Najnowsze

Najnowsze

Ubinas grozi erupcją. Premier Peru zarządził ewakuacje

Ubinas, wulkan na południu Peru, straszy. Z jego krateru w czwartek wydobył się pył oraz popiół, który osiadł w miejscach odległych nawet o 7 km. To, że Ubinas się uaktywnił, jest na tyle niepokojącym sygnałem, że władze Peru zarządziły ewakuacje z jego okolic.

Arleta Unton-Pyziołek o "ślągwie", czyli o pogodzie mglistej i wilgotnej

Kilka dni temu nasz redakcyjny kolega spojrzał przez okno na nieciekawą pogodę i z dezaprobatą powiedział "eee, taka ślągwa na dworze". Swoją wypowiedzią wywołał rozbawienie i zdumienie w całej redakcji. Co to takiego ta ślągwa? Nie pamiętam, abym w mojej czternastoletniej pracy w zawodzie synoptyka meteorologa (jest jeszcze synoptyk hydrolog) używała takiego określenia, ale pamięć ludzka jest zawodna.

Krewetki na Prozacu. Chemia codziennego użytku to bomba dla środowiska

Nawet niewielka ilość substancji chemicznych lub hormonów, wprowadzona do rzeki wywiera katastrofalny wpływ na organizmy, które w niej żyją. Naukowcy z Uniwersytetu w Porsmouth zauważyli niedawno, że np. Prozac potrafi poprawić humor krewetce, a w efekcie przedostania się do wody pewnych hormonów niektóre organizmy mogą zmienić płeć.

Potężny cyklon uderzył w australijskie wybrzeże

Potężny cyklon Ita uderzył w wybrzeże australijskiego stanu Queensland. - To najsilniejszy cyklon od 2011 roku - donoszą lokalne media. Służby ratunkowe pozostają w gotowości i na bieżąco pomagają mieszkańcom. Meteorolodzy natomiast informują, że nawet po przejściu cyklonu będzie pojawiać się porywisty wiatr i intensywne opady deszczu.

Komunikat dla alergików

Przez kilka dni alergicy mogli przypomnieć sobie jak ważny dla nich jest deszcz, który oczyszcza powietrze z pyłku roślin. Wraz z poprawą pogody wzrasta zagrożenie alergenami pyłku roślin.

Sałata leci na orbitę

Wkrótce astronauci znajdujący się na ISS będą mogli zjeść sałatę, którą sami będą uprawiać. Umożliwi to nowy program naukowców z NASA. Eksperci wierzą, że za parę lat w Kosmosie będzie uprawianych znacznie więcej gatunków roślin.

Wyścigi łazików po symulowanej powierzchni Księżyca

NASA po raz kolejny wspiera młodych i zdolnych inżynierów. Od 10 do 12 kwietnia trwa konkurs, w którym uczniowie szkół średnich i uczelni wyższych mogą zbierać doświadczenia z dziedziny technologii, konstruowania i testowania technologii dla urządzeń przeznaczonych do badań kosmicznych.

Sporo deszczowych miejsc w Europie. Pogodne centrum i Wyspy Brytyjskie

Trzy ośrodki niżowe i związane z nimi fronty atmosferyczne sprawią, że w piątek w różnych rejonach Europy zrobi się mokro. Padać ma w krajach Skandynawskich i nad Bałtykiem, ale także na Półwyspie Iberyjskimi na Bałkanach. Deszczowa pogoda ominie tym razem Wielką Brytanię, a w pasie od Francji po Rosję pogodną aurę tylko miejscami zmącą przelotne opady.

Zdechł lew zakażony wąglikiem

Zakażenie wąglikiem zabiło lwa w zoo w węgierskim Debreczynie. Ogród został czasowo zamknięty, a weterynarze i lekarze pracują nad tym, by nie dopuścić do rozwinięcia się kolejnych przypadków choroby wśród zwierząt albo pracowników. Zapewniają jednak, że nikt z odwiedzających nie został narażony na kontakt z bakterią.

