Najnowsze

Najnowsze

Uparta foka skończyła w zoo

Na jednym z deptaków przy plaży w Melbourne pojawił się nietypowy gość. Z uroków nagrzanych płyt postanowiła skorzystać foka.

Zarodniki grzybów mocno dokuczają

Alergikom w najbliższych dnia będą się dawać we znaki zarodniki grzybów mikroskopowych. Stężenie silnych alergenów Alternaria w większości kraju będzie średnie lub wysokie, jeszcze więcej w powietrzu będzie nieco słabiej uczulających zarodników Cladosporium.

M4 w obiektywie Teleskopu Hubble'a

Teleskop Hubble'a przyzwyczaił nas do niezwykłych zdjęć. Tym razem NASA udostępniła zjawiskową fotografię Messier 4 (M4) - gromady kulistej w gwiazdozbiorze Skorpiona.

Wielka Rzeka Jangcy spłynęła purpurą

Jangcy zmieniła kolor na purpurowy. Władze Państwa Środka nie potrafią ustalić, co sprawiło, że woda w najdłuższej chińskiej rzece przybrała krwistoczerwoną barwę.

Pogoda rządzi na kortach US Open

To już powoli staje się tradycją - US Open potrwa dłużej. Z powodu niekorzystnej aury panującej w Nowym Jorku organizatorzy wielkoszlemowego turnieju tenisowego podjęli decyzję o przesunięciu terminów rozegrania meczów finałowych. Pogoda wpłynęła na terminarz US Open piąty rok z rzędu.

Niedziela jak marzenie. Wraca słońce

W niedzielę pogoda znacznie się poprawi w stosunku do ostatnich dni. Prawie w całym kraju dzień upłynie pogodnie, z wieloma słonecznymi chwilami. Jedynie na północnym wschodzie może od czasu do czasu przelotnie padać.

Rozświetlony but z wysokości 400 km

Niektóre elementy ziemskiego krajobrazu są tak charakterystyczne, że wystarczy jedno spojrzenie, żeby je rozpoznać. Tak właśnie jest w przypadku zdjęcia zrobionego podczas sierpniowego przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Morzem Śródziemnym. Nawet z wysokości 400 km łatwo rozpoznać kontury słynnego "włoskiego buta".

Suchą nogą po dnie Jeziora Solińskiego

Woda w Jeziorze Solińskim opadła tak bardzo, że w wielu miejscach po jego dnie można chodzić suchą stopą. W rejonie miejscowości Chrewt łodzie stoją w płytkich kałużach albo na odsłoniętym dnie. Niski poziom wody wyraźnie widać też na zaporze w Solinie.

El Nino w Argentynie mocno przesadził

Ogromne obszary rolniczych terenów środkowej Argentyny znalazły się pod wodą. To efekt rekordowo obfitych opadów deszczu, które wystąpiły w sierpniu. Powódź szczególnie dała się we znaki hodowcom bydła.

Studenci docenieni przez NASA: "Chcemy w Polsce robić kosmos"

- Chcemy w Polsce robić "kosmos" - powiedział w rozmowie z tvnmeteo.pl Mateusz Jakubiuk, jeden z autorów docenionego przez NASA łazika "Husar". Jakubiuk opowiedział nam też m.in. jak będzie działać "księżycowa koparka" i co jest kluczem do sukcesu studentów Politechniki Warszawskiej, którzy w maju zmierzą się w międzynarodowym konkursie Lunabotics Mining Competition.

Nowy bilans ofiar: jest ich już 89

Do co najmniej 89 wzrosła liczba ofiar trzęsienia ziemi o sile 5,6 w skali Richtera, które nawiedziło Chiny w piątek. Rannych - w sumie kilkaset osób - odwiedzał premier Wen Jiabao. Późnym wieczorem służby ratunkowe oznajmiły, że udało im się dotrzeć do 90 proc. zniszczonych obszarów, w których ucierpiało około 740 tys. mieszkańców. W sobotę nadal pracowano nad tym, by pomóc poszkodowanym.

Czy Ziemię niedługo zaleje woda? Odpowiedź pod lodem Antarktydy

Brytyjczycy chcą sprawdzić, czy w najbliższym czasie grozi nam wzrost poziomu morza. W październiku wwiercą się w podlodowe jezioro w Antarktydzie Zachodniej i dzięki próbkom starożytnych muszli z dna będą mieli szansę odpowiedzieć na pytanie o przyszłość nizinnych regionów Ziemi. To one w przypadku nagłego wzrostu poziomu morza, mogłyby znaleźć się pod wodą.

Rośnie zagrożenie erupcją Fudżi. Paraliż połowy Japonii

Pół Japonii może zostać sparaliżowane przez wybuch wulkanu Fudżi, uważają japońscy wulkanolodzy. Ich zdaniem szanse na to, że ta największa góra Japonii wybuchnie, rosną coraz bardziej po ubiegłorocznym gigantycznym trzęsieniu ziemi.

Leslie na chwilę traci impet. Bermudy szykują alkohol

Cyklon Leslie już nie jest huraganem, ale burzą tropikalną. W niedzielę jednak znów się nim stanie. Dojdzie do tego w bliskim sąsiedztwie Bermudów, których mieszkańcy szykują się na załamanie pogody m.in. gromadząc alkohol. Świętowanie nadejścia huraganu to w tym regionie tradycja.

Kosmiczna koparka z Polski najlepsza w Europie

Robot Husar nie imponuje rozmiarami. Ma półtora metra długości i siedemdziesiąt centymetrów szerokości. - Na razie jest to projekt, ale w ciągu kilku miesięcy ma powstać gotowe urządzenie - powiedział na antenie TVN24 koordynator projektu Mateusz Jakubiuk.

Chmury i deszcz nad wodą. Do tego chłodno

Sobotnia aura na pewno nie uprzyjemni odpoczynku nad polskim morzem i na Mazurach. Będzie chłodno, temperatura nie przekroczy 18 st. C. Przydadzą się również parasole, synoptycy prognozują przelotne opady deszczu.

Spektakularny koronalny wyrzut masy

Takich obrazów nie powstydziłby się najzdolniejszy grafik. To jednak nie jest wytwór wyobraźni i talentu człowieka, lecz zjawisko astronomiczne: koronalny wyrzut masy ze Słońcem w roli głównej.

580 tys. planetoid krąży blisko Ziemi

- Jest ich całe mnóstwo, przelatują blisko Ziemi i są niezwykle niebezpieczne - tak w w programie "Meteo News" opisał planetoidy dr Maciej Mroczkowski z Wojskowej Akademii Technicznej. Obecnie znanych jest ponad 580 tys. planetoid, z których większość porusza się po orbitach nieznacznie nachylonych do ekliptyki, pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza .