Najnowsze

Najnowsze

Przygotujcie się na coraz groźniejsze burze

Wielu naukowców twierdzi, że ocieplenie klimatu oznacza, że będziemy musieli zmagać się z większą liczbą niebezpiecznych zjawisk pogodowych. To wcale nie musi być prawda. Niedawno kanadyjscy specjaliści przeprowadzili badania, z których wynika, że wzrost temperatury spowoduje zmianę intensywności gwałtownych zjawisk, ale nie częstość ich występowania.

Winni złej aury? Wyż, niż, cyrkulacja powietrza o różnej temperaturze

Skąd tak bardzo niskie ciśnienie, skąd nagłe pogorszenie aury i zmiana na typowo zimową? - Nad Polską znajduje się głęboki niż, w centrum którego ciśnienie wynosi 970 hPa - wyjaśnia Tomasz Wasilewski, prezenter i meteorolog TVN Meteo. - Steruje pogodą prawie w całej Europie - dodaje i wyjaśnia, że dużą rolę odgrywa także wyż atlantycki i stykające się nad Polską masy powietrza o różnej temperaturze.

Styczeń żegna się śnieżnie. Pokażcie, jak wygląda Wasza okolica!

Zima w Polsce kazała długo na siebie czekać. Pierwsze jej "podrygi" były na ogół słabe i prędko znikały, a z nimi - szanse na rzucanie się śnieżkami czy chociażby ulepienie bałwana. Pod koniec stycznia aura zdecydowanie się zmieniła i w wielu województwach zrobiło się biało. Widać to wyraźnie na zdjęciach, które przesyłają Reporterzy 24.

Niebo nad Europą szczelnie przesłonią chmury. Pogodnych miejsc będzie niewiele

Sobotnią aurę w większości Europy będzie można opisać jako niezbyt optymistyczną. Synoptycy prognozują, że nad wieloma krajami niebo będzie szczelnie zasnute ciemnymi chmurami, z których będzie padał albo deszcz, albo śnieg, albo deszcz ze śniegiem. Wartości na termometrach będą w większości Starego Kontynentu dodatnie, wyższe na zachodzie, a im dalej na wschód, tym niższe.

Niebezpieczne wichury w Chorwacji. W Rijece stoi pół metra wody

Mieszkańcy nadbrzeżnych miejscowości w Chorwacji zmagają się z silnymi wichurami i lokalnymi podtopieniami. W pasie pomiędzy Rijeką a Dubrownikiem obowiązuje najwyższy stopień alertu meteorologicznego. Władze sugerują obywatelom, by do czasu poprawy warunków nie opuszczali domów.

Ciśnienie zacznie rosnąć

W ciągu następnej doby Polska pozostanie się pod wpływem rozległego niżu z centrum nad południową Skandynawią, w strefie przemieszczającego się z zachodu na wschód frontu atmosferycznego.

Silny wiatr przewrócił dwie ciężarówki

Hiszpańska Agencja Meteorologiczna wydała żółty alert pogodowy z powodu wiatru dla trzech regionów kraju. Silne porywy doprowadziły do groźnych wypadków z udziałem samochodów ciężarowych.

Węgrów czeka fala chłodu, a także kolejna porcja śniegu

Węgry, już i tak zabielone, spodziewają się kolejnych opadów: śniegu, deszczu ze śniegiem lub deszczu oraz fali chłodu. Meteorolodzy zapowiadają bowiem, ze ośrodek niskiego ciśnienia, kreujący pogodę w Europie, lada moment powinien "na dobre" zagościć nad ich krajem, wywołując zmianę aury.

Włochy: wulkany "tykają", a geologów brak

We Włoszech, których prawie połowa terytorium to teren sejsmiczny, a lawiny błotne są codziennością w wielu stronach, brakuje geologów. Liczba naukowców, uważanych za niezbędnych maleje w takim tempie, że być może trzeba będzie sprowadzać ich z zagranicy.

Osuwisko w Ekwadorze pogrzebało rodzinę

Na skutek ulewnych deszczy w prowincji Loja w Ekwadorze zeszła lawina błotna, która pogrzebała całą rodzinę. W domu znajdowali się rodzice oraz czwórka małych dzieci.