Najnowsze

Najnowsze

Azjatyckie zabobony niosą śmierć nosorożców

Róg nosorożca ma leczyć raka. Choć konwencjonalna medycyna tego nie potwierdza, wierzą w to Azjaci, którzy na czarnym rynku za bajońskie sumy kupują proszek z wyrostka tego zwierzęcia. Efektem jest gwałtownie malejąca populacja nosorożców.

Żaden nie zawędrował tak daleko na północ. Huragan Hazel zabił 1,2 tys. osób

58 lat temu przez Pacyfik przetoczył się cyklon Hazel. Żywioł kosztował życie 1,2 tys. osób, mieszkańców Haiti, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Żaden zanotowany przez człowieka huragan nie dotarł nigdy tak daleko na północ. Straty materialne były tak duże, że jego imię zostało wycofane z ponownego użycia w nazewnictwie cyklonów na Atlantyku.

50 tys. żurawi zebrało się do lotu

Jednym z symboli jesieni, oprócz spadających liści, są klucze odlatujących ptaków. Migrujące gatunki we wrześniu i październiku gromadzą się w dużych grupach, szykując się do odlotów. Na miejsce największej zbiórki żurawi na węgierskiej puszcie przyleciało już ponad 50 tys. tych ptaków.

Klif opiera się morzu i złoci jesienią

Jesień pełnię swoich wdzięków ukazuje w tym roku nad Bałtykiem. Każdego dnia, kiedy dopisuje pogoda, możemy naocznie przekonać się o pięknie tej pory roku. Świadczą o tym zdjęcia Reporterki 24, gosiatomas.

Planeta z czterema słońcami odkryta przez internautów

Aż cztery słońca wschodzą i zachodzą na niebie nad nowo odkrytą PH1. To pierwsza znana planeta w układzie czterokrotnym. Zidentyfikowali ją internauci, a odkrycie potwierdziły obserwacje przeprowadzone przez międzynarodowy zespół astronomów z Uniwersytetu Yale.

Woda i połamane drzewa w Wiecznym Mieście

Podtopienia, połamane gałęzie, powyrywane drzewa, chaos na ulicach - to skutki poniedziałkowego załamania pogody w Rzymie, związanego z przejściem frontu Kleopatra. Choć wtorkowy ranek przywitał mieszkańców Wiecznego Miasta lepszą pogodą, muszą się oni zmagać ze skutkami poniedziałkowej burzy. Ulewy przeszły też przez Ligurię i Toskanię, a w Lombardii miejscami deszcz zamieniał się w śnieg.

Delfiny wchodzą na wyższy stopień ewolucji? Przekazują wiedzę potomstwu

Niewielka populacja delfinów z zachodniej Australii wyróżnia się rzadką techniką łowiecką - wykorzystuje gąbki do ochrony nosów podczas polowania. To jednak nie wszystko. Australijscy naukowcy odkryli, że płynne przechodzenie tej umiejętności z pokolenia na pokolenie to zasługa samic. I tak już od 180 lat.

Mieliśmy upalny wrzesień. Temperatura sięgnęła rekordu

Ubiegły miesiąc był najcieplejszy w historii współczesnych pomiarów temperatury na Ziemi. Wrzesień Anno Domini 2012 zapisał się średnią temperaturą na naszej planecie na poziomie 15,67 st. C, wyrównując jednocześnie rekord z 2005 roku.

Ameryka w objęciach huraganów

Ameryka Środkowa znalazła się w kleszczach dwóch huraganów. Przesuwający się po wschodnim Pacyfiku Paul uderzy w meksykańską Dolną Kalifornię, a sunący po zachodnim Atlantyku Rafael dotrze do Bermudów. Specjaliści nie przewidują większych zagrożeń dla mieszkańców tych rejonów.

25 gatunków naczelnych na skraju wyginięcia

Dwudziestu pięciu gatunkom ssaków naczelnych grozi wyginięcie - ostrzega Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody. Do zagłady może dojść z winy człowieka, przez wycinanie lasów i nielegalny handel dzikimi zwierzętami.

