Najnowsze

Najnowsze

Higgs: odkryta cząstka to ten bozon

Odkryta przez CERN cząstka to ta, którą ogłosiłem w 1964 roku - stwierdził Peter Higgs. On wątpliwości nie ma, choć naukowcy, którzy dzięki Wielkiemu Zderzaczowi Hadronów potwierdzili jego teorię, wciąż się zabezpieczają i mówią o "prawdopodobnym" bozonie Higgsa.

Tchnienie zimy na południowym zachodzie

Zima wkroczyła do Polski. Zabielił się południowy zachód, co widać na zdjęciach ze Świeradowa-Zdroju i z Zielonej Góry. W piątek czekają nas kolejne, tym razem bardziej obfite, opady.

Ulewy nękają Włochów. Alarm w całym kraju

Już drugi dzień z rzędu nad Włochami przetacza się aktywny front atmosferyczny. Gwałtowne burze i oberwania chmury powodują powodzie w Toskanii i w Ligurii. Stan alarmu pogodowego obowiązuje w całym kraju.

Zima zostanie z nami po weekendzie

Kolejne dobre informacje dla miłośników zimy. Po weekendowym ataku nie opuści nas ani mróz, ani śnieg. Wciąż zimowy będzie także początek przyszłego tygodnia.

Dom amfibia na czas powodzi

Wielka Brytania zaprezentowała dom amfibię. Pływająca konstrukcja ma z jednej strony stanowić praktyczne rozwiązanie dla mieszkańców regionów zagrożonych powodziami, a z drugiej symbolizować oddanie brytyjskiego rządu problemom związanym ze zmianą klimatu.

Burze śnieżne sparaliżowały Czechy

Zima coraz śmielej poczyna sobie wokół granic naszego kraju. W nocy zaatakowała północ i zachód Czech. Podczas burz śnieżnych spadło do 30 cm śniegu. Utrudnienia w ruchu są gigantyczne.

System ochrony powodziowej wystartuje do końca 2014 roku

Do końca 2014 r. ma zostać wdrożony Informatyczny System Osłony Kraju przed Nadzwyczajnymi Zagrożeniami (ISOK). Jak poinformował p.o. prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Janusz Wiśniewski, system ma zawierać m.in. dane o terenach zagrożonych powodzią.

Przed nami astronomiczna gratka. Na niebie zobaczycie Merkurego

Przełom listopada i grudnia to dobry czas na podziwianie Merkurego. Ta położona najbliższej Słońca planeta w maksimum swojego blasku jest jaśniejsza od najjaśniejszych gwiazd na niebie - wyjaśnia dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Pył z wulkanu zasypał miasta

W Gwatemali przypomniał o sobie wulkan Santiaguito. Od rana nad kraterem unosiła się wysoka na 5 kilometrów chmura pyłu. Potem przeniosła się nad okoliczne miejscowości i przysypała je przyniesionym pyłem.

Sześciokątna burza nad biegunem Saturna

Burzę na biegunie północnym Saturna uchwyciła należąca do NASA sonda Cassini. Astronomów, którzy żartobliwie porównują ją do huraganu Sandy, zastanawia fakt, że wir chmur wokół niej ma kształt sześciokąta.

"Zmiana klimatu dokonuje się na naszych oczach"

Niebawem nawet co 10 wytworzony dolar niektóre państwa będą musiały wydawać na ochronę przed powodzią. To skutek globalnego wzrostu temperatur. - Zmiana klimatu dokonuje się na naszych oczach. Trzeba robić więcej, żeby ograniczyć emisję do atmosfery gazów cieplarnianych - mówił w środę Michael Jarraud, sekretarz generalny Światowej Organizacji Meteorologicznej.

Idzie zima! Sprawdź, gdzie spadnie śnieg

Jeszcze jest 200 km od nas, ale pojawi się lada moment - zima! Na razie straszy w Niemczech, ale już pod koniec dnia może zapukać do Polski zachodniej. Sprawdźcie, gdzie sypnie śniegiem w najbliższych dniach.

