Najnowsze

Najnowsze

Ewakuacja pod specjalnym nadzorem. Woda zalała więzienie w Asamie

Powodzie wywołane przez monsunowe deszcze nękają indyjski Asam. Zginęły już co najmniej 33 osoby, a około miliona mieszkańców tego stanu zostało bez dachu nad głową. Oprócz standardowych ewakuacji trzeba było zorganizować jeden transport specjalny - dla 41 więźniów z podtopionego zakładu karnego Garmur.

Do Genui po naukę i doświadczenie

Wystartował rejs Szkoły pod Żaglami. Trasa żaglowca Pogoria pod dowództwem kapitana Krzysztofa Baranowskiego wiedzie ze Świnoujścia przez Bałtyk, Morze Północne, Atlantyk i Morze Śródziemne do Genui.

Piramidy z orbity jak origami

Od wieków swym kształtem intrygowały badaczy. Piramidy, egipskie grobowce, pokazują zupełnie inne oblicze, kiedy ogląda się je z Kosmosu. Niezwykłe zdjęcia kompleksu budowli usytuowanych w rejonie Delty Nilu wykonała załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Wyschnięte rzeki to efekt poprzedniej zimy

- Główna przyczyna niskiego stanu wody w Wiśle to bezśnieżna zima - wyjaśnił na antenie TVN24 hydrolog Jan Żelaziński. W poniedziałek w okolicach Włocławka średnia głębokość wyniosła ok. 50 cm.

Miriam, nowa królowa Pacyfiku

Miriam to nowe "dziecko" Pacyfiku. Cyklon uformował się z burzy tropikalnej we wschodniej części oceanu w niedzielę rano. Szybko przybiera na sile i do końca tygodnia będzie kształtował pogodę na Półwyspie Kalifornijskim.

Energia Słońca wyniesie Phoenixa w stratosferę

Monitorowanie stanu upraw, zagrożenia pożarowego, a nawet ludzi i pojazdów, to zadania, które będzie wykonywał zasilany energią słoneczną samolot Phoenix. Nad zbudowaniem maszyny pracują uczeni z warszawskiego Instytutu Lotnictwa. Za kilka tygodni jego model odbędzie próbne loty, a pierwszy egzemplarz pojawi się w 2013 roku.

Człowiek przyspieszył sezon cyklonów

Tropikalne cyklony na Morzu Arabskim od co najmniej dwóch dekad pojawiają się coraz wcześniej. Początkowo naukowcy uważali, że dzieje się tak za sprawą zjawiska tzw. globalnego zaćmienia, ale teraz są skłonni podejrzewać, że winna jest zwiększona emisja gazów cieplarnianych. Za oba zjawiska i tak jednak odpowiada człowiek.

Mokro na wschodzie. Do tego burze

Wtorkowa aura podzieli Polskę. Kierowcy przemierzający drogi na wschodzie kraju napotkają utrudnione warunki pogodowe. Na południu możliwe lokalne burze. Pogoda nie powinna wpłynąć na komfort jazdy na wschodzie Polski.

Znikają wiklinowe symbole lata

Każdy kolejny dzień udowadnia nam, że tegoroczne lato już za nami. O tym, że niepodzielnie zapanowała jesień, możemy się przekonać nie tylko spoglądając na termometr czy zerkając w kierunku parasola. Z nadbałtyckich plaż znikają symbole lata - wiklinowe kosze.

Nad wodą jesień w pełni

Wtorkowa aura nad morzem i na Mazurach upłynie pod znakiem chmur. Obłoki w większości okażą się deszczowe, synoptycy prognozują przelotne opady. Najcieplej będzie w Międzyzdrojach, gdzie słupki rtęci zatrzymają się przy 20 st. C.

Wielka polerka ogromnej cząsteczki. Alpiniści szorują Atomium

Pucują, szorują i wycierają największy symbol Brukseli - Atomium. Obiekt stracił blask przez spadające z nieba paliwo lotnicze. Operacja jest skomplikowana ze względu na kształt i delikatną konstrukcję obiektu, który wzorowany jest na schemacie kryształu żelaza.

Sterowce zamiast samolotów. Zeppeliny wrócą na niebo?

Są dostojne, ekologiczne i bardzo ładowne - tak w skrócie można opisać aerostaty. Być może już niedługo sterowce powrócą w wielkim stylu na niebo. Kiedy pogrążony w kryzysie świat rozpaczliwie szuka oszczędności, amerykańska firma prezentuje projekt sterowców nowej generacji, które mają być tańszą alternatywą dla samolotów.

