Najnowsze

Najnowsze

Najpierw trąby. W weekend burze gradowe

Przez najbliższe dni aura dostarczy nam nie lada atrakcji. Pogoda będzie niczym z filmów katastroficznych. Czekają nas trąby powietrzne i gradobicia. Będzie upalnie. Słupki rtęci poszybują wysoko i pokażą wartość nawet 34 st. C.

Woda w salonach Japończyków

Wielka akcja ewakuacyjna została przeprowadzona we wtorek w zachodniej Japonii z powodu gwałtownego przyboru wody. Domy musiało opuścić 20 tysięcy osób. Woda płynęła rwącymi potokami po ulicach i wdzierała się do mieszkań.

Cumulonimbusy zwierają szyki w centrum

Wtorek jest i będzie burzowy, wynika z zapowiedzi synoptyków. Aktualnie grzmi, miejscami, w pasie od Dolnego Śląska po pogranicze Warmińsko-mazurskiego i Podlaskiego. Burze wędrują na wschód.

Piękne i groźne. Festiwal piorunów w Lubuskiem

Istny "festiwal piorunów" miał nocą miejsce w województwach Polski zachodniej: wielkopolskim, lubuskim i dolnośląskim. Burze, które pojawiły się na niebie, były jednak nie tylko piękne, lecz także niebezpieczne. Towarzyszące im deszcze podtopiły m.in. piwnice zielonogórskich domów, zmuszając strażaków do podjęcia kilkudziesięciu interwencji.

Badają supergęś w tunelu aerodynamicznym

Gęsi tybetańskie obserwowano nad Mount Everestem, na wysokości ponad 9 tysięcy metrów. Badacze z kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej postanowili sprawdzić, co sprawia, że ptaki te w tak rozrzedzonym powietrzu zachowują pełną wydolność organizmu.

Zaczęło się trzeciego dnia lipca

Mija właśnie 15 lat od Powodzi Tysiąclecia, jak nazwano pamiętny "potop" z lipca 1997 roku, który nawiedził południową i zachodnią Polskę oraz m.in. Czechy. W kraju zginęło wtedy 56 osób, a straty spowodowane przez żywioł wyceniono na 3,5 mld dolarów.

Niżowe klimaty znad Sudetów

Nad Europą dominują układy niżowe. Polska jest pod wpływem niżu znad Sudetów i frontów atmosferycznych związanych z tym niżem. Nad południowe rejony kraju napływa do nas bardzo ciepła masa powietrza zwrotnikowego (PZ) z południa...

Pożary na Warmii po nocnych burzach

We wtorek nad ranem nad województwem warmińsko-mazurskim przeszła gwałtowna burza. - W wyniku uderzenia pioruna doszło do pożarów pod Ostródą i Olsztynkiem - poinformowała lokalna straż pożarna.

Ten potop ma rozmiary biblijne

Rozmiary powodzi są porażające. Domy musiało opuścić dwa miliony osób. Ludzie i zwierzęta szukają schronienia na wyżej położonych terenach. Pod wodą znalazło się dwa tysiące wiosek. Zalane zostały plantacje słynnej herbaty assam.

Atlantyk wdarł się w głąb Nigerii

W niedzielę i w poniedziałek deszcz zalewał Lagos, największe miasto Nigerii. Szczególnie dotkliwe opady okazały się dla terenów położonych nad samym Atlantykiem - "sprzymierzony" z deszczem ocean wdarł się tereny przybrzeżne i zniszczył je doszczętnie. Winę za to, zdaniem nigeryjskiego ekologa, ponosi człowiek.

Burzowe klimaty nie odpuszczą

Po południu burze, aktywne od rana, zaczęły wygasać. Jeszcze o 17.30 aktywne były w Małopolsce, w okolicach Jordanowa. W nocy jednak znowu dadzą o sobie znać, tym razem na Ziemi Lubuskiej, na Dolnym Śląsku, w województwie kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim oraz na Mazowszu.

Rugia osypuje się do morza

Wapienny klif osunął się do Bałtyku w Parku Narodowym Jasmund na Rugii. Do morza spadło dwa tysiące metrów sześciennych wapienia. Przyczyną osuwania się klifu jest wydobycie z morza głazów narzutowych, stanowiących przez tysiąclecia naturalną zaporę przed sztormowymi falami.

Nie planujcie spacerów po plaży. Nie warto

Wszystkich tych, którzy spędzą wtorek nad polskim morzem lub nad jeziorami, przestrzegamy przed oddalaniem się od zadaszonych ośrodków wypoczynkowych. Na ten dzień synoptycy przewidują w kurortach i burze, i przelotne opady deszczu.

