Wody u wybrzeży Alaski od maja wyrzuciły na brzeg 30 martwych wielorybów. Naukowcy nie mają pojęcia, co spowodowało ich śmierć.
Jak informuje Amerykańska Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery (NOAA), od maja woda wyrzuciła 11 finwali, 14 humbaków, jednego wieloryba szarego i cztery niezidentyfikowane gatunki. Najwięcej z nich wypłynęło w rejonie wyspy Kodiak.
Trudna linia brzegowa
Jak informuje Huffington Post, do tej pory naukowcy byli w stanie dotrzeć tylko do jednej z trzydziestu tusz.
- Alaska ma długą linię brzegową, większość z niej jest trudno dostępna. Przez to nie możemy dostać się do zwłok - mówiła dr Bree Witteveen z NOAA.
Niepokój biologów
Badacze są zaniepokojeni sytuacją, ponieważ zwykle ciało martwego olbrzyma pojawia się raz na dwa lata. W specjalnym komunikacie poprosili społeczność Alaski o pomoc, czyli o natychmiastowy telefon w przypadku dostrzeżenia martwego wieloryba.
- Choć nie znamy jeszcze przyczyny śmierci wielorybów, to nasze badania dają nam coraz więcej informacji na temat zdrowia wielorybów i ekosystemów, w których żyją. Wszyscy, którzy zgłoszą pojawienie się ciała martwego zwierzęcia, pomogą w naszym dochodzeniu - mówiła znawczyni ssaków morskich z NOAA dr Teri Rowles.
Glony? Fukushima?
Na wyjaśnienie zagadki naukowcy mają różne pomysły.
Jedna z hipotez mówi, że wieloryby zostały zabite przez toksyczne glony, które wyrosły w cieplejszych niż zwykle wodach zachodniego wybrzeża Alaski. Tej tezy nie potwierdza wynik testu przeprowadzonego na truchle jednego z odnalezionych wielorybów (jednak przede wszystkim dlatego, że ciało zwierzęcia było w zaawansowanej fazie rozkładu).
Inna hipoteza mówi o tym, że wieloryby zdechły w wyniku promieniowania po katastrofie elektrowni jądrowej Fukushima I. Miała ona miejsce u wybrzeży japońskiej wyspy Honsiu w marcu 2011 roku po gigantycznym tsunami.
NOAA zaznacza, że minie kilka miesięcy, a nawet lat, zanim naukowcy ustalą, co powoduje śmierć zwierząt.Nie było takiego przypadku To pierwszy przypadek masowych zgonów wielorybów u wybrzeży Alaski. Wcześniej NOAA borykała się z wysoką śmiertelnością płetwonogich (2011 r.) i wydr morskich (2006 r.).ALASKA - O TYM, JAK INTRYGUJĄCA TO KRAINA OPOWIADAŁ NAM PODRÓŻNIK ADRIAN GRONEK
Autor: PW,mar/map / Źródło: Huffington Post