Najnowsze

Najnowsze

Wreszcie ślad ciemnej materii? "To śmiały strzał"

Tajemniczy rodzaj promieniowania rentgenowskiego w gromadzie galaktyk odległych od nas o 230 mln lat świetlnych wykryli astronomowie w obserwacjach teleskopu kosmicznego Chandra oraz satelity naukowego XMM-Newton. Za jego obecność mogą odpowiadać neutrina sterylne - cząsteczki tworzące ciemną materię. Choć naukowcy uważają ją za dominujący składnik Wszechświata, mimo wielu poszukiwań, dotąd nie trafili na jej ślad.

Najstarsze organizmy na świecie też chorowały na raka?

Każdego roku miliony ludzi na świecie zapadają na chorobę nowotworową. Wielu z nich marzy o zwycięstwie w walce z rakiem. Niestety naukowcy z Uniwersytetu Christiana-Albrechta w Kilonii w Niemczech nie mają dobrych wieści. Z ich najnowszych badań wynika, że rak istnieje na świecie tak długo, jak życie wielu komórek, dlatego prawdopodobne jest, że nigdy nie będziemy w stanie wyeliminować tej choroby.

W Niemczech 74 proc. energii pochodzi z zasobów odnawialnych

Niemcy są mistrzami w korzystaniu z odnawialnych zasobów energii elektrycznej. 50 proc. zużytego prądu pochodzi ze źródeł przyjaznych dla środowiska. Stosunkowo mały obszar zagospodarowany panelami słonecznymi wytworzyłby taką ilość mocy, która wystarczyłaby całemu światu.

Słoneczny początek weekendu. Koniec gorący i burzowy

W weekend możemy śmiało planować wypoczynek w plenerze. Będzie się robić coraz cieplej - w niedzielę miejscami temperatury zbliżą się do 30 stopni. Chociaż przeważy słońce, parasoli lepiej nie chować, bo wraz z ociepleniem czeka nas powrót burz.

Komunikat dla alergików

Ostatnie dni czerwca nie przyniosą większych zmian w pyleniu roślin. W atmosferze w średnim, a lokalnie wysokim stężeniu obecne będą ziarna pyłku traw.

Poranne burze na Lubelszczyźnie

Skupisko aktywnych komórek burzowych pojawiło się rano na Lubelszczyźnie. Burzom towarzyszą dość intensywne opady i porywisty wiatr. Całą wschodnią i południową część kraju zdominowały deszczowe chmury.

Na wschodzie i południu drogi zaleje deszcz

Podróżujący po obszarach od centrum po wschodnią i południową granicę nie mogą dzisiaj liczyć na sprzyjającą aurę. Drogi będą mokre, a silny deszcz może osłabiać widzialność. Za to w zachodniej Polsce synoptycy nie przewidują pogodowych utrudnień.

Lawina błotna o mały włos nie pogrzebała żywcem matki i córki

Woda cofa się z zalanych części stanu Minnesota, ukazując skalę zniszczeń poczynionych przez powódź. Dla kilku miejscowości w hrabstwie Le Sueur na południu stanu zagrożenie jednak nie minęło - w Belle Plaine zeszła lawina błotna, o mały włos nie zakopując żywcem kobiety z córką w ich domu. Zniszczenia są ogromne, a właściciele nie mają pieniędzy na naprawę. Ubezpieczyciel odmówił zapłaty - kruczek prawny zwalnia go od wypłaty w przypadku zniszczeń powodowanych przez lawiny i wojnę nuklearną.

Słabo grzmi już tylko na Śląsku

- Wieczorem grzmoty słychać tylko w jednym województwie Polski - informowała synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. Burzom towarzyszą opady o natężeniu do 20 l/mkw. i porywy wiatru osiągające prędkość 80 km/h.

W Turcji temperatura dojdzie do 37 stopni

Na Lazurowym Wybrzeżu, w Chorwacji i wzdłuż Zatoki Meksykańskiej prognozowane są burze. Natomiast na południu Europy synoptycy spodziewają się bardzo wysokich temperatur i bezchmurnego nieba. Wczasowicze będą tam tłumnie przybywać na plaże.

Ostrzegamy przed opadami. Lokalnie spadnie 40 l/mkw.

W nocy w pasie od Śląska po Podlasie spaść może nawet do 40 litrów deszczu - informuje Dorota Gardias, prezenterka TVN Meteo. Tylko nieliczne regiony będą wolne od opadów. Strefa opadów zostanie w naszym kraju do czwartku. Wówczas mieszkańcy wschodnich regionów Polski będą zmagać się z najintensywniejszymi opadami deszczu.

Pierwszy marsjański rok Łazika na Marsie zakończony sukcesem

Misja Curiosity na Marsie trwa już marsjański rok, czyli 687 ziemskich dni. Głównym celem tej misji jest ustalenie, czy na Czerwonej Planecie było życie. Pierwszym, co odkryto, było koryto rzeczne, obok którego wylądował łazik w sierpniu 2012 roku. Udało się dzięki niemu ustalić, że na Marsie była woda, która spełniała podstawowe warunki do utrzymania przy życiu form mikrobiologicznych.

Wyjątkowo niebezpieczna środa na Bałkanach. Możliwe trąby powietrzne

Gwałtowne burze gradowe, porywisty wiatr i intensywne opady deszczu - wszystko to czeka dziś mieszkańców Bałkanów. Pogoda może być niebezpieczna, dlatego meteorolodzy ogłosili trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia przed zjawiskami atmosferycznymi. Istnieje spore ryzyko, że miejscami uformują się potężne trąby powietrzne.

Burze słabną i zanikają. Nocą jedynie deszcz

Zanikają burze, które uaktywniły się po południu w północnych i zachodnich regionach Polski. Grzmi lokalnie, a zjawiska mają słabe natężenie. W nocy w części kraju ma padać, ale synoptycy nie przewidują gwałtownych zjawisk.

W polskich kurortach tylko kilka miejsc pogodnych

W polskich kurortach turyści mogą spodziewać się zachmurzonego nieba. Jest to zła wiadomość dla amatorów opalania. Temperatura oscylować będzie od 16 do 25 st. C. Najcieplejszym kurortem w Polsce zostanie Iwonicz-Zdrój.

Na granicy Ziemi i Kosmosu lśnią obłoki srebrzyste

Zwróćcie oczy ku niebu. Obłoki srebrzyste mogą pojawiać się w letnie wieczory w najwyższej warstwie atmosfery, oddzielającej Błękitną Planetę od przestrzeni kosmicznej. Są to jedyne chmury powstające tak wysoko. Te chmury pojawiają się tylko w określonych warunkach, ale kiedy już pojawią się na niebie, w spektakularny sposób wyróżniają się spośród innych pospolitych chmur.