Ciekawostki

Ciekawostki

W ciągu najbliższych dwóch wieków niektóre orbity satelitów okołoziemskich staną się wyjątkowo niebezpiecznymi obszarami - ostrzegają naukowcy. Wszystko przez ryzyko kolizji z kosmicznymi śmieciami, których w ciągu 200 lat ma przybyć około 30 proc. Groźne są nie tylko odłamki niebieskich ciał, ale przede wszystkim pozostałości po kosmicznej działalności ludzi.

"To idealistyczna misja. Coś, co naprawdę może zmienić Ziemię. Pamiętacie, co się wydarzyło gdy astronauci wylądowali po raz pierwszy na Księżycu? Zmienił się cały świat. I to także zmieni cały świat" - tak o marsjańskiej misji mówił Bas Lansdorp, szef projektu Mars One.

Tegoroczny 37 Maraton Paryski, który odbył się 7 kwietnia, na pewnym odcinku miał drobną niespodziankę dla zawodników. Na Champs Élysées na odcinku 25 metrów wyłożono specjalną matę, pod naciskiem nóg biegaczy produkującą energię elektryczną.

Homary znów mogą zasiedlić wody u wybrzeża wyspy Helgoland. Idealnym siedliskiem dla tych skorupiaków okazują się fundamenty znajdujących się na Morzu Północnym turbin wiatrowych.

Wyspą widmo, która przez ponad 100 lat widniała na mapach świata prawdopodobnie był... pumeks dryfujący z Fidżi w kierunku Australii. Tak przynajmniej twierdzą badacze, którzy w ubiegłym roku ostatecznie potwierdzili, że Sandy Island nie istnieje.

Nie tylko sławy jak Barack Obama i Beyoncé, lecz także trzej pracownicy jednego z laboratoriów NASA znaleźli się na tegorocznej liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Magazyn "Time" nagrodził ich za poszukiwanie obiektów zagrażających Ziemi i za wysłanie łazika Curiosity na Marsa.

Ziemia sukcesywnie wychładzała się do końca XIX wieku, ale już sto lat później jej średnia temperatura była najwyższa od 1400 lat. To wyniki najnowszych globalnych badań klimatycznych przedstawionych w niedzielę w czasopiśmie "Nature Geoscience".

Żaby złożyły już skrzek i wkrótce rozpocznie się wylęg kijanek. To najlepszy znak, że wiosna w pełni i nie ma co liczyć na powrót zimy. Rozwijają się też pierwsze wiosenne kwiaty: przylaszczki i zawilce. Te zwiastuny wiosny można już oglądać w ogrodzie botanicznym nadleśnictwa Kudypy pod Olsztynem.

Za 10 lat holenderska firma Mars One chce skolonizować Marsa. Chęć udziału w misji może zgłosić każdy z nas pod pewnymi warunkami. - To jest przerażające. Sam nigdy bym się na to nie zdecydował - mówi gen. Mirosław Hermaszewski - pierwszy i jedyny w historii Polak, który odbył lot w kosmos.

Wiosna w końcu dała o sobie znać, po zimie an śladu. Czas pomyśleć o własnym ogródku warzywnym. Jak go urządzić podpowiada Maja Popielarska w kolejnym odcinku swojego magazynu "Maja w ogrodzie", w którym odwiedza małżeństwo ogrodników z prawie 40 letnim doświadczeniem.

Zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda burza z kosmosu? Zaspokajamy Waszą ciekawość. Spójrzcie na zdjęcie powyżej.