Najnowsze

Najnowsze

W całym kraju chłodno, nad morzem sztorm

Sobota będzie pogodna w niewielu miejscach kraju, przeważająca część Polaków będzie się zmagać z deszczem i chłodem. Żeglarzom dodatkowo dokuczy wiatr o sile aż 8 st. w skali Beauforta.

Sosna i trawy nadal w natarciu

W powietrzu królują pyłki sosny. Drzewo to pyli na terenie całego kraju. Wtórują mu niezmiennie od kilku dni pyłki traw oraz zarodniki Alternarii i Cladosporium.

Pokroili i zjedli 315 kg ośmiornicy

Hiszpanie pobili Rekord Guinnessa w kategorii największej potrawy przygotowanej z ośmiornicy. Z 315 kg morskiego mięczaka przyrządzili królewską ucztę, która zainaugurowała trzecie targi kulinarne Maris Galicia, odbywające się w Madrycie.

Wycieczka w kosmos jeszcze w tym roku

Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) wydała zgodę firmie Virgin Galactic na pasażerskie loty w kosmosie. Zezwolenie dla pasażerskiego orbitalnego statku kosmicznego SpaceShipTwo wydano na rok. Pierwszy lot pojazdu o napędzie rakietowym ma się odbyć pod koniec tego roku.

Tego lata Japonki będą chłodniejsze. Zużyją mniej energii

Od kiedy Japonia wyłączyła wszystkie swoje elektrownie jądrowe, cierpi na niedobór energii elektrycznej. W związku z tym rząd rozpoczął kampanię promującą nowy, mniej formalny dress code w japońskich instytucjach administracyjnych i prywatnych przedsiębiorstwach.

Szukają ciemnej materii w kopalni złota

W wyjątkowym miejscu ponad 1,5 kilometra pod ziemią naukowcy mogą znaleźć odpowiedź na jedną z tajemnic powstania Wszechświata. W dawnej kopalni złota w miejscowości Lead w Południowej Dakocie w Stanach Zjednoczonych powstało specjalne laboratorium mające zbadać tajemnice ciemnej materii.

O szyby deszcz dzwoni... I będzie dzwonić

Najbliższe dni nie będą sprzyjać wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Nad naszym krajem zadomowią się chmury, będzie przelotnie padać deszcz. Z szaf więc powinniśmy wyciągnąć ubrania przeciwdeszczowe, a pod ręką trzymać parasol. Ochłodzi się. W weekend słupki rtęci wskażą w niektórych rejonach kraju nawet 13 st. C.

Rusza sezon polowań na obłoki srebrzyste

Przed nami okres, w którym warto zwrócić swoje oczy w kierunku nieba. - W czerwcu i w lipcu będziemy mieli najlepszą w tym roku sposobność do oglądania obłoków srebrzystych, najwyższych chmur, jakie możemy obserwować z Ziemi - mówi Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

56 lat historii tornad na jednej mapie

Oszałamiającą mapę ukazującą historię tornad, które przez ostatnie 56 lat szalały na terytorium Stanów Zjednoczonych, przygotował pewien Amerykanin. Wizualizacja pokazuje, gdzie, kiedy i z jaką siłą niszczycielski żywioł niepokoił mieszkańców USA.

Trzęsienie ziemi w pobliżu Tokio

Zaledwie 35 km od Tokio miało miejsce trzęsienie ziemi, za sprawą którego zadrżały stołeczne budynki. Jak dotąd nie dochodzą doniesienia ani o zniszczeniach, ani o ofiarach.

Zatrzęsła się kraina wiecznego lodu

Kraina wiecznego lodu, Antarktyda, zatrzęsła się w piątek. Wstrząsy, jakie odnotowały miejscowe sejsmografy, miały siłę 5,6 st. w skali Richtera. Jak się okazuje, to nic niezwykłego na tym obszarze.

Pierwsi ewakuowani spod "postrachu Kolumbii"

Pół tysiąca osób, które mieszkają w osadach położonych na zboczach wulkanu Nevado del Ruiz, musiało opuścić swoje domy. - Dlatego, że trudno przewidzieć, co będzie się działo z wulkanem-postrachem Kolumbii - podała kolumbijska rządowa agencja geologiczna Ingeominas.

Wyłowili osmolonego Dragona z Pacyfiku

Kilka godzin po lądowaniu w Pacyfiku wyłowiono Dragona - pierwszy statek należący do prywatnej firmy, który zacumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wehikuł, który przechodząc przez atmosferę trochę się osmalił, dotarł na Ziemię w czwartek o godz. 17.42 naszego czasu.

Alergicy docenią początek czerwca

Pogoda w piątek, pierwszy dzień czerwca, okaże się łaskawa tylko dla alergików. Wszechobecne opady oczyszczą powietrze z pyłków, dzięki czemu uczulonym będzie lżej oddychać.

Pomorze i Mazury pochmurne w piątek

Nie mają powodów do radości osoby, które zaplanowały spędzenie nadchodzącego weekendu w kurortach nad wodą. Nad Pomorzem oraz Mazurami dominować będą chmury, nie zabraknie tylko deszczu.

W ten weekend jesień

Pogoda na najbliższy weekend - nieszczególna. Przedsionek lata, a tu pogoda jak na jesieni.

Mniej światła zabiło cywilizację?

"To zmiana klimatu jest winna tajemniczemu upadkowi największej starożytnej cywilizacji, a więc cywilizacji doliny Indusu" - uważają badacze z Wielkiej Brytanii i USA. Ich zdaniem odpowiedzialne za jej koniec było zmniejszające się nasłonecznienie.

Tsunami wywołało chaos w jonosferze

Silne trzęsienie ziemi i fala tsunami, które wiosną 2011 r. spustoszyły Japonię, spowodowały chaos także wysoko na niebie. Naukowcy z NASA odkryli zakłócenia ruchu elektronów w górnych częściach atmosfery w tym czasie. Zaobserwowali je, śledząc komunikację między nadajnikami i odbiornikami GPS.

Inwazja jadowitych ryb na Karaiby

Ekolodzy i władze państw karaibskich jednogłośnie wzywają do polowania na pochodzącą z Pacyfiku skrzydlicę ognistą, która zaaklimatyzowała się w wodach Karaibów i Atlantyku. Jadowita ryba praktycznie nie ma na tych akwenach naturalnych wrogów i stała się poważnym zagrożeniem dla równowagi atlantyckiego ekosystemu.