Japończycy w Walentynki już dawno zapomnieli o sercach. Teraz hitem są czekoladki w kształcie twarzy ukochanego. Wystarczy skan twarzy, trochę płynnej czekolady i gotowe.
W południowo-zachodniej Kolumbii doszło do silnego trzęsienia ziemi. Amerykańska Narodowa Służba Geologiczna (USGS) podaje, że wstrząsy miały siłę 6.9 stopni w skali Richtera, chociaż pierwotnie oszacowała je na 7. Skutki trzęsienia były odczuwalne nawet 200 km od epicentrum.
Zrobić sobie zdjęcie na Marsie to nie lada wyczyn. Póki co mogą pozwolić sobie na to tylko łaziki przebywające na Czerwonej Planecie - Opportunity i Curiosity. Drugi z nich niedawno wysłał na Ziemię swoją aktualną fotografię.
Naukowcy z PureMadi, organizacji non-profit działającej przy amerykańskim University of Virginia, wynaleźli ceramiczną tabletkę, która oczyszcza wodę. Stworzono ją na potrzeby mieszkańców Republiki Południowej Afryki, gdzie dostęp do wody pitnej jest mocno ograniczony. Inspiracją były wymyślone wcześniej filtry ceramiczne.
W okolicach południa kierowcom dawał się we znaki śnieg, uciążliwe były dla nich także mgły. Już do końca dnia warunki drogowe będą utrudnione w wielu miejscach kraju.
Podczas jednego z patroli strażnicy leśni z Nadleśnictwa Łomża natknęli się na uwięzioną we wnyki sarnę. Leśnicy ustawili kamerę i nagrali kłusowników. Mężczyźni, którzy zastawili pułapkę na zwierzę, zostali zatrzymani przez Straż Leśną i przekazani i policji.
Kilka dni poprzedzających przypadający na najbliższą niedzielę Chiński Nowy Rok stanowi okres, w którym w Państwie Środka ma miejsce największa masowa migracja ludności na świecie. Żeby spędzić święta z rodziną, Chińczycy są w stanie pokonać wieleset kilometrów.
Statki potrafią równie niebezpiecznie zanieczyszczać naszą atmosferę, co samochody. Doskonale pokazuje to mapa wykonana przez ekspertów z amerykańskiej agencji kosmicznej, na której kolorem czerwonym zaznaczono miejsca najbardziej skażone wydzielanym przez okręty dwutlenkiem azotu, a żółtym - te najczystsze.
W 35-stopniowym upale przychodzi w tym roku Brazylijczykom i turystom z całego świata bawić się na najsłynniejszym karnawale świata. Jak wytrzymują kilka, a nawet kilkanaście godzin tańcząc na gigantycznych sambodromach? Brazylijczycy twierdzą, że bez problemu, bo liczy się pasja i tradycja.
Sobota zapowiada się śnieżnie, jednak nie wszędzie. Posypie m.in. na północy Polski. Jeśli chodzi o temperaturę, to nie będzie ona specjalnie niska. W najchłodniejszych miejscach kraju temperatura maksymalna wyniesie -2 st. Celsjusza.
Londyn, Paryż i Mediolan - tam w niedzielę uderzy niebezpieczny system pogodowy. Idzie znad Atlantyku i w niedzielę rano uderzy w Londyn, by już po południu objąć swoim zasięgiem także południową część Europy. Ściągnie arktyczne powietrze i przyniesie intensywne opady śniegu, we Włoszech prawdopodobnie największe od kilku lat.
Ssaki łożyskowe, w tym słonie, nietoperze i w końcu ludzie, wywodzą się od małego, kudłatego owadożercy. Wyglądem przypominał dzisiejszą mysz, był tylko większych rozmiarów, informuje międzynarodowe grupa naukowców na łamach czasopisma "Science".
Na każdy kilogram planktonu w oceanach przypada aż sześć kilogramów śmieci. Ten wstrząsający fakt zainspirował australijską fotografkę Kim Preston do stworzenia serii zdjęć "Plastikowy Pacyfik". Czepek kąpielowy występuje tam w roli meduzy, a słomki do picia - morskiej trawy.
W północno-wschodnie stany USA uderzyła po południu naszego czasu najpotężniejsza śnieżyca od 35 lat. Synoptycy przewidują, że na tych terenach może spaść od 65 cm do nawet metra śniegu. Burzowy front spowodował już odwołanie około 3 tys. lotów.