Chińska prowincja ugrzęzła w mgle

Widoczność ograniczona nawet do 50 metrów, odwołane loty, zamknięte drogi szybkiego ruchu. Tak wyglądał poniedziałkowy poranek w chińskiej prowincji Szantung. Zawiniła mgła.

Katastrofalny początek jesieni na Wyspach

"Padało całą niedzielę, całą noc i od rana leje" - informuje o sytuacji w Wielkiej Brytanii internauta na Kontakcie 24. Wichury i ulewne deszcze w weekend brutalnie wkroczyły do Wielkiej Brytanii i zdążyły już doprowadzić do śmierci jednej osoby. Na poniedziałek i wtorek synoptycy zapowiadają wiatr dochodzący do 100 km/h i dalsze obfite opady, które mogą skutkować powodziami na południowym zachodzie i północy kraju.

Sprecyzowali jednostkę astronomiczną. Dokładnie 149 597 870 700 m

Międzynarodowa Unia Astronomiczna ustaliła nową definicję jednostki astronomicznej, używanej do określania odległości w Układzie Słonecznym. Zamiast opierać się na zmiennych danych, będzie teraz na stałe zdefiniowaną liczbą. Nowe ustalenia mają ułatwić astronomom wykonywanie obliczeń.

Ogień pożera lasy nad Walencją

Około 2 tys. mieszkańców miejscowości położonych wokół Walencji zostało ewakuowanych w niedzielę wieczorem z powodu pożaru miejscowych lasów. Ze względu na zadymienie zamknięto cztery lokalne drogi. Z ogniem podsycanym przez silny wiatr walczą strażacy i wojskowi z jednostek kryzysowych.

Golce wyjątkowo odporne na kwas. Pomogą nam uwolnić się od bólu?

Golce rozwinęły się w taki sposób, że świetnie funkcjonują w kwaśnym środowisku, które dla innych ssaków - w tym ludzi - byłoby nie do zniesienia. Naukowcy z Uniwersytetu Illionois zbadali, co decyduje o przystosowaniu gryzoni do takich warunków. Liczą, że ta wiedza pomoże znaleźć sposoby na łagodzenie bólu u ludzi.

Pogoda uprzyjemni kierowcom jazdę

W poniedziałek kierowcy nie powinni narzekać na aurę. Prawie w całym kraju będzie pogodnie i sucho. Przelotnie pokropić może tylko na północy i północnym zachodzie

Trochę chmur, a potem pogodnie i cieplej

Strefa chmur związana z ciepłym frontem będzie dziś wędrować z południa w głąb kraju. Choć może przynieść przelotne opady w północnej Polsce, zapowiada lepszą i cieplejszą pogodę. Szybko się rozpogodzi i ociepli - szczególnie w południowych regionach.

Tęcza zagościła na chmurach

Iryzację, która pojawiła się na chmurach nad Bydgoszczą, uchwycił w niedzielę jeden z Reporterów 24. To zjawisko optyczne czasem wywoływane jest sztucznie, dzięki czemu powstaje wiele ozdobnych przedmiotów o tęczowym pobłysku.

Jelawat ma szansę zostać tajfunem-potworem

Tajfun Jelawat szybko rozwija się nad Morzem Filipińskim - niewykluczone, że niebawem osiągnie status supertajfunu. Chociaż znajduje się setki kilometrów od Archipelagu Filipińskiego i ominie go od wschodu, już teraz mocno miesza w pogodzie, powodując burze z silnym deszczem i wichurami. W najbliższych dniach ulewy mogą doprowadzić do powodzi i lawin błotnych na Filipinach.

Mazury-Bałtyk: jeden do zera

Poniedziałkowa aura będzie zdecydowanie bardziej korzystna dla wypoczywających na Mazurach. Tam sporo słońca i bez deszczu. Opady utrzymają się jeszcze nad morzem, gdzie niebo zdominują chmury.

Lawina zabiła 9 himalaistów. Polskie wyprawy bezpieczne

Co najmniej dziewięciu europejskich himalaistów zginęło, a czterech uważa sie za zaginionych wskutek zejścia lawiny na mierzącym 8156 m n.p.m. masywie Manaslu w północnym Nepalu. Do tej pory udało się odnaleźć dwa ciała: wspinacza z Niemiec i przewodnika z Nepalu. Lawina nie zagroziła dwóm polskim wyprawom, które znajdują się na ośmiotysięczniku.