Pogoda nie pomoże kierowcom

Zwiększonej ostrożności od kierowców będą wymagały podróże po trasach na wschodzie, południu i centrum. Jazdę utrudni padający an tych obszarach deszcz. We znaki może się też dawać niekorzystny biomet z niskim ciśnieniem.

Deszczowe chmury nad Polską. Front da się we znaki

Pochmurny i deszczowy dzień czeka mieszkańców centralnej, południowej i wschodniej Polski. Za taką nieprzyjemną pogodę odpowiada front atmosferyczny. Na zachodzie i północy niebo będzie się rozpogadzać, ale za to w tych częściach kraju będzie najchłodniej.

Burzliwa wiosna w Kapsztadzie sieje popłoch

Niezwykle burzliwe oblicze ma tegoroczna wiosna w Kapsztadzie. Kolejny dzień z rzędu fale w Ocenianie Atlantyckim sięgają kilku metrów. Czasem są one śmiertelnie niebezpieczne.

Rzym walczy z Kleoptrą

Rzym walczy z frontem Kleopatra. Według synoptyków, wieczorem w Wiecznym Mieście w ciągu godziny może spaść nawet 50 litrów deszczu.

Chcesz mieć powodzenie u kobiet? Noś fioletowy!

Najwyższy czas wymienić garderobę na jesienną. Panom podpowiadamy - w tym sezonie postawcie na fiolet. Jaj wykazały badania, ten kolor najbardziej podoba się kobietom. To w nim macie największą szansę, że płeć piękna przyjmie wasze zaproszenie na randkę.

Na Wyspach dawno nie było tak mokro. Ryzyko powodzi

To będzie najbardziej mokra jesień na Wyspach od 12 lat - alarmują brytyjscy meteorolodzy. Już w pierwszych dniach jesieni spadło tyle deszczu, co zazwyczaj w miesiąc. Październik nie będzie gorszy, początek ulew już w środę.

Jest woda na Księżycu. I to w bardzo dużych ilościach!

Na Księżycu jest woda - i to w pokaźnych ilościach, jak wynika z badań przeprowadzonych przez uczonych z trzech amerykańskich ośrodków badawczych. Znalazła się ona w tzw. regolicie, czyli skale pokrywającej Srebrny Glob, ponieważ zjonizowane atomy wodoru obecne w wietrze słonecznym połączyły się z tlenem na księżycowej powierzchni.

Polski balon stratosferyczny miał wznieść się na 30 km. I to w 1938 roku

I my, Polacy, mieliśmy swój balon stratosferyczny na miarę balonu Red Bulla, na który w niedzielę zwrócone były oczy całego świata. Gwiazdą Polski, bo tak nazwano statek powietrzny, chciano się wznieść na wysokość 30 km ponad powierzchnię Ziemi. Niestety najpierw pogoda, a potem wybuch II wojny światowej pokrzyżowały te plany.

Francusko-brytyjska wojna o przegrzebki

U wybrzeży Normandii następuje eskalacja francusko-brytyjskiej wojny o łowiska. Konflikt rozpoczął się w ubiegłym tygodniu, kiedy brytyjskie trałowce - legalnie poławiające przegrzebki - zaatakowali francuscy rybacy. Brytyjczycy żądają eskorty Royal Navy, Francuzi odgrażają się, że tym razem rzucą do walki 250 kutrów.

Do 23 st. C w drugiej połowie października!

Ciepło nie chce dać o sobie zapomnieć. W nadchodzącym tygodniu będzie go pod dostatkiem. Słupki rtęci powinny podskoczyć nawet do 23 st. C! Potem nastąpi ochłodzenie, ale spadek temperatur postępować będzie dość powoli.

Polowali z dzidami na pandę wielką

Panda wielka była przysmakiem ludzi kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Do takiego wniosku doszli chińscy paleontolodzy po zbadaniu skamieniałości z południowych Chin. Widnieją na nich truchła pand rozszarpane ostrym narzędziem.