Gwiazda CNN, dziennikarz Anderson Cooper, powiadomił na Twitterze, że w tym roku nie weźmie udziału w polonijnych obchodach śmigusa-dyngusa w Buffalo. Skąd takie zainteresowanie Amerykanina polonijnym świętem? Wszystko przez skandal, jaki wśród Polonusów wywołała jego zeszłoroczna relacja z tego święta.
Opady śniegu i deszczu ze śniegiem utrudniają jazdę po północno-wschodniej, południowej i południowo-zachodniej Polsce. W większości regionów warunki do jazdy są dość dobre, ale kierowcy powinni uważać na śliskie drogi.
Łososie odbywają jedne z najtrudniejszych migracji w świecie zwierząt, ale rozwinęły też wyjątkową strategię nawigacyjną pozwalającą im trafić w rodzinne strony. Amerykańscy badacze udowodnili, że te ryby w podróży z Oceanu do macierzystych strumieni kierują się geomagnetyzmem. Zapamiętują pole magnetyczne miejsca, gdzie ich "ojczysta" rzeka uchodzi do morza.
W nocy ze środy na czwartek z poligonu rakietowego Poker Flat Research Range na Alasce wystrzeliła w niebo rakieta sondująca VISIONS, badająca procesy zachodzące podczas zorzy polarnej. Miała śledzić nietypowe, wysokoenergetyczne cząsteczki tlenu uciekające w czasie zorzy z atmosfery w przestrzeń kosmiczną. Według wstępnych ocen naukowców zaledwie 15-minutowa misja zakończyła się sukcesem.
Zaledwie 13 lat świetlnych od Układu Słonecznego może leżeć najbliższa nam planeta nadającą się do zamieszkania. Astronomowie, którzy doszli do takiego wniosku twierdzą, że jeśli istnieje na niej życie, może być bardziej zaawansowane niż na Ziemi.
Na obfite opady śniegu muszą się przygotować mieszkańcy północno-wschodniej Polski. W pozostałych regionach poprószy raczej słabo, za to zza chmur zacznie przebijać się słońce. Temperatury będą oscylować wokół 0 st. C.
Curiosity wkręcił się swoim wiertłem w Johna Kleina - skałę, w której już za kilka dni wykona pierwszy odwiert. Na powierzchni Czerwonej Planety powstało okrągłe, głębokie na 2 centymetry wgłębienie. To pierwsze wgłębienie, jakie zrobił na powierzchni Czerwonej Planety jakikolwiek łazik marsjański w historii.
Ani mróz, ani śnieg nie były w stanie powstrzymać kilkuset miłośników poezji z pakistańskiego Parachinaru przed wspięciem się na lokalne wzgórza i recytowaniem na nich wierszy. Poeci nawoływali przede wszystkim do pokoju pomiędzy walczącymi ze sobą sunnitami i szyitami.
Ratunkiem dla żółwi z Galapagos, którym grozi wymarcie, jest prokreacja. Jednak długowieczne gady mieszkające w zoo w Londynie nie wydają się nią zainteresowane. Nie podziałał nawet pomysł rozpalenia ich uczuć koncertem na żywo - i to nie byle kogo, bo słynnego francuskiego pianisty.
Przed nami pięć pochmurnych dni, podczas których nie powinno jednak zabraknąć przejaśnień. Miejscami popada śnieg. Czeka nas tylko jeden dzień, w trakcie którego w całym kraju będzie mroźno.
Fala kulminacyjna na Wiśle w czwartkowe popołudnie minęła Płock. Aktualnie wody w rzece ubywa, co nie oznacza jednak, że odwołano tam alarm powodziowy.
- Śnieg padał, pada i będzie padał - mówi synoptyk TVN Meteo, Artur Chrzanowski. Teraz najgorzej jest na południowym wschodzie kraju, ale do piątkowego poranka bieg wydarzeń się odwróci. Biało zrobi się na północnym wschodzie.
Z powodu ponad 30-godzinnych, intensywnych opadów śniegu sztaby kryzysowe we wschodniej i środkowej Słowacji ogłosiły stan klęski żywiołowej. Nie kursują autobusy i pociągi. Przerwane są połączenia kolejowe. 80 tysięcy gospodarstw nie ma prądu.