Najnowsze

Najnowsze

Przewaga słońca i pogodnego nieba. Ale niektórzy w Europie zmokną

W Europie w piątek synoptycy prognozują przewagę pogodnego, słabo i umiarkowanie zachmurzonego nieba, jednak ni wykluczają opadów deszczu. Więcej chmur zobaczą głównie mieszkańcy krajów Bałkańskich gdzie parasole będą niezbędne, podobnie jak w Anglii, Skandynawii i lokalnie w centrum i na wschodzie Europy. O szczegółach opowiada prezenter TVN Meteo Maciej Dolega.

Słaba widzialność do południa. Miejscami mokre drogi

Ograniczające widzialność mgły i zamglenia utrudniają poranne podróże w wielu rejonach kraju. Około południa warunki na drogach znacznie się poprawią. Tylko w południowo-wschodniej Polsce kierowcy będą musieli uważać na mokrych drogach.

Prognoza pogody na dziś: ponury poranek, potem się rozpogodzi

Piątkowy poranek może robić nieprzyjemne wrażenie ze względu na mgły i chmury, które mają utrzymywać się do południa. W drugiej części dnia jednak pogoda ma się poprawić i powinniśmy zobaczyć słońce. Nie pokaże się ono tylko na południowym wschodzie, gdzie raczej przydadzą się parasole.

Wulkan Io eksplodował na wysokość 300 km

Sonda Nowe Horyzonty zarejestrowała przeszło 300-kilometrowy pióropusz wydobywający się z wulkanu na północnym biegunie Io - trzeciego księżyca Jowisza. Według naukowców NASA Io jest najbardziej aktywnym wulkanicznie ciałem niebieskim w Układzie Słonecznym.

Do Polski napływają masy chłodnego powietrza

W ciągu następnej doby Polska pozostanie w zasięgu wyżu rosyjskiego, tylko na południowym wschodzie zaznaczy się płytka zatoka niżowa. Napływać będzie dość chłodne powietrze polarno-kontynentalne (PPk) ze wschodu.

Jego uwadze nie ujdzie żaden piorun. Na ISS trafi superczuły instrument

Naukowcy z NASA umieszczą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nowy instrument, który pędząc ponad 30 tys. km/h wykryje każde, nawet najmniejsze i najsłabsze wyładowanie elektrostatyczne na terenie ponad 400 tys. kilometrów kwadratowych. Superczuły Lightning Imaging Sensor (LIS), który znajdzie się w kosmosie w 2016 roku, będzie kontynuował pracę swojego poprzednika, działającego już od 17 lat z pokładu amerykańsko-japońskiego satelity.

Wystrzelili rakietę prosto w zorzę

Starty rakiet należą do spektakularnych zdarzeń, ale nie każdy odbywa się w tak malowniczych okolicznościach, jak w przypadku misji GREECE na Alasce. Rakietę z sondą wystrzelono tam w sam środek zjawiskowych kurtyn zorzy polarnej.

Myśleli, że to pisklę. A ten ptak to najmniejsza europejska sowa

Do pisklęcia sowy, które prawdopodobnie wypadło z gniazda, zostali wezwani strażnicy leśni Nadleśnictwa Żednia. Na miejscu rzekome pisklę okazało się dorosłym przedstawicielem rzadkiego w Polsce gatunku sóweczki. "Siedział na gałęzi i pozował do zdjęć" - opisują leśnicy.

Dieta bogata w zwierzęce białko zwiększa ryzyko raka o 74 proc.

Miłośnicy mięs i serów przed 65 rokiem życia mają 74 proc. większe szanse na raka i przedwczesną śmierć niż osoby unikające tych produktów - wykazały trwające przeszło dwie dekady badania kalifornijskich naukowców. Okazało się, że stosowanie diety bogatej w białko "przed emeryturą" może narazić nas na o wiele częstszy kontakt ze służbą zdrowia w roli pacjenta, niż byśmy chcieli. Paradoksalnie - właśnie dopiero na starość warto odżywiać się produktami pochodzenia zwierzęcego.

Asteroida była bliżej Ziemi niż Księżyc

Nowo odkryta asteroida w nocy ze środy na czwartek zbliżyła się do Ziemi. Przeleciała pomiędzy Błękitną Planetą a orbitą Księżyca. Ma około 30 metrów średnicy. Jej przelot można było oglądać online.

Chcą postawić wysokie na 300 m ściany, by chronić się przed tornadem

Rozprawić się z tornadami, które regularnie niszczą wszystko, co znajduje się na trasie słynnej Alei Tornad, postanowiło Amerykańskie Towarzystwo Fizyków (American Physical Society). By utrudnić im tworzenie się, naukowcy zaproponowali budowę kilkusetmetrowych ścian na granicach kilku stanów. Miałyby działać jak góry, utrudniając przepływ dwóch różniących się temperaturą mas powietrza, których starcie kończy się powstaniem tornada.

Lód spadł na reportera

Praca reportera - i to nie tylko wojennego - do najłatwiejszych nie należy. Przekonał się o tym Kevin Trager, na którego spadł kawał lodu.

Wiosna? Jeszcze nie teraz. Do Polski wrócił śnieg

Mimo meteorologicznej wiosny, mieszkańców wschodniej części kraju zaskoczył śnieg. Dla niektórych jest to zapewne jedna z ostatnich chwil w tym sezonie, podczas której można nacieszyć się białym puchem. Z kolei dla innych to przykra konieczność założenia cieplejszego ubrania. Zobacz zaśnieżone miejscowości w obiektywie Reporterów 24.

Chmury będą wszędzie, ale zmokną głównie Włochy, Bałkany, Irlandia i centralna Europa

W Europie w środę parasole okażą się niezbędne głównie mieszkańcom Bałkanów, Irlandii oraz lokalnie w centralnej i wschodniej Europie. Poza tym przeważać będzie aura umiarkowanie pogodna, z niezbyt silnym zachmurzeniem i łagodną temperaturą. Chłód pojawi się głównie na półwyspie Skandynawskim i bliżej Moskwy. O szczegółach opowiada prezenter TVN Meteo Maciej Dolega w specjalnej prognozie pogody dla Europy.

Warto zwolnić. Drogi śliskie od deszczu

Synoptycy zapowiadają, że słaby deszcz pogorszy dziś warunku drogowe w wielu regionach kraju. Kierowcy będą musieli więc zachować szczególną ostrożność, bo nawierzchnia zrobi się śliska, a widzialność ograniczona.