- Przebywanie w kosmosie spowalnia proces starzenia - wynika z badań, jakie Brytyjczycy i Japończycy przeprowadzili na robakach, które spędziły kilkanaście dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
We wtorek pogoda dopisze nad jeziorami, choć nie nad wszystkimi. Warunki nad Bałtykiem mogą się okazać dość uciążliwe, gdyż od Międzyzdrojów po Krynicę Morską będzie padać.
Słońce, plaża, piłka w grze i zwycięstwo. Katarzyna Kociołek i Jagoda Gruszczyńska wywalczyły złoty medal plażowych mistrzostw Europy do lat 18. Warto pójść w ich ślady, w końcu mamy lato, co stwarza znakomitą okazję, by spróbować sił w tym sporcie.
Wakacje w pełni. W pełni też sezon burzowy, które jest szczególnie niebezpieczny zwłaszcza na górskich szlakach. Jak przygotować się na lipcową górską wędrówkę i co robić w razie pogodowego niebezpieczeństwa, tłumaczy Marek Kot z Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Wyjątkowo silne ulewy, jakie od kilku dni nękaja Wielką Brytnię, doprowadziły do utworzenia internetowego systemu ostrzegania powodziowego. Umożliwia on śledzenie obszarów, które są bezpośrednio zagrożone zalaniami i powodziami. Aktualizowana na bieżąco mapa obejmuje obszary Anglii i Walii.
Na najbliższe dni mamy dobre wiadomości dla alergików. Wiele uczulających roślin kończy swój sezon pylenia. Ponadto w górach i nad morzem stężenie pyłków jest o wiele niższe niż w miastach, więc warto wybrać się tam na wakacyjny wypoczynek.
Liczne zalania budynków, powalone drzewa i połamane konary - to główne skutki burz z ulewami i gradem, które w niedzielę po południu przechodziły przez województwo śląskie. Strażacy musieli tam interweniować ponad 200 razy. Burze uszkodziły też linię energetyczną i 7 stacji transformatorowych, a w Wodzisławiu zniszczyły zabezpieczenia domów, które już wcześniej zostały pozbawione dachów.
Amerykanie mogą wreszcie liczyć na ulgę po palących upałach, które w ostatnim czasie nękały środkowe stany USA. W niedzielę dotarł tam zimny front znad Kanady, obniżając temperatury nawet o 10 stopni. Ochłodzeniu towarzyszą jednak burze, które w niedzielę pozbawiły prądu setki tysięcy osób.
Nietypową interwencję przeprowadzili strażacy po wieczornej burzy w okolicach Zielonej Góry. Oprócz usunięcia powalonego drzewa i naprawy linii energetycznej, musieli też udzielić pomocy rodzinie bocianów. Akcja odbudowy gniazda trwała pięć godzin.
W czwartkowy wieczór zwróciłem się do widzów TVN METEO o pomoc: Jak żyć przy takich upałach , jak sobie radzić z afrykańskim, zwrotnikowym powietrzem? Dziękuję za odzew, przedstawiam kilka najciekawszych propozycji.
Nocne burze kolejny raz zakłóciły spokój w różnych częściach kraju. Wyładowania pojawiały się głównie na południu i w centrum kraju. - Wygląda na to, że w Polsce do południa będzie spokojnie (...). Natomiast burze uaktywnią się po południu - zapowiada Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.
Huragan Daniel, niebezpieczny żywioł, który szaleje nad otwartymi wodami wschodniego Pacyfiku, może niebawem znacząco popsuć pogodę w turystycznym raju - na Hawajach. - Choć dotrze tam już jako obszar niskiego ciśnienia, przyniesie ze sobą podtopienia - uważają amerykańscy meteorolodzy.
Wielkopolska, Ziemia Lubuska i Dolny Śląsk - te regiony będą dziś przyjazne dla kierowców. Na Wybrzeżu jazdę mogą utrudniać przelotne opady. Na wschodzie i w centrum kierowcy muszą się liczyć z burzami i towarzyszącym i silnym wiatrem, a lokalnie także gradem.
Początek nowego tygodnia przyniesie zmiany w pogodzie. Gorące masy powietrza i gwałtowne zjawiska atmosferyczne powoli opuszczają Polskę - w poniedziałek utrzymają się jeszcze we wschodniej części kraju. Na zachodzie natomiast będzie spokojnie i pogodnie, a termometry pokażą umiarkowane wartości.
W niedzielę po południu i wieczorem nad Polską ponownie zagościły burze. Wyładowania atmosferyczne nie są jednak tak intensywne jak w dniach ubiegłych i mają charakter lokalny. Występują przede wszystkim na południu Polski, ale suną na północny-wschód. Nie brakuje ich też na Ziemi Lubuskiej.
