Najnowsze

Najnowsze

Najmniejszy księżyc krąży wokół Jowisza

Odkryty niedawno księżyc Jowisza jest najmniejszym naturalnym satelitą, jakiego kiedykolwiek odnaleziono - podali brytyjscy naukowcy. Ma on zaledwie 2 km średnicy. Dla porównania nasz Księżyc ma niemal 3,5 tys. km średnicy.

Synoptycy zakochani w futbolu

Futbolowa gorączka nie omija również wiadomości związanych z pogodą. Dlatego dzisiejsze Meteo News przygotowało solidny pakiet informacji o pogodzie, jakiej możemy się spodziewać podczas rozgrywek w najbliższych dniach. Zobaczymy także materiały o skutkach powodzi w Chinach i na Tajwanie oraz pożarów w USA.

W Polsce jak w USA: trąba za trąbą

Polska zaczyna przypominać Amerykę. A to za sprawą trąb powietrznych, jakie przetaczają się nad naszym krajem od dwóch dni. W poniedziałek żywioł zaatakował w Lubuskiem, na szczęście obyło się bez większych strat. O zdarzeniu poinformował Reporter 24.

Bociany z Kłopotu błyszczą w sieci

Wygląda na to, że rodzą się kolejne, po bielikach z Kutna, ptasie gwiazdy polskiego internetu. Od kilku dni można podglądać online życie bocianów białych w Kłopocie (Lubuskie), gdzie mieści się jedyne w Polsce muzeum poświęcone tym ptakom.

NASA walczy o budżet, sprzedając babeczki

W sobotę badacze NASA zajęli się nie spoglądaniem w niebo, lecz… sprzedażą ciasteczek i czyszczeniem butów. Ich nietypowa aktywność była protestem przeciwko cięciom budżetowym, jakie w 2013 roku zamierza wprowadzić w niektórych programach prezydent USA Barack Obama.

Deszcz zalał holenderskie toalety

Trzy litry deszczu na metr kwadratowy, które spadły w poniedziałek na Rotterdam, wiązały się z wieloma niedogodnościami dla Holendrów. Deszcz sprawił, że musieli oni opuścić m.in. kina i teatry w centrum miasta, w których podtopiło toalety i szatnie.

Nie dali rady uciec przed burzą. Pięć osób zginęło

Na Ukrainie w niedzielę rozbił się mały samolot pasażerski, na pokładzie którego znajdowali się miłośnicy skoków spadochronowych. Pięć osób zginęło, a 15 pozostałych zostało rannych. Pilot nie dał rady uciec przed wielką burzą.

Zbudują największy teleskop świata

Zatwierdzono budowę największego teleskopu optycznego świata. Średnica jego zwierciadła będzie cztery razy większa od dotychczasowych liderów i wyniesie prawie 40 metrów. European Extremely Large Telescope (E-ELT) stanie w Chile na wysokości 3060 metrów n.p.m. i, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zacznie pracować w 2020 r.

Nad Polską zawisną chmury. Burzowe

Wtorek zapowiada się burzowo - miejsc, które ominą wyładowania atmosferyczne, będzie niewiele. W ciągu dnia na pewno nie zmarzniemy. Termometry wskażą 20 st. Celsjusza i więcej.

Natura uwzięła się na Węgrów

U nas trąby powietrzne, a u Węgrów grad wielkości kurzych jaj. Średnica lodowych kul sięgała kilku centymetrów. Gwałtowne zjawiska pogodowe dają się we znaki całej Europie Środkowej.

80 kilometrów ognia. Exodus setek Amerykanów

Amerykańscy strażacy walczą z szybko rozprzestrzeniającymi się pożarami lasów w stanach Kolorado i Nowy Meksyk. Setki mieszkańców musiały w pośpiechu opuścić swoje domy. Nakaz ewakuacji dostały kolejne dwa tysiące. Pożar objął już obszar o powierzchni 80 km kw.

Niedźwiedź się bawił, szyba ledwo wytrzymała

Niewiele brakowało, by młody niedźwiedź polarny Vick wydostał się na wolność z akwarium w rotterdamskim zoo. Dwaj zwiedzający nagrali moment, kiedy jedna ze szklanych tafli zbiornika pękła uderzona kamieniem rzuconym przez misia. Przedstawiciele zoo przekonują, że Vick nie próbował się oswobodzić, a rzucanie skalnymi odłamkami to po prostu taka zabawa.

Przed południem zagrzmiało na Podkarpaciu

Aktywny nad wschodnią częścią Polski front atmosferyczny skutkuje pierwszymi poniedziałkowymi burzami. Uaktywniły się one na Podkarpaciu i przesuwają się na północ. Burzowo-deszczowa pogoda to efekt niżu, który od niedzieli przemieszcza się nad Polską.

Bądź lepszy od Kopernika, złap Merkurego

Podobno nie dostrzegł go sam Mikołaj Kopernik, teraz każdy miłośnik astronomii może poczuć się lepszy od słynnego Polaka, który wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię. Merkury, bo o tej planecie mowa, jest teraz szczególnie jasnym i dogodnym obiektem do obserwacji. Na dodatek żeby go oglądać, nie trzeba się zrywać o świcie.

2,8 m wody w stanowym więzieniu

Ponad 500 litrów deszczu na metr kwadratowy spadło miejscami na Florydzie. Niedzielne ulewy w północno-wschodniej części stanu i na wybrzeżu Alabamy w wielu miejscach spowodowały podtopienia, zniszczenia dróg i uszkodzenia budynków. Meteorolodzy nie mają dobrych wieści - intensywne opady szybko nie ustaną.

Ile wody na Ziemi? Mniej, niż nam się wydaje

Jak bogate są ziemskie zasoby wody? Gdyby zebrać je i zamknąć w hipotetycznej "bańce", jej średnica wynosiłaby 1384 km. W porównaniu z wielkością kuli ziemskiej to niewiele. Na dodatek okazuje się, że ilość wody pitnej, z której realnie jesteśmy w stanie skorzystać, to zaledwie maleńka kropka na ilustracji.

Fronty w podkowę przyniosły burze

Po pogodnej i ciepłej pierwszej części dnia w niedzielne popołudnie w wielu miejscach kraju trzeba było wyciągnąć parasole i kurtki przeciwdeszczowe. Za sprawą towarzyszących niżowi frontów atmosferycznych przez południe i wschód kraju przez cały wieczór i część nocy nad południową i wschodnią Polską przetaczały się burze. Najmocniej grzmiało na Śląsku, w świętokrzyskiem, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Mazowszu.

Nawałnica niszczyła domy. "To była trąba powietrzna"

"To trwało ze trzy minuty. To była trąba powietrzna", "Szyby w oknach ledwo wytrzymywały napór"- mówią o niedzielnej nawałnicy, mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Burze, jakie szalały po południu w okolicach Kielc zostawiły za sobą kilka zniszczonych budynków, zerwane linie energetyczne i powalone drzewa.

Deszcz da się we znaki kierowcom

W poniedziałek prawie w całym warunki jazdę będą utrudniać opady. Z silniejszym deszczem i lokalnymi burzami muszą się liczyć szczególnie podróżujący po południowym wschodzie kraju.

Przydadzą się parasole. Tydzień zacznie się deszczem

Sporo deszczu i lokalne burze - taka pogoda czeka dziś mieszkańców wschodniej i południowej części kraju. Parasole przydadzą się też na zachodzie, choć tam pokropi słabiej i tylko przelotnie. Jedynymi w pełni pogodnymi strefami będą dziś Wielkopolska i Dolny Śląsk.