Sobota zapowiada się śnieżnie, jednak nie wszędzie. Posypie m.in. na północy Polski. Jeśli chodzi o temperaturę, to nie będzie ona specjalnie niska. W najchłodniejszych miejscach kraju temperatura maksymalna wyniesie -2 st. Celsjusza.
Londyn, Paryż i Mediolan - tam w niedzielę uderzy niebezpieczny system pogodowy. Idzie znad Atlantyku i w niedzielę rano uderzy w Londyn, by już po południu objąć swoim zasięgiem także południową część Europy. Ściągnie arktyczne powietrze i przyniesie intensywne opady śniegu, we Włoszech prawdopodobnie największe od kilku lat.
Ssaki łożyskowe, w tym słonie, nietoperze i w końcu ludzie, wywodzą się od małego, kudłatego owadożercy. Wyglądem przypominał dzisiejszą mysz, był tylko większych rozmiarów, informuje międzynarodowe grupa naukowców na łamach czasopisma "Science".
Na każdy kilogram planktonu w oceanach przypada aż sześć kilogramów śmieci. Ten wstrząsający fakt zainspirował australijską fotografkę Kim Preston do stworzenia serii zdjęć "Plastikowy Pacyfik". Czepek kąpielowy występuje tam w roli meduzy, a słomki do picia - morskiej trawy.
W północno-wschodnie stany USA uderzyła po południu naszego czasu najpotężniejsza śnieżyca od 35 lat. Synoptycy przewidują, że na tych terenach może spaść od 65 cm do nawet metra śniegu. Burzowy front spowodował już odwołanie około 3 tys. lotów.
Gwiazda CNN, dziennikarz Anderson Cooper, powiadomił na Twitterze, że w tym roku nie weźmie udziału w polonijnych obchodach śmigusa-dyngusa w Buffalo. Skąd takie zainteresowanie Amerykanina polonijnym świętem? Wszystko przez skandal, jaki wśród Polonusów wywołała jego zeszłoroczna relacja z tego święta.
Opady śniegu i deszczu ze śniegiem utrudniają jazdę po północno-wschodniej, południowej i południowo-zachodniej Polsce. W większości regionów warunki do jazdy są dość dobre, ale kierowcy powinni uważać na śliskie drogi.
Łososie odbywają jedne z najtrudniejszych migracji w świecie zwierząt, ale rozwinęły też wyjątkową strategię nawigacyjną pozwalającą im trafić w rodzinne strony. Amerykańscy badacze udowodnili, że te ryby w podróży z Oceanu do macierzystych strumieni kierują się geomagnetyzmem. Zapamiętują pole magnetyczne miejsca, gdzie ich "ojczysta" rzeka uchodzi do morza.
W nocy ze środy na czwartek z poligonu rakietowego Poker Flat Research Range na Alasce wystrzeliła w niebo rakieta sondująca VISIONS, badająca procesy zachodzące podczas zorzy polarnej. Miała śledzić nietypowe, wysokoenergetyczne cząsteczki tlenu uciekające w czasie zorzy z atmosfery w przestrzeń kosmiczną. Według wstępnych ocen naukowców zaledwie 15-minutowa misja zakończyła się sukcesem.
Zaledwie 13 lat świetlnych od Układu Słonecznego może leżeć najbliższa nam planeta nadającą się do zamieszkania. Astronomowie, którzy doszli do takiego wniosku twierdzą, że jeśli istnieje na niej życie, może być bardziej zaawansowane niż na Ziemi.
Na obfite opady śniegu muszą się przygotować mieszkańcy północno-wschodniej Polski. W pozostałych regionach poprószy raczej słabo, za to zza chmur zacznie przebijać się słońce. Temperatury będą oscylować wokół 0 st. C.
Curiosity wkręcił się swoim wiertłem w Johna Kleina - skałę, w której już za kilka dni wykona pierwszy odwiert. Na powierzchni Czerwonej Planety powstało okrągłe, głębokie na 2 centymetry wgłębienie. To pierwsze wgłębienie, jakie zrobił na powierzchni Czerwonej Planety jakikolwiek łazik marsjański w historii.