Do 171 wzrosła liczba zabitych w nagłej powodzi na Kubaniu - poinformowały w niedzielę rosyjskie władze. Prezydent Władimir Putin - któremu w niedzielne popołudnie prezydent RP Bronisław Komorowski złożył wyrazy najgłębszego współczucia - nakazał śledztwo, mające wyjaśnić, dlaczego liczba ofiar była tak wysoka.
Fizycy wierzą, że ciemna materia jest spoiwem kosmosu. Pomimo że - zdaniem badaczy - stanowi 84 proc. całej materii wszechświata, nigdy nie została odkryta ekperymentalnie, ponieważ nie emituje i nie odbija światła. Teraz część naukowców z CERN uważa, że uda im się ją wytworzyć i wykryć za pomocą Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC) - pisze brytyjski "Telegraph".
W niedzielę o godz. 15.00 Polacy - w ramach ogólnoeuropejskiego happeningu "Big Jump" -weszli do najróżniejszych akwenów, żeby wyrazić swoje poparcie dla idei dążenia do utrzymania czystości wód. Zobaczcie zdjęcia z tego niezwykłego wydarzenia, które najwięcej ludzi zgromadziło na Helu.
Mech zieleniący się na Antarktydzie rośnie dzięki odchodom pingwinów, które żyły tam kilka tysięcy lat temu - doszli do wniosku badacze z jednego z australijskich uniwersytetów, którzy przeanalizowali skład chemiczny tej rośliny.
W ciągu najbliższych dwóch tygodni niewiele będzie dni, kiedy temperatura maksymalna sięgnie 30 st. Celsjusza. Koniecznie sprawdźcie w naszej prognozie, z czym będzie się wiązało nadchodzące "ochłodzenie" i czy zmarzniemy za jego sprawą.
Niż to, obok upału, jeden ze sprawców dzisiejszego złego samopoczucia meteopatów. Choć dziś warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne w większości kraju, synoptyk Wojciech Raczyński ma dobre wiadomości dla zmęczonych zarówno gorącym powietrzem, jak i niskim ciśnieniem.
Aura w ostatnim okresie dostarcza nam wielu atrakcji. Zmieniająca się momentalnie pogoda jest w stanie przyprawić o zawrót głowy. W ciągu kilkunastu minut słoneczne niebo zamienia się całkowicie swoje oblicze, pojawiają się chmury, deszcz, burze. Na pytanie: jak powstaje chmura? - odpowiedział Bogdan Janus z laboratorium fizycznego Centrum Nauki Kopernik.
Po burzach, które w ciągu ostatniej doby przeszły nad Polską, strażacy interweniowali 1616 razy. Głównie wypompowywali wodę z budynków, usuwali powalone drzewa, zabezpieczali uszkodzone budynki - poinformował w niedzielę rzecznik PSP Paweł Frątczak. Na Kujawach pojawiła się trąba powietrzna.
Kilka ogromnych drapieżników zostało dostrzeżonych w mijającym tygodniu u wybrzeża Chatham w Massachussets, kolejne dwa zaobserwowano w odległości zaledwie 10 m od brzegu przy Cape Cod. Jeden z rekinów miał długość około 5 metrów.
Kolejna fala burz nocą przetoczyła się przez Polskę. Najintensywniej grzmiało i błyskało w dwóch strefach - od Górnego Śląska przez Ziemię Łódzką po Kujawy, oraz na Mazowszu i Mazurach aż po północną granicę. Na Mazurach podczas burzy młoda kobieta została przygnieciona w samochodzie powalonym drzewem.
W najbliższym czasie pogoda nie zagwarantuje nam dobrego samopoczucia. Warunki biometeorologiczne w Polsce są niekorzystne. Dlaczego tak się dzieje, wyjaśnia synoptyk Wojciech Raczyński.
Brytyjski rząd anulował inwestycję w farmę wiatrową na wybrzeżu Norfolk wartą 1,5 mld funtów, ponieważ powodowałaby śmierć 90 ptaków rocznie. Dodajmy, że taka farma byłaby w stanie zasilać w prąd około 400 tys. domostw we wschodniej Anglii.
Ulewa, która nawiedziła wieczorem Trójmiasto, w kilkadziesiąt minut sparaliżowała ruch i spowodowała zalanie wielu piwnic i ulic, zwłaszcza w Gdańsku. Strażacy w ciągu dwóch godzin przyjęli ponad sto zgłoszeń.
Za 40 lat mało kogo będzie stać na mięso i produkty mleczne. Wyliczyli to brytyjscy naukowcy, którzy opublikowali właśnie raport na temat wpływu zmian klimatu na dystrybucję żywności. Era taniego jedzenia wkrótce się skończy nawet w krajach wysoko rozwiniętych.