Najnowsze

Najnowsze

Chłodniej na zachodzie. Upał zostaje na wschodzie

Początek nowego tygodnia przyniesie zmiany w pogodzie. Gorące masy powietrza i gwałtowne zjawiska atmosferyczne powoli opuszczają Polskę - w poniedziałek utrzymają się jeszcze we wschodniej części kraju. Na zachodzie natomiast będzie spokojnie i pogodnie, a termometry pokażą umiarkowane wartości.

Alert pogodowy: Burze znów nad Polską. Suną na północny-wschód

W niedzielę po południu i wieczorem nad Polską ponownie zagościły burze. Wyładowania atmosferyczne nie są jednak tak intensywne jak w dniach ubiegłych i mają charakter lokalny. Występują przede wszystkim na południu Polski, ale suną na północny-wschód. Nie brakuje ich też na Ziemi Lubuskiej.

"To jak tsunami". Bilans ofiar przekroczył 171 osób

Do 171 wzrosła liczba zabitych w nagłej powodzi na Kubaniu - poinformowały w niedzielę rosyjskie władze. Prezydent Władimir Putin - któremu w niedzielne popołudnie prezydent RP Bronisław Komorowski złożył wyrazy najgłębszego współczucia - nakazał śledztwo, mające wyjaśnić, dlaczego liczba ofiar była tak wysoka.

Znaleźli bozon Higgsa. Teraz czas na ciemną materię

Fizycy wierzą, że ciemna materia jest spoiwem kosmosu. Pomimo że - zdaniem badaczy - stanowi 84 proc. całej materii wszechświata, nigdy nie została odkryta ekperymentalnie, ponieważ nie emituje i nie odbija światła. Teraz część naukowców z CERN uważa, że uda im się ją wytworzyć i wykryć za pomocą Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC) - pisze brytyjski "Telegraph".

"Big Jump" mają już za sobą

W niedzielę o godz. 15.00 Polacy - w ramach ogólnoeuropejskiego happeningu "Big Jump" -weszli do najróżniejszych akwenów, żeby wyrazić swoje poparcie dla idei dążenia do utrzymania czystości wód. Zobaczcie zdjęcia z tego niezwykłego wydarzenia, które najwięcej ludzi zgromadziło na Helu.

Koniec upałów. Co dalej?

W ciągu najbliższych dwóch tygodni niewiele będzie dni, kiedy temperatura maksymalna sięgnie 30 st. Celsjusza. Koniecznie sprawdźcie w naszej prognozie, z czym będzie się wiązało nadchodzące "ochłodzenie" i czy zmarzniemy za jego sprawą.

Niż i front powoli odchodzą

Niż to, obok upału, jeden ze sprawców dzisiejszego złego samopoczucia meteopatów. Choć dziś warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne w większości kraju, synoptyk Wojciech Raczyński ma dobre wiadomości dla zmęczonych zarówno gorącym powietrzem, jak i niskim ciśnieniem.

Zobacz, jak powstają chmury!

Aura w ostatnim okresie dostarcza nam wielu atrakcji. Zmieniająca się momentalnie pogoda jest w stanie przyprawić o zawrót głowy. W ciągu kilkunastu minut słoneczne niebo zamienia się całkowicie swoje oblicze, pojawiają się chmury, deszcz, burze. Na pytanie: jak powstaje chmura? - odpowiedział Bogdan Janus z laboratorium fizycznego Centrum Nauki Kopernik.

Wyjeżdżali aż 1600 razy. Najgorzej było na Dolnym Śląsku

Po burzach, które w ciągu ostatniej doby przeszły nad Polską, strażacy interweniowali 1616 razy. Głównie wypompowywali wodę z budynków, usuwali powalone drzewa, zabezpieczali uszkodzone budynki - poinformował w niedzielę rzecznik PSP Paweł Frątczak. Na Kujawach pojawiła się trąba powietrzna.

Żarłacze białe stołują się w Massachussets

Kilka ogromnych drapieżników zostało dostrzeżonych w mijającym tygodniu u wybrzeża Chatham w Massachussets, kolejne dwa zaobserwowano w odległości zaledwie 10 m od brzegu przy Cape Cod. Jeden z rekinów miał długość około 5 metrów.

Burzliwa noc: dwie strefy zniszczeń

Kolejna fala burz nocą przetoczyła się przez Polskę. Najintensywniej grzmiało i błyskało w dwóch strefach - od Górnego Śląska przez Ziemię Łódzką po Kujawy, oraz na Mazowszu i Mazurach aż po północną granicę. Na Mazurach podczas burzy młoda kobieta została przygnieciona w samochodzie powalonym drzewem.

Biomet jak w najgorszym koszmarze

W najbliższym czasie pogoda nie zagwarantuje nam dobrego samopoczucia. Warunki biometeorologiczne w Polsce są niekorzystne. Dlaczego tak się dzieje, wyjaśnia synoptyk Wojciech Raczyński.

Miliardową inwestycję wstrzymało kilkadziesiąt ptaków

Brytyjski rząd anulował inwestycję w farmę wiatrową na wybrzeżu Norfolk wartą 1,5 mld funtów, ponieważ powodowałaby śmierć 90 ptaków rocznie. Dodajmy, że taka farma byłaby w stanie zasilać w prąd około 400 tys. domostw we wschodniej Anglii.