Ani mróz, ani śnieg nie były w stanie powstrzymać kilkuset miłośników poezji z pakistańskiego Parachinaru przed wspięciem się na lokalne wzgórza i recytowaniem na nich wierszy. Poeci nawoływali przede wszystkim do pokoju pomiędzy walczącymi ze sobą sunnitami i szyitami.
Ratunkiem dla żółwi z Galapagos, którym grozi wymarcie, jest prokreacja. Jednak długowieczne gady mieszkające w zoo w Londynie nie wydają się nią zainteresowane. Nie podziałał nawet pomysł rozpalenia ich uczuć koncertem na żywo - i to nie byle kogo, bo słynnego francuskiego pianisty.
Przed nami pięć pochmurnych dni, podczas których nie powinno jednak zabraknąć przejaśnień. Miejscami popada śnieg. Czeka nas tylko jeden dzień, w trakcie którego w całym kraju będzie mroźno.
Fala kulminacyjna na Wiśle w czwartkowe popołudnie minęła Płock. Aktualnie wody w rzece ubywa, co nie oznacza jednak, że odwołano tam alarm powodziowy.
- Śnieg padał, pada i będzie padał - mówi synoptyk TVN Meteo, Artur Chrzanowski. Teraz najgorzej jest na południowym wschodzie kraju, ale do piątkowego poranka bieg wydarzeń się odwróci. Biało zrobi się na północnym wschodzie.
Z powodu ponad 30-godzinnych, intensywnych opadów śniegu sztaby kryzysowe we wschodniej i środkowej Słowacji ogłosiły stan klęski żywiołowej. Nie kursują autobusy i pociągi. Przerwane są połączenia kolejowe. 80 tysięcy gospodarstw nie ma prądu.
Zakopianka w Białym Dunajcu, która od rana była zablokowana przez zderzenie dwóch samochodów, w końcu została odblokowana. To jednak nie koniec kłopotów na podhalańskich drogach. Śnieg wciąż sypie. Warunki drogowe są fatalne.
Gadżety - nieodłączne atrybuty każdego narciarza. Co rok pojawiają się nowe. W tym furorę robią gogle, które pokazują wszystkie użyteczne informacje na temat stoku i stylu jazdy.
Południe i wschód kraju - tam jeździ się najgorzej. Poruszanie się po drogach utrudniają opady śniegu, deszczu ze śniegiem i niskie temperatury. Nieprzyjemna aura wkracza też na północno-wschodnie terytorium kraju. Apelujemy o ostrożną jazdę.
700 rodzin zostało bez dachu nad głową po przejściu tsunami przez Wyspy Salomona. Wywołało je silne trzęsienie ziemi z epicentrum na Pacyfiku, w pobliżu archipelagu.
Choć od trwającej 10 miesięcy erupcji wulkanu Puyehue Cordón Caulle minął niemal rok, wyrzucone podczas niej lawa wciąż jest w ruchu. Powoli przekształca się w obsydianową skałę o niezwykłych właściwościach. Na zdjęciu satelitarnym pokryty przez nią obszar przypomina rozległe ciemne jezioro rozlewające się po pokrytych popiołem terenach.
W czwartek spadnie sporo śniegu. Regionami, w których będzie sypać najbardziej intensywnie będą: Lubelszczyzna, Podkarpacie i Małopolska. Najbardziej zachmurzony będzie z kolei północny wschód - wynika z prognozy pogody.
Ze względu na intensywne opady śniegu sztab kryzysowy w Namiestowie ogłosił w środę stan wyjątkowy w 20 miejscowościach na Orawie przy granicy z Polską. W ciągu ostatniej doby spadło tam 75 centymetrów śniegu. 1200 gospodarstw nie ma prądu.
Ten, kto przeżył prawdziwą śnieżycę, wie, że zjawisko to człowieka niemogącego się przed nim skryć przyprawia niemal o szaleństwo. Wywołuje wręcz klaustrofobiczne uczucie u osoby zamkniętej w pojeździe.
Możemy już obejrzeć kometę ISON, która jesienią prawdopodobnie urządzi efektowny spektakl na naszym niebie. NASA opublikowała poklatkowe nagranie stworzone z pierwszych zdjęć obiektu zrobionych przez sondę Deep Impact. Na podstawie dostarczonych przez nią danych naukowcy oszacowali, że ISON jes już aktywna i ma całkiem imponujący ogon liczący ponad 64 tys. km