, że wypłacone pieniądze były "co do zasady wykorzystane w sposób legalny, rzetelny i gospodarny".

Bez kaloszy ani rusz! Roztopy w całej Polsce

W nocy na plusie, w ciągu dnia do 12 st. C, do tego deszcz i wiatr. Pogoda sprzyja topnieniu śniegu i lodu, w wyniku czego często powstają gigantyczne kałuże, przypominające małe osiedlowe stawy. Tak jest m.in. w Warszawie. A jak odwilż wygląda w całej Polsce? Obejrzyjcie zdjęcia Reporterów 24.

Wypatrzyli niezwykłe fulereny w kosmosie

Kosmiczny Teleskop NASA wypatrzył w przestrzeni kosmicznej, po raz pierwszy w historii ludzkości, fulereny w stałej postaci - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna. Wcześniej odnotowano ich istnienie tylko w postaci gazowej. Z tych znalezionych w kosmosie można by robić m.in. leki i broń.

Londyńczycy czują wiosnę

W Wielkiej Brytanii wpływ ciepłego morskiego powietrza robi swoje. Temperatury w Londynie skoczyły do 17 stopni. Niespodziewanie wiosenna pogoda zachęca Londyńczyków do korzystania z uroków miejskich parków.

Deszcz zmoczy drogi. Będzie ślisko!

Warunki drogowe będą kiepskie ze względu na opady deszczu. Dodatkowo jazdę utrudni silny wiatr, do 80 km/h. Przejaśnienia i rozpogodzenia zdarzą się tylko w zachodniej części Wybrzeża.

Mokro i wietrznie, na Bałtyku sztorm

Dzień będzie deszczowy i wietrzny za sprawą układów niżowych znad północnej Europy. Zdominują go chmury, tylko na północy w drugiej części dnia możliwe rozpogodzenia.

Dużo słońca na alpejskich stokach

W piątek na alpejskich trasach narciarskich będzie bardzo słonecznie. Narciarzy czeka ciepły dzień, bo mróz utrzymuje się już tylko w austriackiej części gór. We włoskich kurortach termometry pokażą nawet 15 stopni.

"Wody z pól i podwórek nie pompujemy. Czasu by nam zabrakło"

W woj. warmińsko-mazurskim roztapiający się śnieg zalewa niżej położone pola, łąki, a także piwnice i garaże. Straż pożarna pompowała w czwartek wodę już w ponad 100 miejscach. IMGW wydało ostrzeżenia o gwałtownym wezbraniu wód w 12 województwach, z czego w sześciu poziom przekroczył stany ostrzegawcze.

Skoczogonek - żyje bez oczu, 2 km pod ziemią

Żyje w całkowitych ciemnościach, prawie 2 km pod ziemią i nie ma oczu. Plutomurus ortobalaganensis to nieznany dotąd gatunek z rzędu skoczogonków - prymitywnych, beskrzydłych stawonogów. Odnaleziono go w abchaskiej jaskini - informuje "Terrestrial Arthropod Reviews".

Lodowe góry na promenadzie w Kuźnicy. Starczyła godzina

Silny wiatr wiał w czwartek w całym kraju, ale największą prędkość osiągał na Wybrzeżu. W miejscowości Kuźnica w województwie pomorskim podmuchy były tak mocne, że zepchnęły na promenadę przy porcie duże ilości masy lodowej. Zaledwie w godzinę powstały z niej kilkumetrowe góry.

Z Krakowa do Wenecji jednym samolotem

Bezpośrednie połączenie lotnicze pomiędzy Krakowem i Wenecją uruchomi od 24 kwietnia nowa hiszpańska tania linia lotnicza. Rejsy będą się odbywać dwa razy w tygodniu. To siódme włoskie miasto, do którego będzie można bez przesiadek dolecieć z Krakowa.

"Smutne jest zapotrzebowanie, by pokazać, że nieucy mają rację"

Magazyn "Science" ogłosił: Einstein wciąż górą. Okazuje się, że elementarne cząstki zwane neutrinami nie mogą pędzić szybciej niż światło, jak wydawało się naukowcom z ośrodka CERN. Przypuszczenia te pismo opiera na podobnym doświadczeniu i twierdzi, że epokowe odkrycie szwajcarskich naukowców to efekt zbyt luźnego kabla. Sprawę komentują polscy naukowcy.

13-latek zmarł z wychłodzenia?

13-letniego chłopca, leżącego przy ogrodzeniu posesji własnego domu w Bodzentynie znalazł w czwartek rano jego ojciec - poinformowała świętokrzyska policja. Śmigłowiec przewiózł nastolatka do szpitala, ale tam zmarł. W jego krwi wykryto alkohol.

"My tu jesteśmy cały czas zagrożeni"

Gwałtowna odwilż i gruby na pół metra lód na Wiśle stwarzają poważne zagrożenie powodziowe dla mieszkańców Płocka i okolic. Wielkie połacie kry mogą zniszczyć m.in. nowy wał w Świniarach, gdzie w 2010 r. doszło do dramatycznej powodzi. Na miejscu jest reporter TVN24.

W Tatrach wiatr do 130 km/h. Kolejka na Kasprowym nie działa

Wichury w polskich górach. Najmocniej wieje w Tatrach, gdzie w górnych partiach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Z powodu wiatru unieruchomiono kolej linową na Kasprowy. Z kolei w Karkonoszach i na Podkarpaciu zagrożenie lawinowe sięgnęło stopnia drugiego.

Sosna: nadzieja Japończyków. Ostatnia ocalała w tsunami

Po zeszłorocznym tsunami Japończycy wciąż mają problem z powrotem do normalnego. Wielu straciło chęć do życia i wiarę w lepsze jutro. By podnieść morale wśród obywateli rząd szuka nowych symboli wytrwałości i nadziei. Ostatnio prym wiedzie sosna, która jako jedyna spośród całego lasu, ocalała po przejściu tsunami.

Mars zatrząsł się jak Ziemia. Sejsmika sprzyja powstaniu życia?

Na Marsie dochodzi do trzęsień gruntu analogicznych do trzęsień ziemi na naszej planecie - stwierdzili badacze z NASA. Ostatnie wstrząsy wydarzyły się niedawno i miały znaczną siłę. Aktywność sejsmiczna i wulkaniczna w przyszłości może doprowadzić do pojawienia się na Czerwonej Planecie płynnej wody, a wraz z nią warunków przyjaznych dla życia - dodają naukowcy.