Po dniu z 17 st. C nastąpił nagły atak zimy

Jeszcze dzień wcześniej na termometrach widzieli nawet 17 st. C, a w środę rano musieli na gwałt szukać czapek, szalików, rękawic i zimowych kurtek. Mieszkańców Rumunii zaskoczył nagły powrót zimy. Bezradni wobec niego byli kierowcy, którzy na oblodzone drogi wyjechali na letnich oponach.

Sieć hoteli dla pszczół w 17 polskich miastach

W 17 polskich miastach staną nietypowe hotele dla najbardziej pracowitych z owadów - pszczół. Ich budowę zainicjował Greenpeace, a umożliwiły ją środki, które wpłacali internauci w ramach akcji "Adoptuj Pszczołę". Dzięki temu całe kolonie owadów będą miały nowe domy, w których przetrwają ulewy, zimę i powiększą swoją liczebność.

Masakra na pastwisku. Pioruny zabiły stado krów

Los 64 krów z dwóch farm w Chile jest dowodem na to, że podczas burzy nie należy chronić się pod drzewem. Po tym, jak pogoda się uspokoiła, lokalni farmerzy dokonali makabrycznego odkrycia - pod samotnym drzewem na pastwisku leżało kilkadziesiąt sztuk martwego bydła. Zwierzęta padły porażone przez pioruny, jakie towarzyszyły nawałnicy.

"Tańczący z gwiazdami" rozwinął anteny

Aby otworzyć dużą antenę radarową i skrzydła słoneczne Sentinel-1A wykonał 10 godzinną choreografię. Każdą czynność odtwarzał w odpowiedniej kolejności i z precyzją tancerza Teatru Bolszoj.

Prognoza na 5 dni: kwietniowy przekładaniec słońca, przelotnego deszczu i burz

Synoptycy nie mają wątpliwości, że najbliższe dni będą łączyły opady deszczu i chmury na niebie, które lokalnie będą źródłem piorunów, grzmotów i ulew, podczas których wiatr osiągnie nawet 70 km/h. W niektórych województwach zza chmur błyśnie słońce. Szczegóły o przewidywanej na najbliższe 5 dni pogodzie opowiada prezenter i synoptyk TVN Meteo.

Śpiewaczka z sokołem po tysiącach lat ujawnia swoje oblicze

Szykowana w Muzeum Brytyjskim wystawa udowadnia, że archeolodzy widzą więcej i dalej niż kiedykolwiek i nie ograniczają ich przeszkody takie jak drewno czy ludzkie tkanki. Dzięki wykorzystaniu tomografów najnowszej generacji nie muszą nawet otwierać sarkofagów, w których spoczywają zmumifikowane zwłoki, by określić wygląd, stan zdrowia i przyczyny śmierci wiekowego denata.

Słońce czy chmury?

Od dziś w każdą środę zapraszam na nieco inną od wszystkich prognozę na weekend. Będę w niej próbować przewidzieć jakiej pogody - pochmurnej czy słonecznej - należy spodziewać się w sobotę i niedzielę.

Wysiedziały jaja pomimo śnieżyc i 30-stopniowego mrozu. "To niemal cud natury"

W trzymający w napięciu serial zmieniła się zwykła przyrodnicza transmisja z gniazda bielików amerykańskich w Decorach w stanie Iowa. Miliony widzów trzymały kciuki, żeby ptakom wysiadującym jaja podczas wyjątkowo ostrej zimy udało się doczekać chociaż jednego pisklęcia. Ich sukces przeszedł najśmielsze oczekiwania.

Merkury jest planetą z obcego układu?

Naukowcy podejrzewają, że Merkury nie utworzył się w Układzie Słonecznym. Najprawdopodobniej planeta "przywędrowała" do nas z obcego układu. Dowodem na taką teorię jest odkrycie substancji powstałych w wyniku erupcji wulkanów, które na najbliższej Słońcu planecie powinny wyparować.

"W Tatrach jest pełnia zimy". Trzyma mróz, spadł świeży śnieg

Zmiana pogody i związane z nią ochłodzenie sprawiły, że w Tatry wróciła zima. W nocy zaczął padać śnieg, a już powyżej górnej granicy lasu panują ujemne temperatury. Na szlakach panują niekorzystne warunki i ratownicy odradzają wędrówki, za to narciarze wciąż mogą zjeżdżać z Kasprowego.