Najnowsze

Najnowsze

171 osób nie żyje, urzędnicy przed sąd

W Rosji trwa dochodzenie mające na celu ustalenie winnych tragicznych skutków powodzi w Kraju Krasnodarskim. Sprawę badają prokuratorzy Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej. Śledczy zatrzymali trzech urzędników, którym zarzuca się niedopełnienie obowiązków służbowych. W wyniku powodzi, do której doszło w nocy z 7 na 8 lipca, życie straciło 171 osób.

Ściana piachu przeszła przez Arizonę

To było spokojne, nieco pochmurne popołudnie, gdy nad Arizonę nadciągnęła widowiskowa burza piaskowa. Habub, jak z arabskiego nazywane jest to zjawisko, spowodował lekkie zamieszanie w komunikacji, po nim przyszły ulewne deszcze. Zdjęcia z USA nadesłała na Kontakt 24 @Marta.

Wysychają amerykańskie jeziora. Susza niemal w 2/3 kraju

Już 63,5 proc. terytorium Stanów Zjednoczonych zostało dotkniętych poważną suszą. W niektórych regionach zaczęły wysychać jeziora. To najgorsza taka klęska od 1950 roku. Wszystko przez rekordowo wysokie temperatury i bardzo niskie opady w ostatnich miesiącach. Zjawisko wciąż się nasila, a to oznacza coraz większe kłopoty dla rolników i grozi poważnym skokiem cen żywności.

Co po największej powojennej klęsce polskich lasów?

Tysiące połamanych drzew, 45 tys. hektarów zniszczonych lasów, kilometry zerwanych linii telefonicznych i wysokiego napięcia. Największa klęska w historii powojennego leśnictwa. Minęło 10 lat od huraganu, który zniszczył ogromną część Puszczy Piskiej. Jak sytuacja wygląda dziś?

Zmiana pogody pomoże kierowcom

W niedzielę będzie przybywać obszarów z dobrymi warunkami drogowymi. Kierowcom mogą trochę dać się we znaki zanikające opady w południowo-wschodniej Polsce. Padać będzie też na północy - tam jazdę mogą również utrudnić burze.

Żegnamy front. Coraz więcej słońca

W niedzielę Polska będzie się wyzwalać spod wpływu dokuczliwego frontu atmosferycznego. Oznacza to poprawę pogody w wielu regionach. Na południu kraju pojawią się zanikające opady, a na północy będą się utrzymywać do końca dnia, tam mogą też towarzyszyć im słabe burze.

Skok do "wanny berlińczyków"

Piramida w "śledziowej wiosce", skały z obrazów Caspara Davida Friedricha i największa w Europie farma motyli - to tylko niektóre atrakcje dwóch wysp leżących przy granicy polsko-niemieckiej, Rugii i Uznam, nazywanej "wanną berlińczyków". Reporterka 24 Monika_Szulak postanowiła aktywnie wykorzystać wolne chwile nad Bałtykiem i wybrała się z aparatem na wycieczkę po wyspach.

Płoną turystyczne obszary Portugalii

Pożary lasów dały się we znaki terenom turystycznym w Portugalii. Ogień zniszczył wielkie obszary często odwiedzanej przez turystów Madery oraz prowincji Algarve na południu Portugalii. W piątek najtrudniejsza sytuacja panowała w okolicach Taviry przy granicy z Hiszpanią. Ogień pojawił się też na północy kraju.

Muśnie nas wyż brytyjski

W ciągu następnej doby wyż brytyjski przesunie się na wschód i Polska znajdzie się w jego zasięgu, tylko na północy i południowym-wschodzie przejściowo zaznaczą się płytkie zatoki niżowe.

Japończycy mają swój park jurajski

Skamielina pierzastego kuzyna tyranozaura i 50 szkieletów innych prehistorycznych gadów - to niektóre z najnowszych znalezisk paleontologicznych, jakie można oglądać na wystawie dinozaurów w Japonii. Część z nich została zaprezentowana publiczności po raz pierwszy. Na tych, którym będzie jeszcze mało wrażeń, czekają też atrakcje interaktywne.

