Najnowsze

Najnowsze

Bociany czarne lecą na Czarny Ląd

Polskie bociany czarne odlatują do Afryki, gdzie spędzą zimę. Jak poinformował ornitolog Marian Stój, będziemy mieli okazję je obserwować w czasie przelotu. Ptaki mają pojawić się m.in. nad Podkarpaciem.

Nie widać końca suszy w USA

Po najgorętszej w historii połowie roku w USA, wyższe niż zwykle temperatury i niższe opady w większości stanów USA są prognozowane aż do października.

Wybuchł postrach Ameryki Środkowej

Postrach Ameryki Środkowej - wulkan Fuego - wybuchł w czwartek. Lokalne władze zarządziły ewakuację 33 tysięcy mieszkańców okolicznych wiosek, które przykryła warstwa popiołu.

Huragany mają ulubione miejsca

Sezon huraganów na Oceanie Atlantyckim trwa w najlepsze. Co roku od pierwszego czerwca Amerykanie uważnie nasłuchują raportów meteorologicznych. Żywioł niemal zawsze zagraża tym samym terenom.

Największa zagadka klimatyczna rozwiązana. Potrzebna była komisja śledcza

Dolina Śmierci w Kalifornii wróciła na szczyt listy najcieplejszych miejsc na Ziemi wszech czasów. Przez 90 lat pozostawała w cieniu libijskiego miasta El Azizia, gdzie w 1922 r. odnotowano 57,7 st. C. Pomiar od początku wydawał się kontrowersyjny, więc ponownie go zbadano. Rewizja wykazała mnóstwo błędów i w konsekwencji doprowadziła do detronizacji libijskiego miasta z listy najcieplejszych miejsc na naszej planecie.

Śliski początek weekendu

Słaby deszcz spadnie na drogi m.in. Małopolski i Pomorza Zachodniego. Dla kierowców oznacza to utrudnienia w postaci śliskiej nawierzchni.

Idzie kolejny front. Miejscami tylko 15 st. C

W piątek mokre od deszczu będą przede wszystkim wschód i południowy wschód kraju, a także Małopolska. Niewykluczone też, że z biegiem dnia pogoda pogorszy się na Pomorzu Zachodnim. Na termometrach miejscami zobaczymy nie więcej niż 15 st. Celsjusza.

Kolorowe Madidi. Park niczym Arka Noego

Park na północno-zachodnim skrawku Boliwii może być najbardziej zróżnicowanym biologicznie miejscem na Ziemi. Tak uważają eksperci z Wildlife Conservation Society (WCS), po dopracowaniu listy tamtejszych gatunków. Park słynie przede wszystkim z ogromnej różnorodności ptaków.

"Zderzacz większym wyzwaniem niż lot na Księżyc"

Zbudować Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) było trudniej niż wysłać człowieka na Księżyc - uważa dyrektor Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) Sergio Bertolucci. W czwartek w Warszawie naukowiec opowiadał m.in. o tym, że zadaniem LHC jest odnalezienie źródła stwórczej asymetrii, z której wziął się Wszechświat i ludzie.

Zarodniki Cladosporium w natarciu

W najbliższych dniach alergikom będą najbardziej dokuczać zarodniki grzybów mikroskopowych. Stężenie alergenów Cladosporium, z wyjątkiem terenów górskich, będzie bardzo wysokie na terenie całego kraju.

W Alpy powróciła zima. Spadło prawie pół metra śniegu

W Alpach już zima. Biało zrobiło się na wysokości 1200 metrów i to na dziewięć dni przed oficjalnym początkiem jesieni. Na austriackich drogach zalega lód i błoto pośniegowe. Niektóre odcinki są zamknięte. Obowiązuje nakaz używania łańcuchów.

Gigantyczne pożary trują tlenkiem węgla

Tylko w sierpniu w Rosji 17 tysięcy pożarów strawiło 30 mln hektarów lasów i ziem. Spłonęło aż o połowę więcej terenów niż wynosi średnia dla lat 2000-2008. Podczas pożarów do atmosfery trafiło też kilkadziesiąt megaton trującego tlenku węgla.

Po co nam podbój Kosmosu?

19 mln euro rocznie będzie nas kosztować członkostwo w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), do której dziś przystępujemy. Czy warto wydawać te pieniądze?

Nigeria i Kamerun stoją w wodzie

Poruszając tematykę Afryki zazwyczaj piszemy o suszy. Ale nie tym razem. Otóż pod koniec sierpnia Kamerun i Nigerię nawiedziły ulewne deszcze, doprowadzając do gigantycznej powodzi. W niektórych stanach większość mieszkańców straciła dach nad głową. Woda jeszcze nie opadła, więc poszkodowani od kilku tygodni koczują w szkołach lub obozach wybudowanych przez międzynarodowe organizacje humanitarne.

W Tatrach może spaść śnieg z deszczem

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach w czwartek pogorszyły się. Temperatura na szczytach spadła do 8 st. Celsjusza, jest też mgliście. Ponadto w nocy z czwartku na piątek w Tatrach może spaść śnieg z deszczem. Bardzo pogodny był natomiast poranek w Bieszczadach.

Ecce małpa jak malowana

W kongijskich lasach odkryto nowy gatunek afrykańskiej małpy. Zwierzę ma miejscami żółtą sierść, a także... ludzki wyraz oczu.

Pandziątko z San Diego otwiera oczy

45-dniowa panda, która przyszła na świat w kalifornijskim zoo, zaczyna coraz bardziej interesować się otaczającym ją światem. Podczas badań, jakim poddano ją w środę, okazało się, że zwierzątko zaczęło otwierać oczy.

Wrony zapamiętują twarze wrogów

Wrony zapamiętują twarze swoich oprawców, podobnie jak robią to ssaki - donoszą naukowcy. Jeśli ptaki ponownie spotkają wroga na swojej drodze, mogą zaatakować.

Wraca nadzieja na klon mamuta. Znaleziono kompletną komórkę

W Jakucji odnaleziono szczątki mamuta, pośród których natknięto się na nienaruszoną komórkę z zachowanym całym jądrem. Dla badaczy to znak, że w odnalezionych tkankach może znajdować się choć jedna "żyjąca" komórka, dzięki której uda im się sklonować mamuta.

Sanba zatańczy nad Okinawą i Koreą

Szalejąca na Morzu Filipińskim Sanba przybiera na sile. W środę cyklon stał się tajfunem. Według wyliczeń meteorologów trasa żywiołu przebiegać będzie przez japońską wyspę Okinawa oraz Koreę Południową.

Monsun zabił 89 osób

W Pakistanie trwa walka z powodzią. Dotychczas z powodu monsunowych ulew życie straciło 89 osób. Liczba ofiar może ulec zmianie.

Drogi mokre, a wiatr porywisty

Dzień będzie trudny dla większości kierowców. Na opady, burze i związane z nimi porywiste podmuchy wiatru nie będą narzekać jedynie zmotoryzowani z Pomorza Zachodniego i Ziemi Lubuskiej.