Najnowsze

Najnowsze

Polscy astronomowie odkryli "zimną Ziemię"

Dwa słońca o czerwonych tarczach, krótkie noce i przeraźliwe zimno wywołane temperaturami na poziomie -200 st. C - takie byłyby główne wrażenia, gdybyśmy mogli znaleźć się na planecie należącej do nowo poznanego pozasłonecznego układu planetarnego. Do jego odkrycia mocno przyczynili się Polacy pracujący w międzynarodowym zespole. Wypracowali przy tym nową technikę poszukiwania planet w układach podwójnych.

Microburst nad Nevadą. Wiało z prędkością 115 km/h

Nad Nevadą pojawiło się microburst. Bardzo suche masy powietrza dosłownie "uderzały" w ziemię. Pojawiły się wówczas silne porywy wiatru, przekraczające 110 km/h. Ekspertom z Narodowego Serwisu Meteorologicznego udało się nagrać zjawisko.

Zaskakująco mało oceanicznych śmieci

Od kilku dziesięcioleci ekolodzy wielokrotnie alarmowali o ogromnych ilościach śmieci dryfujących po powierzchniach oceanów. Najnowsze badania wykazały jednak, że te masy odpadów są znacznie mniejsze, niż wskazywały prognozy oparte na tempie światowej produkcji tworzyw sztucznych. To odkrycie zaskoczyło naukowców, którzy próbują ustalić, w jaki sposób dematerializują się całe masy tych odpadów.

Wielka Stopa nie istnieje? Naukowcy: to nie koniec nadziei

Dla entuzjastów Wielkiej Stopy mamy złą wiadomość - naukowcom nie udało się potwierdzić istnienia yeti. Zespół ekspertów przez ostatnie dwa lata analizował DNA prawie 40 próbek sierści rzekomo zgubionej przez to legendarne stworzenie. Okazało się, że wszystkie próbki pochodzą od znanych nauce ssaków, takich jak niedźwiedzie, czy ludzie.

Arthur zyskuje na sile. Wkrótce uderzy w USA

Pierwszy w tym sezonie atlantycki huragan - Arthur - staje się coraz silniejszy i zmierza ku wybrzeżom Karoliny Północnej - ostrzegło w czwartek amerykańskie Krajowe Centrum Huraganów (NHC). Żywioł, którego ciągły wiatr osiąga prędkość 150 km/h, znajduje się w odległości 175 km od najdalej wysuniętych punktów lądu. Z powodu cylkonu, w wielu miejscach odwołano przypadające na 4 lipca obchody Dnia Niepodległości.

W nocy Ziemia będzie najdalej od Słońca

W piątek o godz. 2 w nocy Ziemia znajdzie się ponad 152 mln km od Słońca. Zostanie osiągnięte aphelium, czyli największe oddalenie Błękitnej Planety i jej dziennej gwiazdy.

Ekspert o walce z epidemią: leki eksperymentalne zamiast "miłego pochówku" i mydła

- Zmarło ponad 450 osób, a żadna z organizacji nie jest w stanie wciąż zaproponować ludziom nic więcej, niż "bezpieczny i miły pochówek" oraz mydło do mycia rąk - komentuje jeden ze specjalistów od chorób tropikalnych. Uważa, że na terenach Afryki Zachodniej, gdzie odsetek zarażeń wirusem Eboli jest najwyższy, powinno się rozprowadzać leki będące na etapie testów laboratoryjnych.

Indie szykują się na monsunowe ulewy

Mieszkańcy Indii szykują się na nadejście monsunowych opadów deszczu, obecnych w kilku daleko na północ wysuniętych stanach. Meteorolodzy zapowiadają, że tegoroczne ulewy do 15 lipca rozciągną się jednak nad całym krajem.

Pożar w Kalifornii wymyka się spod kontroli

Pożar lasów w hrabstwie Napa w Kalifornii, wymknął się spod kontroli. Ogień strawił 3 tys. akrów od południa 1 lipca. Jeden dom uległ spaleniu, w pięciu zostały poważnie naruszone struktury. Rodziny są ewakuowane z okolicznych budynków ze względów bezpieczeństwa.

Pijecie mleko "light"? Lepiej przerzućcie się na tłuste

- Mleko odtłuszczone wcale nie pomaga w chudnięciu - oświadczył harvardzki naukowiec. Z kolei mleko "prosto od krowy" nie tylko pomaga skutecznie zrzucić wagę, ale także dba o nasze serce i pomaga kontrolować poziom cukru w organizmie. Badacz zauważa, że odtłuszczane mleko traci smak, który producenci "naprawiają", dodając wysokokaloryczne słodziki.

W kurortach górskich i morskich aura będzie niespokojna

Synoptycy zapowiadają, że czwartek będzie lokalnie burzowym dniem. Błyski pojawią się w górskich i mazurskich kurortach. Turyści, którzy wypoczywają nad morzem również nie mogą liczyć na wyśmienitą pogodę. Niebo zachmurzy się i w wielu miejscach słabo popada.

Sprawdzi, jak oddycha Ziemia. Nowy satelita NASA wzleciał na orbitę

Amerykańska agencja kosmiczna NASA wystrzeliła w środę na orbitę satelitę, którego zadaniem jest mierzenie stężenia dwutlenku węgla w atmosferze ziemskiej. OCO-2 to pierwszy statek, który pozwoli badać ten problem długoterminowo i w skali globalnej. Naukowcy liczą, że szczegółowe dane, jakich dostarczy, pomogą w analizie zmian klimatycznych.