Najnowsze

Najnowsze

Benue zalewa Nigerię. Władze boją się malarii

W Nigerii trwa walka ze skutkami powodzi jaka nawiedziła ten kraj kilka dni temu. W niektórych stanach większość mieszkańców straciła dach nad głową. Władze obawiają się wybuchu epidemii malarii.

Czas na chmury w kurortach

Im bliżej do jesieni, tym w kurortach mniej turystów. Zaczynają za to dominować chmury, z których od czasu do czasu pada. Spada temperatura morza i jezior oraz samego powietrza. 20 st. C próżno wypatrywać.

W Tatrach ochłodziło się o 20 st. C. Śnieg na szlakach

Na termometrach co najwyżej 10 st. C, ani śladu słońca, do tego mgła. Tak jest w Zakopanem. Jeśli wybieracie się w Tatry w ten weekend, dobrze się do tego przygotujcie. W walizce na pewno musicie znaleźć miejsce na czapkę, szalik i rękawiczki.

Unia będzie zwalczać obcych

Unia Europejska chce zwalczać inwazyjne gatunki obce. Powód? Powodują rocznie 12 mld euro strat w gospodarce, ale przede wszystkim zagrażają różnorodności biologicznej i naszemu zdrowiu.

Polacy ruszyli sprzątać świat

Ruszyła tegoroczna odsłona cieszącej się niezwykłą popularnością akcji "Sprzątanie świata - Polska". Upłynie ona pod hasłem "Kocham, lubię, szanuję, nie śmiecę" i będzie nakierowana przede wszystkim na problem nadmiernej produkcji odpadów przez Polaków.

Na ISS odbędzie się prawdziwe jam session

Jam session na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej chce zorganizować Chris Hadfield - astronauta i muzyk. Kanadyjczyk, który będzie dowódcą półrocznej Ekspedycji 34/35, już w grudniu zamieszka na ISS. Jego towarzysze są równie muzykalni.

Bociany czarne lecą na Czarny Ląd

Polskie bociany czarne odlatują do Afryki, gdzie spędzą zimę. Jak poinformował ornitolog Marian Stój, będziemy mieli okazję je obserwować w czasie przelotu. Ptaki mają pojawić się m.in. nad Podkarpaciem.

Nie widać końca suszy w USA

Po najgorętszej w historii połowie roku w USA, wyższe niż zwykle temperatury i niższe opady w większości stanów USA są prognozowane aż do października.

Wybuchł postrach Ameryki Środkowej

Postrach Ameryki Środkowej - wulkan Fuego - wybuchł w czwartek. Lokalne władze zarządziły ewakuację 33 tysięcy mieszkańców okolicznych wiosek, które przykryła warstwa popiołu.

Huragany mają ulubione miejsca

Sezon huraganów na Oceanie Atlantyckim trwa w najlepsze. Co roku od pierwszego czerwca Amerykanie uważnie nasłuchują raportów meteorologicznych. Żywioł niemal zawsze zagraża tym samym terenom.

Największa zagadka klimatyczna rozwiązana. Potrzebna była komisja śledcza

Dolina Śmierci w Kalifornii wróciła na szczyt listy najcieplejszych miejsc na Ziemi wszech czasów. Przez 90 lat pozostawała w cieniu libijskiego miasta El Azizia, gdzie w 1922 r. odnotowano 57,7 st. C. Pomiar od początku wydawał się kontrowersyjny, więc ponownie go zbadano. Rewizja wykazała mnóstwo błędów i w konsekwencji doprowadziła do detronizacji libijskiego miasta z listy najcieplejszych miejsc na naszej planecie.

Śliski początek weekendu

Słaby deszcz spadnie na drogi m.in. Małopolski i Pomorza Zachodniego. Dla kierowców oznacza to utrudnienia w postaci śliskiej nawierzchni.

Idzie kolejny front. Miejscami tylko 15 st. C

W piątek mokre od deszczu będą przede wszystkim wschód i południowy wschód kraju, a także Małopolska. Niewykluczone też, że z biegiem dnia pogoda pogorszy się na Pomorzu Zachodnim. Na termometrach miejscami zobaczymy nie więcej niż 15 st. Celsjusza.

Kolorowe Madidi. Park niczym Arka Noego

Park na północno-zachodnim skrawku Boliwii może być najbardziej zróżnicowanym biologicznie miejscem na Ziemi. Tak uważają eksperci z Wildlife Conservation Society (WCS), po dopracowaniu listy tamtejszych gatunków. Park słynie przede wszystkim z ogromnej różnorodności ptaków.

"Zderzacz większym wyzwaniem niż lot na Księżyc"

Zbudować Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) było trudniej niż wysłać człowieka na Księżyc - uważa dyrektor Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) Sergio Bertolucci. W czwartek w Warszawie naukowiec opowiadał m.in. o tym, że zadaniem LHC jest odnalezienie źródła stwórczej asymetrii, z której wziął się Wszechświat i ludzie.

Zarodniki Cladosporium w natarciu

W najbliższych dniach alergikom będą najbardziej dokuczać zarodniki grzybów mikroskopowych. Stężenie alergenów Cladosporium, z wyjątkiem terenów górskich, będzie bardzo wysokie na terenie całego kraju.

W Alpy powróciła zima. Spadło prawie pół metra śniegu

W Alpach już zima. Biało zrobiło się na wysokości 1200 metrów i to na dziewięć dni przed oficjalnym początkiem jesieni. Na austriackich drogach zalega lód i błoto pośniegowe. Niektóre odcinki są zamknięte. Obowiązuje nakaz używania łańcuchów.

Gigantyczne pożary trują tlenkiem węgla

Tylko w sierpniu w Rosji 17 tysięcy pożarów strawiło 30 mln hektarów lasów i ziem. Spłonęło aż o połowę więcej terenów niż wynosi średnia dla lat 2000-2008. Podczas pożarów do atmosfery trafiło też kilkadziesiąt megaton trującego tlenku węgla.

Po co nam podbój Kosmosu?

19 mln euro rocznie będzie nas kosztować członkostwo w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), do której dziś przystępujemy. Czy warto wydawać te pieniądze?