Nadal w szczytowym okresie pylenia będzie bylica.
Na przeważającym obszarze kraju przewidywane jest wysokie stężenie pyłku bylicy, jedynie w wysokich górach - niskie. Najwyższych stężeń pyłku bylicy należy spodziewać się w pobliżu kwitnących roślin, np. na porośniętych chwastami łąkach czy nieużytkach.
Pyłek ambrozji, na przeważającym obszarze kraju obecny będzie w bardzo niskim i niskim stężeniu, jednak lokalnie na południowym wschodzie i zachodzie kraju, przewidywane jest średnie stężenie pyłku ambrozji. Już nawet niskie stężenie pyłku tych silnie uczulających chwastów może wywoływać objawy uczuleniowe.
Okresowo spodziewamy się wzrostu stężenia pyłku traw do wartości średnich. Główny okres pylenia traw przypada na czerwiec i pierwszą połowę lipca, jednak w najbliższych dniach na przeważającym obszarze kraju stężenie pyłku tych roślin może wzrosnąć do wartości średnich (jest to związane z dodatkowym okresem pylenia traw).
W całym kraju, z wyłączeniem wyższych partii gór, przewidywane jest wysokie i bardzo wysokie stężenie zarodników grzybów mikroskopowych z rodzaju Alternaria oraz bardzo wysokie stężenie zarodników Cladosporium.
Autor: OBAS / Źródło: OBAS
Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons