Najnowsze

Najnowsze

Koniec polowania na rekiny dla płetw

Na Kostaryce nie wolno już pozbawiać rekinów płetw. Co roku za sprawą tego drastycznego procederu na całym świecie giną aż 73 miliony tych zwierząt. O ustanowienie chroniącego ryby prawa apelował miliarder sir Richard Branson.

Martwy finwal w Zatoce Bostońskiej

Jeden z rybaków, który wypłynął kilka dni temu na wody Zatoki Bostońskiej w Stanach Zjednoczonych, z pewnością liczył na "grubą rybę". Zamiast tego, natknął się na dryfującego, martwego wieloryba. Naukowcy zauważyli na jego ciele wiele tajemniczych ran.

Zorza na tle miejskich świateł i poświaty niebieskiej

Tak wyglądała zorza, która o poranku w poniedziałek 8 października świeciła nad Kanadą. Poza nią na zdjęciu satelitarnym widać też inne widowiskowe zjawiska, na przykład tzw. poświatę niebieską oraz światła miast.

Jedz czekoladę - zgarniesz Nobla

Wraz z liczbą zjedzonych tabliczek czekolady wzrasta szansa na zostanie laureatem nagrody Nobla. To wnioski płynące z badań szwajcarskiego lekarza opublikowanych w prestiżowym "New England Journal of Medicine".

Chińczycy chcą być jak NASA. Polecą na Marsa i wrócą?

Chińczycy postawili sobie taki sam cel jak NASA. Chcą wysłać na Marsa sondę, która zebrałaby z powierzchni Czerwonej Planety próbki i przywiozła je z powrotem na Ziemię. Wcześniej, bo już w przyszłym roku, chcą zacząć podbijać Księżyc.

Polski len z szansą na "medycznego Nobla"

Szanse na odpowiednik Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i farmacji, Prix Galien, mają wrocławscy naukowcy. W ramach ich projektu powstały m.in. opatrunki lniane na ciężko gojące się rany.

Mroźno w górach. Na Kasprowym -5,5 stopnia

Temperatury w górach dają odczuć, że zima zbliża się wielkimi krokami. Na Kasprowym Wierchu słupki rtęci zatrzymały się w czwartek nad ranem przy -5,5 st. C. Niewiele cieplej w Bieszczadach. Na Połoninie Wetlińskiej w czwartek termometry pokazały dwa stopnie poniżej zera.

"Smok" dotarł do kosmonautów

Należący do amerykańskiej prywatnej firmy SpaceX bezzałogowy kosmiczny statek transportowy Dragon dotarł w środę do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To pierwszy jego lot zaopatrzeniowego.

Mgły i deszcze czekają na drogach

W środę nie będzie łatwo na drogach. Komfort jazdy na przeważającym obszarze kraju bądźmy przygotowani na przelotny deszcz. Na zachodzie kraju widzialność ograniczą zamglenia.

Czwartek mocno jesienny. Wilgotno i dżdżysto

Czwartkowa aura zapowiada się wybitnie jesiennie. Na zachodzie Polski przywitają nas zamglenia, na pozostałym obszarze kraju musimy być przygotowani na przelotne opady deszczu. Temperatury też raczej jesienne: od 9 do 13 st. C.

Szwajcarzy układają żółwie do zimowego snu

Październik to miesiąc, który jak żaden inny przypomina w Bazylei o nadejściu zimy. Wszystko za sprawą żółwi błotnych, które właśnie o tej porze roku zapadają w sen w tamtejszym zoo. Wcześniej jednak są do tego skrupulatnie przygotowywane przez pracowników ogrodu.

3 mln oceanów w gwiazdozbiorze Byka

Gigantyczną ilość pary wodnej odnaleziono za pomocą jednego z teleskopów Europejskiej Agencji kosmicznej w miejscu, w którym nikt się jej nie spodziewał. Gaz, który mógłby pochodzić z trzech milionów zamrożonych ziemskich oceanów, zauważono w obłoku molekularnym, jaki niebawem może stać się nową gwiazdą.

Ścieżka rowerowa, która oczyszcza powietrze

W Nowej Soli w województwie lubuskim powstała ścieżka rowerowa i chodniki z kostki brukowej wykonanej z ekologicznego cementu. Dzięki temu, jakość powietrza w mieście ma być lepsza, bo cement wchłania szkodliwy tlenek azotu ze spalin samochodowych.

Polak otarł się o Nobla z chemii

O krok od zdobycia Nagrody Nobla w dziedzinie chemii był profesor Krzysztof Palczewski, uważa prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej Maciej Żylicz. Polak prowadził badania nad tym samym zagadnieniem, co tegoroczni laureaci Robert J. Lefkowitz i Brian K. Kobilka.

Tehachapi: wiatraki jak z bajki

Bajkowy krajobraz w kalifornijskim mieście Tehachapi. Wzgórza "porastają" dziesiątkami wiatraków. Ambicją lokalnych władz i okolicznych mieszkańców jest wytwarzanie dzięki nim takiej ilości czystej energii, jaką produkuje się obecnie w całym stanie.

Takie widoki tylko jesienią

Podobno jesienią góry są najpiękniejsze. Dowodów na dostarczają Reporterzy 24 fotografujący porywające widoki z karkonoskich szczytów. A ratownicy informują, że warunki do uprawiania turystyki są wciąż dobre.

Stonehenge chronił przed złą pogodą?

Naukowcy zeskanowali Stonehenge. Dzięki temu odkryli, że pokryty jest reliefami, co doprowadziło ich do kolejnej ciekawej hipotezy roli, jaką w przeszłości miał odgrywać kamienny krąg. Według ekspertów mógł być talizmanem chroniącym ludzi i ich domy przed złą pogodą.

6-metrowe fale na Hawajach. Surferzy nie dają rady

Tegoroczna zima przywędrowała na Hawaje wcześniej niż zazwyczaj. Przyniosła wysokie fale, którym nie potrafili się oprzeć surferzy. Do szpitali trafiło już czterech śmiałków, którzy próbowali pokonać sześciometrowe bałwany.

Woda przyszła w nocy. 7 osób nie żyje

Siedem osób zginęło, a ponad tysiąc ucierpiało na skutek ulewnych deszczy na Północnym Kaukazie. Obfite opady spowodowały nagłe podniesienie się poziomu wód w nocy z wtorku na środę.

Voyager 1 już poza Układem Słonecznym?

Spekulacji na temat opuszczenia przez bezzałogową sondę Voyager 1 Układu Słonecznego ciąg dalszy. Dowodem na to, że przemierzający Kosmos od 1977 roku wehikuł, przekroczył granicę ma być opublikowana przez NASA grafika.