Zapasy dla powiększonej załogi ISS w drodze

Powiększona niedawno do sześciu osób załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie musi się martwić kurczącymi się zapasami. W ślad za trójką dodatkowych astronautów na orbitę wysłano dostawę sześciu ton żywności i innych potrzebnych artykułów. Rakieta z transporterem, która wystartowała w sobotę z Japonii, do ISS powinna dotrzeć za tydzień.

Wielka asteroida minie blisko Ziemię

Sporych rozmiarów asteroida przeleci w niedzielę w pobliżu Ziemi. Jednak ci, których takie kosmiczne zbliżenia mocno niepokoją, tym razem nie mają się czym martwić. W kategoriach kosmicznych dystans jest żaden, ale dla Ziemi i tak oznacza duży margines bezpieczeństwa. NEA 2002 AM31 minie naszą planetę w odległości 14 razy większej niż dystans dzielący Ziemię od Księżyca. Przelot będzie filmowany przez NASA.

Sprint czy marsz? Już wiadomo, kiedy najmniej zmokniesz

Zapewne każdy z nas, zaskoczony nagłymi opadami, zastanawiał się, jak uniknąć całkowitego przemoknięcia. Nad prozaiczną z pozoru kwestią, czy lepiej wtedy biec, czy może spokojnie iść, głowił się niejeden naukowiec. Według najnowszych ustaleń włoskiego fizyka, nasze szanse w pojedynku z deszczem zależą od wielkości kropli, kierunku wiatru i naszych sylwetek.

Coraz mniej deszczu na drogach

Na większości dróg w kraju w sobotę sytuacja będzie lepsza niż przez ostatnie dni. Opady ograniczą się tylko do dwóch stref. Na mokrych nawierzchniach będą musieli uważać kierowcy na Pomorzu, Suwalszczyźnie oraz w południowych województwach.

Neutralny biomet i komfort termiczny

Europę zachodnią obejmuje wyż z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. Pozostałe obszary kontynentu zalegają układy niżowe. Polska jest pod wpływem słabego klina wyżowego, tylko na południowym wschodzie i północnym wschodzie zaznaczają się zatoki niżowe.

Ulewy, burze, wichury. I wciąż chłód

Dzisiejszy dzień do przyjemnych należeć nie będzie, zwłaszcza na północy i południu kraju, gdzie zalegną fronty atmosferyczne. Przyniosą opady deszczu, miejscami o charakterze ciągłym. Temperatura też mało znośna jak na lato.

US Navy przechodzi na biopaliwa

USS Nimitz wyruszył na tradycyjne manewry na Pacyfiku. Misja lotniskowca ma aspekt nie tylko militarny, lecz również polityczny. Jednostka ma co prawda napęd atomowy, ale do napędzania urządzeń pomocniczych wykorzystuje biopaliwa. I właśnie ekologiczny charakter misji wzbudza mnóstwo emocji w amerykańskim Kongresie.

Recykling z klasą, czyli odpadki na wybiegu

Nadaj swoim ciuchom drugie życie, namawia estońska projektantka, która z powodzeniem wcieliła ten slogan w życie. Projektuje ubrania, wykorzystując skrawki materiałów i odpadki przemysłowe. Jej proekologiczna i ekonomiczna idea zdobywa uznanie na całym świecie.

Chmury w kształcie liści. Widać je tylko z orbity

Obserwacje satelitarne często pokazują nam z nowej perspektywy dobrze znane zjawiska atmosferyczne. 50 lat temu pozwoliły wyróżnić nowy typ chmur z rodzaju stratocumulusów - actinoform. Ich charakterystyczne kształty przypominające liść najlepiej widać właśnie z dużej wysokości.

Namibia ma zapas wody na wieki

W Namibii - najbardziej suchym kraju Afryki subsaharyjskiej - odkryto pokłady wody, które mogą wystarczyć na 400 lat. Warstwa wodonośna Ohangwena II ciągnie się wzdłuż granicy Namibii z Angolą na przestrzeni 70 km.

Paryżanie zaklinają pogodę plażą nad Sekwaną

Paryżanie zapraszają do siebie lato, które jak na złość nie chce zawitać do miast leżących na północ od Lazurowego Wybrzeża. W tym celu utworzyli plażę nad Sekwaną, mając nadzieję na rychłą poprawę pogody. Czy plan się powiedzie? Trudno stwierdzić, ale warto mieć nadzieję.