Wieczorne burze nie oszczędziły Wybrzeża

Ulewa, która nawiedziła wieczorem Trójmiasto, w kilkadziesiąt minut sparaliżowała ruch i spowodowała zalanie wielu piwnic i ulic, zwłaszcza w Gdańsku. Strażacy w ciągu dwóch godzin przyjęli ponad sto zgłoszeń.

Pogoda przeciwko kierowcom

Deszcz, burze i silny wiatr - to będą dziś główne trudności, z którymi prawie w całym kraju będą musieli zmagać się kierowcy. Miejscami mogą trafić także na opady gradu. Dobre warunki czekają tylko podróżujących po północnym zachodzie i Wielkopolsce.

Gorąco, duszno i znowu burze

Przed nami kolejny gorący i duszny dzień. Na zachodzie i północnym zachodzie upłynie pogodnie, natomiast w pozostałych częściach kraju trzeba się nastawić na zmienną pogodę. Będzie się chmurzyć, przelotnie padać i znowu zagrzmi.

Ratowali ich z ziemi, wody i powietrza

Ratownicy z lądu, wody i z powietrza szli z pomocą uwięzionym przez wezbraną rzekę w centrum Boliwii. Dzięki sprawnej akcji udało się uratować 21 osób.

Alert pogodowy: burze niemal wszędzie

Uaktywnił się właściwy front burzowy nad zachodnią Polską. Ale także nad wschodem kraju pojawiła się tzw. strefa zbieżności, która może przekształcić się w linię nawałnic. Burze występują obecnie w niemal całej Polsce.

Deszcze zalały Wielką Brytanię. Popsuły wyścig F1

Zalania domów, zamknięcia dróg oraz chaos w komunikacji - to efekty silnych ulew w Wielkiej Brytanii. Pogoda dała się też we znaki fanom Formuły1 - deszcz wymusił półtoragodzinną przerwę w wyścigu kwalifikacyjnym do Grand Prix Wielkiej Brytanii, a zawodnicy mieli sporo problemów na śliskiej nawierzchni. Wcześniej organizatorzy kwalifikacji w Silverstone apelowali nawet, żeby widzowie rezygnowali z oglądania wyścigu na torze.

Wreszcie poopalamy się nad morzem

Nad morzem pogoda wykonała zwrot. Po kilku dniach wypełnionych deszczem i chłodem niedziela zapowiada się tam pogodnie i ciepło. Dodatkowo przyjemnie nagrzany jest Bałtyk, więc szanse na kąpiel są spore. Na Mazurach tak przyjemnie już nie będzie, synoptycy zapowiadają burze i przelotny deszcz.

Z menu znika zupa z płetw rekina

Zupa z płetwy rekinie zniknie z tradycyjnego chińskiego menu, zadecydowała Rada Państwa. To przełomowa decyzja dla kultury Państwa Środka, ale także dla oceanicznego ekosystemu. Ten ekskluzywny przysmak bogaczy kosztuje rocznie życie 73 mln rekinów.

"Ciekawość" kluczem do zasiedlenia Marsa?

Za niespełna miesiąc, 5 sierpnia, "Ciekawość" (ang. Curiosity) ma wylądować na Marsie. Łazik gabarytów Mini Coopera - największy, jaki kiedykolwiek wysłano w kosmos - opadnie na powierzchnię Czerwonej Planety w zupełnie wyjątkowy sposób, po czym zacznie badać, czy panujące tam warunki sprzyjają życiu.

Od upałów odpoczniemy dopiero po weekendzie

Najbliższe dni przyniosą stopniowe złagodzenie zarówno upałów, jak i gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Choć nadal będzie gorąco, zwłaszcza na południu, wschodzie i w centrum, już we wtorek temperatury spadną poniżej 30 stopni. Przydadzą się parasole, bo czeka nas sporo przelotnych opadów, za to burz powinno być mniej niż w ostatnim czasie.

Tak umiera gwiazda. Ostatni występ przed śmiercią

Znajdująca się w konstelacji Żyrafy (okołobiegunowym gwiazdozbiorze nieba północnego) gwiazda U Camelopardalis niebawem umrze. Nim to jednak nastąpi, to niewielkie ciało niebieskie zaznacza swoje istnienie w bardzo widowiskowy sposób.

Nawałnice zabiły 9-latkę i kierowcę

Potężna burza - kolejna w ostatnim czasie - w piątek wieczorem przeszła przez wschodnie Niemcy. Jak podają lokalni policjanci, nieopodal Drezna nawałnica zabiła dwie osoby, a następne dwie raniła.

Chmury nad Wimbledonem. "Isia" z Sereną pod dachem?

Agnieszka Radwańska kontra Serena Williams. Ku pojedynkowi tych dwóch rakiet zwrócą się dziś oczy całego świata. TVN Meteo sprawdziło, w jakich warunkach pogodowych przyjdzie się mierzyć ze sobą dwóm znakomitym tenisistkom i czy zwyciężczyni Wimbledonu będzie się kąpać nie tylko w blasku chwały, lecz także w blasku słońca.

Żaba stała się księciem. Karolem

Baśń o żabie, która zamieniła się w księcia po tym, jak pocałowała ją piękna księżniczka, zyskała kolejną odsłonę. W czwartek nowo odkryty gatunek tego płaza został nazwany imieniem księcia Karola, następcy brytyjskiego tronu.