Najnowsze

Najnowsze

W Czechach i na Słowacji nie lepiej niż w Polsce. Wiatr powalił 100 tys. drzew

Na Słowacji i w Republice Czeskiej piątkowe opady powodowały lokalne podtopienia, zakłócenia w transporcie drogowym i kolejowym, a silny wiatr łamał drzewa i zrywał sieci energetyczne. Winnym fatalnej pogody jest niż Yvette, sprowadzający rekordowe ilości deszczu i wichury. Słowackie media donoszą o jednej ofierze śmiertelnej, 83-letnim mężczyźnie, który utonął w rzece.

Alarm w Lubelskiem: "Mamy prognozy, że poziom Wisły będzie znacznie wyższy niż przewidywano"

Lokalne podtopienia odnotowano w województwach podkarpackim, małopolskim i śląskim. Stany alarmowe zostały przekroczone na 37 wodowskazach, głównie na Wiśle. Bez prądu jest ok. 44 tys. odbiorców, przede wszystkim w Małopolsce. Strefa opadów przesuwa się teraz na zachód Polski. Wieczorem ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe w trzech gminach woj. lubelskiego, gdzie fala wezbraniowa ma przejść w niedzielę i poniedziałek.

Komunikat dla alergików

Trudno to sobie wyobrazić, ale dla olbrzymiej rzeszy alergików obfity deszcz oznacza ulgę w objawach. Deszcz oczyszcza powietrze z pyłku roślin przynosząc ulgę alergikom.

Deszczowe chmury przykryły całą Europę

Nie tylko w Polsce piątek jest deszczowy i ponury. Opady deszczu występują na całej szerokości kontynentu europejskiego. Poza opadami z odległymi sąsiadami łączy nas także temperatura na poziomie 12-17 st. C. Tylko w Portugalii jest cieplej - w Lizbonie termometry wskazują bowiem 24 st. C, choć i tam jest pochmurno.

Przybiera Wisła, w Małopolsce osuwa się ziemia. Teraz na wysoką wodę szykuje się opolskie

W południowej części kraju stan wody wzrasta. Na Wiśle formuje się fala wezbraniowa - informuje IMGW. Na ponad 50 stacjach wodowskazowych przekroczone zostały stany alarmowe. Miejscami zaczęła osuwać się ziemia. Z kolei w Dębicy (woj. podkarpackie) nadal nie udało się odnaleźć ciała zaginionego mężczyzny, który najprawdopodobniej utopił się. Po południu stan pogotowia wprowadzono także na Opolszczyźnie w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim.

Trzaskowski o podtopieniach: my się do tego od samego początku przygotowaliśmy

Tegoroczne przygotowania do podtopień zaczęły się znacznie szybciej, niż odbywało się to dotychczas. Rafał Trzaskowski, minister Administracji i Cyfryzacji wyjaśnił, że tego nauczyła go powódź z 2010 roku. O tym gdzie jest teraz najgorzej i kiedy można spodziewać się poprawy warunków opowiedział w porannym programie TVN24 "Wstajesz i wiesz".

Połamane drzewa i zalane drogi. W piątek ma być jeszcze gorzej

W związku z prognozowanymi dużymi sumami deszczu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje możliwość wezbrania niektórych rzek z przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych. TVN Meteo na bieżąco śledzi stan rzek i informuje, gdzie obecnie obowiązują ostrzeżenia z powodu przekroczonego stanu alarmowego.

Szczegółowa prognoza opadów: najgorszy będzie piątek i sobota

Mieszkańców południowej, wschodniej i centralnej części kraju czekają deszczowe dni. Silne opady zaczęły się w czwartek rano. Synoptycy TVN Meteo informują, że miejscami spadnie 40 l/mkw., a w rejonach górskich nawet 100 l/mkw. Wraz z takimi opadami zwiększa się ryzyko wystąpienia powodzi.

Wyż broni nas przed Yvette

"Przepychanka" niżu z wyżem zdecyduje o tym, ile deszczu w najbliższym czasie spadnie na południu Polski. Jeśli nie będzie padało zbyt mocno ani ciągle przez kilka dni, to zdaniem hydrologa rzeki mogą wezbrać, ale nie spowodują większego zagrożenia. Jeśli niż wygra i ściągnie do nas duże masy wilgoci, na podtopienia mogą być narażone tereny górskie i śląskie miasta.

Będzie mokro, a przez to niebezpiecznie ślisko

Podróżowanie po trasach południowej i południowo-wschodniej Polski będzie dziś wymagało szczególnej ostrożności. Jazdę utrudnią tam intensywne opady, miejscami we znaki może też dać się silny wiatr. Nie we wszystkich regionach jednak warunki będą tak niesprzyjające.

Sojuz przywiózł na Ziemię astronautów z ISS. Rosja chce skrócić eksploatację stacji

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz z międzynarodową załogą na pokładzie wylądował w środę rano na terytorium Kazachstanu. Astronauci - Rosjanin, Amerykanin i Japończyk - wrócili na Ziemię po 188 dniach na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Tymczasem długość działania misji ISS stanęła pod znakiem zapytania po wtorkowym wystąpieniu rosyjskiego wicepremiera, który oznajmił, że po 2020 roku Rosja chce "skierować środki na inne perspektywiczne projekty kosmiczne".

MAC wylicza działania po powodzi w 2010 roku. Hydrolog na to: nic nie jest lepiej

Odpowiednie służby prowadzą stały monitoring sytuacji - podkreśla Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w związku z prognozami ulewnych deszczów na południu kraju. Wymienia też działania prowadzone na rzecz poprawy ochrony przeciwpowodziowej po poważnej powodzi sprzed czterech lat. - Myślę, że nie jest nic lepiej niż w roku 2010 - twierdzi hydrolog Janusz Żelaziński i przypomina, że finansowanie polskich programów gospodarki wodnej i ochrony przeciwpowodziowej zablokowała Komisja Europejska.

Ministerstwo obawia się powodzi. IMGW wydaje ostrzeżenia

Od 80 do 120 l deszczu na metr kwadratowy może spaść na południowym-wschodzie kraju w ciągu 36-48 godzin, licząc od środowego poranka. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ostrzega, że po takich opadach mogą mocno wzrosnąć stany wód na terenie województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. To może skutkować podtopieniami, szczególnie w zlewniach górskich oraz silnie zurbanizowanych, prawdopodobne jest też wystąpienie powodzi.