Przeważające siły natury pustoszą USA

Amerykanie liczą straty po derecho - rozległej burzy, która w piątek wieczorem nawiedziła środkowo-wschodnie stany USA oraz nawałnicach, które pojawiły się w tym samym rejonie w niedzielę. Przez weekend te gwałtowne zjawiska pochłonęły 18 ofiar i pozbawiły prądu łącznie ponad 3 mln odbiorców. Pas zniszczeń rozciąga się na 800 km. Naprawy sieci energetycznej mogą potrwać nawet kilka dni. To poważny problem ze względu na rekordowe upały, które w ostatnich dniach ogarnęły te same tereny, na których wystąpiły burze.

Uwaga nad wodą! W weekend utonęło aż 28 osób

Tragicznym bilans pierwszego weekendu wakacji. Podczas trzech bardzo gorących dni w wodzie zginęło 28 osób. - Realnie oceniajmy swoje możliwości, nie wypływajmy daleko - apeluje Mariusz Sokołowski, rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Pora deszczowa zabiła już niemal 100 osób

Blisko 100 osób zginęło, a tysiące zostały bez dachu nad głową po ulewnych deszczach, które przeszły przez Bangladesz. Wojsko, policja i straż ewakuują ludzi z najbardziej zagrożonych terenów. Poprawy pogody nie można się szybko spodziewać - ulewy to efekt trwającej od kilku tygodni pory deszczowej.

Strażacy wyjeżdżali 1300 razy. Burze głównie łamały drzewa

Ponad 1300 interwencji straży pożarnej wymagało usuwanie skutków burz i ulew, które przez ostatnią dobę przeszły nad Polską. Strażacy ugasili 10 pożarów wywołanych przez uderzenia piorunów. Najwięcej pracy mieli jednak z usuwaniem powalonych drzew, udrożnianiem zalanych dróg i wypompowywaniem wody z podtopionych budynków.

Morderczy wulkan przypomina o sobie Kolumbijczykom

Kolumbijczycy mieszkający w pobliżu wulkanu-mordercy Nevado del Ruiz musieli opuścić swoje domy. Ponieważ ognista góra w sobotę wypluła z siebie kłęby dymu, lokalne władze zarządziły ewakuację.

"Grzmi i błyska się prawie bez przerwy". Nocne burze nie dały spać

Burze i ulewne deszcze przechodziły w nocy nad kilkoma regionami Polski. Grzmiało i padało na Mazowszu, Kielecczyźnie, północnej Lubelszczyźnie, Ziemi Łódzkiej i Dolnym Śląsku. Pogoda nie dawała spać internautom - nawet w późnych godzinach na forum pojawiały się relacje z różnych regionów, a na Kontakcie Meteo i Kontakcie 24 zdjęcia i nagrania piorunów.

Trudniej dojechać do pracy. Pogoda przeciw kierowcom

Większość kierowców nie będzie mogła dziś liczyć na sprzyjające warunki na trasach. Drogi prawie w całym kraju będą mokre od deszczu, a na wschodzie i południu trzeba będzie uważać na burze z gwałtownymi opadami z silnym wiatrem. Suche i pogodne pozostanie tylko Wybrzeże.

Burzowy front nadal rządzi. Będzie mokro i ciepło

Pogodą w dużej części Polski będzie dziś rządził front atmosferyczny. Po mokrej, burzowej nocy północny wschód, centrum, południe i południowy zachód czekają kolejne opady i wyładowania. Do tego dołączą wysokie temperatury - największy upał czeka mieszkańców Małopolski, Podkarpacia i Lubelszczyzny.

Wielogodzinna kanonada nad Polską

Wieczór nie przyniósł uspokojenia pogody w Polsce centralnej, na Podlasiu i Śląsku. Front atmosferyczny, który od rana przemieszcza się nad Polską, skutkuje kolejnymi deszczami i wyładowaniami na tym obszarze. Po burzach, które wciągu ostatniej doby przeszły nad krajem, strażacy interweniowali już ponad 750 razy.

Zwrotnikowe upały do połowy miesiąca

W świetle najnowszych materiałów prognostycznych, najbliższe dwa tygodnie w Polsce będą typowo letnie, z upałem i burzami. Chłodniej zrobi się dopiero w drugiej połowie lipca.

Dwa tygodnie gwałtownych zjawisk

Upały z wartościami 33-35 stopni - tak pierwsza połowa lipca zapowiada się w południowej, wschodniej i centralnej Polsce. Będą burze i opady gradu, mogą wystąpić trąby powietrzne. Taką pogodę przez najbliższa dwa tygodnie zapewnią nam wyż znad Ukrainy i gorące masy powietrza znad Afryki i Azji Mniejszej. Ci, którzy gorąco źle znoszą, znajdą azyl na północy kraju.

Poranne tańce Wenus i Jowisza

Po bogatym w wydarzenia astronomiczne czerwcu czas na lipiec. Obecny miesiąc również dostarczy nam wiele atrakcji na niebie. - Pierwsze dwie dekady lipca to czas, w którym Wenus i Jowisz zafundują nam niebieski spektakl, do którego wciągną także Aldebarana oraz Księżyc - zapowiada dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.