Ciekawostki

Ciekawostki

Na stronie tvnmeteo.pl informujemy o Nocy Lampionów we Wrocławiu w czerwcu. Organizatorzy imprezy zapewniają, że nie dojdzie do powtórki z Warszawy, gdy lampiony spadły m.in. na teren Zoo. Jednak cała impreza niepokoi mieszkańców Wrocławia, w tym dyrektora Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego.

Kometa ISON najbardziej spektakularnych widoków ma dostarczyć jesienią, ale astronomowie cały czas pilnie ją śledzą. Dzięki nowym obserwacjom teleskopu Hubble'a, wiadomo, że jest już mocno aktywna. Jej jądro jest zaskakująco małe, za to imponujący ogon rozciąga się na ponad 90 tys. km.

Hałas to jeden z największych wrogów współczesnego człowieka. U dorosłych może powodować wiele chorób psychicznych, u dzieci niedorozwój umysłowy. W Europie aż 30 mln osób narażonych jest na szkodliwe dźwięki - alarmują eksperci z okazji obchodzonego 25 kwietnia Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem.

Każdy z nas może od dziś podglądać wykluwające się pisklaki. Ruszyła transmisja online z gniazda pary bielików w lasach mazurskiego Nadleśnictwa Dobrocin. Jeśli ptaki dochowają się potomstwa będziemy mogli wybrać im imiona.

Kosmiczna ciężarówka Progress prawdopodobnie nie zadokuje prawidłowo do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, podała w czwartek rosyjska agencja prasowa Interfax. Po jej wystrzeleniu w środę nastąpiła awaria anteny nawigacyjnej. Jest zaklinowana i uniemożliwia hermetyczne podłączenie do ISS. Możliwe, że problem będą musieli rozwiązać astronauci stacjonujący na stacji.

Niezwykle silne wyładowania okazują się poprzedzać rozbłysk błyskawicy. Naukowcy zdołali je powiązać z energią gromadzoną w chmurach burzowych i uwalnianą w postaci promieniowania gamma tuż przed uderzeniem pioruna.

Pogoda okazuje się czynnikiem warunkującym zachowania seksualne. Ze statystyk wynika wyraźnie - pary kochają się częściej, kiedy jest ciepło i słonecznie.

Znicz olimpijski, na chwilę przed igrzyskami w Soczi, trafi w Kosmos? Roskosmos tego nie wyklucza. Aby tak się stało, trzeba by zmienić ustalone od dawna plan wylotów i przylotów statków kosmicznych kursujących na ISS.

Samice myszy i innych ssaków mają zdolność do wstrzymywania ciąży, aż warunki zewnętrzne zrobią się korzystne dla porodu. Naukowcy zidentyfikowali mechanizm molekularny, który kryje się za tą niezwykłą zdolnością.

Wygląda na to, że marsjańskie łaziki to nie bezduszne maszyny i też potrafią spłatać Ziemianom figla. Monotonne przemierzanie Czerwonej Planety umilają sobie robieniem zdjęć. Czasem, gdy spojrzy się na nie pod pewnym kątem, można dostrzec osobliwe kształty.

Roboty potrafią generować w nas ludzkie uczucia. Okazało się, że na ich krzywdę reagujemy podobnie, jak na krzywdę ludzką. Proces współodczuwania w stosunku do sztucznej inteligencji potrwa jednak długo, bo wciąż traktujemy ją jako rzecz.

Obecność cząsteczek wody w górnych warstwach planety była dla naukowców niewyjaśniona. Teraz udało się zdobyć niepodważalny dowód, że woda obecna w atmosferze Jowisza pochodzi m.in. ze spektakularnego zderzenia z kometą Shoemaker - Levy 9.

Zimniejsze i suchsze niż zwykle przedwiośnie sprawiło, że kwiaty w Belgii i Holandii rozkwitają znacznie później niż zwykle. Przedłużająca się zima dotknęła szczególnie Holendrów, którzy słyną z eksportu, m.in. tulipanów. W tym roku doszło do tego, że na festiwal kwiatowy musieli sprowadzić kwiaty z Francji.

To nie jest dobra informacja dla potencjalnych uczestników misji Mars One, mających polecieć na Marsa i stworzyć tam ludzką kolonię. W trakcie wielomiesięcznego lotu przy ewentualnym zbliżeniu w stanie nieważkości mogą im grozić siniaki, a już po wylądowaniu kobiety przebywające w kolonii prawdopodobnie będą musiały zrezygnować z posiadania dzieci.

Naukowcy zmusili bakterię Escherichia coli - występujące w jelicie grubym pałeczki okrężnicy - do produkowania oleju napędowego. Jak twierdzą, paliwo jest identyczne z oryginalnym.