Na drogach mokro. Prawie w całym kraju

Warunki drogowe w ciągu dnia utrudnią opady deszczu. Najintensywniejsze, rzędu 20 l/mkw. wystąpią w centrum. Na dokładkę niekorzystny biomet sprawi, że dzisiejsze poruszanie się po drogach do przyjemnych należeć nie będzie. Kierowcy mogą odczuwać senność lub rozdrażnienie.

To jest ekologiczna bomba. Rozbroją ją za 28 mln zł

Zanieczyszczony teren Huty Metali Nieżelaznych Szopienice w Katowicach ma być w ciągu trzech lat oczyszczony ze szkodliwych substancji i zrekultywowany. W ten sposób zostanie rozbrojona jedna z największych w regionie "bomb ekologicznych". Koszt inwestycji wyniesie 28 mln złotych.

3 tys. piranii w futurystycznym wirze

Kopenhaskie oceanarium Blue Planet wzbogaciło się o niezwykle krwiożerczych mieszkańców. Do ultranowoczesnego budynku przetransportowano właśnie 3 tys. wygłodniałych piranii.

Znowu ostro leje we Włoszech. Kolejna powódź w Toskanii

Toskania, którą dwa tygodnie temu nawiedziły katastrofalne ulewy, znowu musi zmagać się z powodziami. W regionie za sprawą wielkiej wody sparaliżowany jest m.in. ruch drogowy i kolejowy. Trudna sytuacja panuje też w Wenecji, gdzie ponownie przyszła tzw. acqua alta, czyli wysoka woda.

Przystanek zamiast kozetki. Światłem w jesienną deprechę

Ciemno, cicho i zimno - życie w Szwecji nie jest łatwe. Aby nieco ulżyć mieszkańcom, w mieście Umea na północy kraju zorganizowano punkty drobnej, codziennej terapii. Zlokalizowano je w miejscach szczególnie frustrujących, jakimi są przystanki autobusowe.

Czerwony przypływ u brzegów Sydney

Wody przybrzeżne australijskiej Nowej Południowej Walii zabarwiły się na czerwono. To wynik masowego rozwoju nocoświetlików - bioluminescencyjnych glonów. Chociaż wyglądają efektownie, mogą być niebezpieczne dla pływaków, dlatego plaże w rejonie Sydney zostały czasowo zamknięte.

Chcesz świętować ekologicznie? Wybierz żywą choinkę

Przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia pojawia się choinkowy dylemat: wybrać sztuczne czy naturalne drzewko? Ci, którzy starają się żyć ekologicznie, decydują się zwykle na sztuczną choinkę. Według ostatnich ustaleń naukowców taki wybór wcale nie jest jednak korzystny dla środowiska.

Terapia genowa sposobem na HIV? Myszy reagowały obiecująco

Gen, który jest niezbędny do przeżycia zarodków i może również stanowić klucz do leczenia przewlekłych chorób zakaźnych takich jak HIV, WZW i gruźlicy, odkryła grupa naukowców z Instytutu Badań Medycznych w Australii. Gen ten jest ściśle powiązany z pracą naszego układu immunologicznego. Odpowiednia manipulacja genem pobudza układ do walki z wirusami.

Księżyc przygaśnie i przybliży się do Jowisza

Dzisiejszy wieczór zapowiada się atrakcyjnie dla miłośników astronomii. Na niebie będziemy mogli podziwiać bliską koniunkcję Księżyca i jasnego Jowisza. Naszemu satelicie warto przyjrzeć się tuż po jego wschodzie - jego blask będzie wtedy przygaszony przez zaćmienie półcieniowe.

Poranne mgły najgęstsze na zachodzie

Polska znalazła się w strefie frontu ciepłego, związanego z niżem, którego centrum ulokowało się nad Morzem Śródziemnym, w pobliżu Marsylii. Front rozciąga się od Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę, Pomorze po Warmię i Mazury.